REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Premier: Możliwe przedłużenie w całości lub w części Tarczy antyinflacyjnej

2022-05-24 21:06
publikacja
2022-05-24 21:06
Premier: Możliwe przedłużenie w całości lub w części Tarczy antyinflacyjnej
Premier: Możliwe przedłużenie w całości lub w części Tarczy antyinflacyjnej
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Nie jest wykluczone, że w całości albo w części przedłużymy działanie Tarczy Antyinflacyjnej, przynajmniej dopóki nie ujrzymy inflacji w trendzie spadającym oraz łagodzenia skutków rosyjskiego ataku na Ukrainę - mówi w wywiadzie dla Interii.pl premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany, kiedy możemy się spodziewać końca szczytu inflacyjnego w Polsce i czy, jak twierdzą eksperci, w okolicach wakacji inflacja sięgnie 20 proc.

"Wierzę, że tak źle nie będzie. Nie mam jednak szklanej kuli, dlatego będę się posługiwać analizami różnych instytucji. Z dostępnych nam danych wynika, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie w trendzie płaskim lub rosnącym do czwartego kwartału tego roku, a później zacznie opadać. Bardzo dużo zależy od tego, jak długo potrwa wojna na Ukrainie" - powiedział premier Morawiecki.

Mówił też, że polski rząd z punktu widzenia budżetu państwa zrobił najwięcej ze wszystkich państw Europy, by pomóc obywatelom z rosnącymi cenami. "VAT na żywność zredukowany do 0 proc., VAT na paliwa obniżony bez oczekiwania na zgodę Komisji Europejskiej z 23 na 8 procent - równocześnie ścięte podatki za energię elektryczną, gaz" - wyliczał premier.

Szef rządu został też zapytany, czy może zagwarantować, że Tarcza Antyinflacyjna, która ma się skończyć w sierpniu, zostanie utrzymana.

"Nie jest wykluczone, że w całości albo w części przedłużymy działanie Tarczy Antyinflacyjnej. Przynajmniej dopóki nie ujrzymy inflacji w trendzie spadającym oraz łagodzenia skutków ataku Władimira Putina na Ukrainę" - powiedział szef rządu.

Powtórzył, że inflacja to wina Rosji - najpierw wielomiesięcznych przygotowań do wojny, a później krwawej militarnej inwazji, która wprost wpływa na globalną sytuację gospodarczą. (PAP)

kos/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (6)

dodaj komentarz
smallsaver
Założę się, że ta tarcza będzie do wyborów, a potem niech się martwią następcy.
chenoch
Morawiecki zapowiada przedłużenie tarczy przed Morawieckoflacją. SUKCES!
polonu
a może szczęście szybciej to wszystko pierdyknie i nie tylko w Polsce tylko czekać gdzie i kiedy się zacznie .
pafcio24
Niewiarygodne, że ten człowiek jest premierem 40 milionowego kraju. Dla nas jest to wielkie nieszczęście.
brat_ramzesa
Teraz to "nie mam szklanej kuli", a wcześniej zapewniał na 100% razem z Glapińskim że nie będzie inflacji.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki