REKLAMA
PIT 2023

Premier Saksonii chce naprawy Nord Stream. "Pozwoli na wznowienie w przyszłości dostaw gazu z Rosji"

2023-01-15 16:20
publikacja
2023-01-15 16:20

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) ponownie opowiedział się za naprawą uszkodzonego gazociągu Nord Stream, co - jak argumentował - pozwoliłoby na wznowienie w przyszłości dostaw gazu z Rosji. „W kraju uprzemysłowionym energia nie może stać się towarem deficytowym” – oświadczył Kretschmer.

Premier Saksonii chce naprawy Nord Stream. "Pozwoli na wznowienie w przyszłości dostaw gazu z Rosji"
Premier Saksonii chce naprawy Nord Stream. "Pozwoli na wznowienie w przyszłości dostaw gazu z Rosji"
fot. MATTHIAS RIETSCHEL / / Forum

„Jeżeli uszkodzenia nie zostaną naprawione, Nord Stream 1 stanie się bezużyteczny” – stwierdził w sobotę Kretschmer w mediach grupy Funke. Natomiast nieuszkodzona nitka gazociągu powinna - jego zdaniem - zostać „przynajmniej zabezpieczona”; operator rurociągu powinien mieć możliwość jego naprawy.

„Dopóki trwa wojna (w Ukrainie), sprawy rosyjskiego gazu ziemnego nie ma” – dodał Kretschmer, podkreślając, że po zakończeniu wojny Niemcy powinny mieć „pozostawioną możliwość korzystania nie tylko z bardzo drogiego gazu skroplonego”. Jak stwierdził, „w niemieckim interesie” leży zbadanie, w którym kraju można kupić tańszy gaz.

Jak przypomina dpa, pod koniec września kilka wybuchów spowodowało uszkodzenia w trzech spośród czterech nitek gazociągów NS 1 i 2, biegnących po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec. Na początku stycznia „New York Times” donosił, że Rosja rozważa naprawę tych uszkodzeń.

W obliczu obecnych skutków dla gospodarki, szczególnie odczuwanych we wschodnich krajach związkowych RFN, Kretschmer przekonuje o konieczności „konsensusu społecznego” w sprawie zaopatrzenia w energię przez najbliższe kilkadziesiąt lat.

„Rosnące ceny energii zapierają dech w piersiach firmom w całych Niemczech” – podkreślił premier Saksonii. Jego zdaniem działania podejmowane w czasie kryzysowym były słuszne, ale „nie rozwiąże się problemu gorączkowymi posunięciami indywidualnymi”.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (22)

dodaj komentarz
darius19
jesli to prawda to dziwaczne zyczenie. Gaz tanieje na skutek podazy. Juz wrocil do cen sprzed wojny. Wiec po co brac od ruskich? i wspierac bandycki rezim
maxykaz
juz zapomniał jak Ruskie manipulowały ceną gazu i podażą.
krzysz11
Trzeba zaproponować Putinowi aby zamiast Dombasu zajął dawne NRD,widać ma tam jeszcze
dużo przyjaciół , w końcu tyle lat tam pracował jako szpieg !
_aj_waj_
Baltic Pipe nadzieją, Baltic Pipe miłością, panie premierze Saksonii.
and00
I znowu trzeba badzie wysadzić...
gruking
A taki mieli chytry plan ruskie i niemcy. Ominąć Europę środkową i sprzedawać gaz ze swoją marżą. Może teraz Niemcy poproszą putlera żeby znowu przysyłał im gaz jamałem.
po_co
Niemcy potrzebują tego gazu przede wszystkim do własnych celów, nie chodzi o odsprzedawanie go z marżą tylko o zabezpieczenie dostaw w czasie kryzysu.
Gdyby z jakichkolwiek powodów, gazociąg w Polsce był niedostępny Niemcy miały mieć własne, bezpośrednie źródło dostaw.
wazne_pytania odpowiada po_co
Oczywiście że Niemcom chodzi o odsprzedawanie gazu za granicę. Tyle, że w postaci eksportowanych na świat produktów wyprodukowanych z użyciem tego gazu. Ten eksport daje im ogromne pieniądze, wielki dobrobyt. Niech wstrzymają produkcję na eksport, a Nord Stream okaże się zbędny
maxykaz odpowiada po_co
Jak widać uzależnienie sie od gazu bolało.
wazne_pytania
Czy Rosja ma na świecie bardziej wiernego sojusznika niż Niemcy?

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki