REKLAMA

Premier: Kryzys będzie prowadził do szybkiego spadku inflacji

2020-05-15 13:04
publikacja
2020-05-15 13:04

Kryzys będzie prowadził do szybkiego spadku inflacji - ocenił w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera

"Kryzys taki jak ten prawdopodobnie doprowadzi do zjawisk dezinflacyjnych, które będą prowadziły do spadku inflacji, i to być może bardzo szybkiego spadku, do poziomu mam nadzieję, nieprzechodzącego w deflację" - powiedział premier.

Wierzę, że za pół roku, rok, przy dobrej współpracy wyjdziemy z tego kryzysu wzmocnieni - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier ocenił, że tarcza finansowa PFR, to jeden z najszybszych mechanizmów wsparcia polskiej gospodarki w Europie. "Dzisiaj widać to już w ocenach Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i bardzo się z tego cieszę. To najlepszy dowód na to, że nasze mechanizmy działają" - podkreślił.

Jak mówił premier, cieszy się, że w kwietniu, wbrew obawom, o to że będą setki tysięcy nowych bezrobotnych, nie ma takiego zjawiska. "Będziemy robić wszystko, żeby chronić polską gospodarkę, żeby chronić miejsca pracy i razem wyjdziemy z tego kryzysu obronna ręką" - dodał.

"Wierzę, że za pół roku, rok, przy dobrej współpracy wyjdziemy z tego kryzysu wzmocnieni" - podkreślił.

Premier powiedział, że cieszy się z piątkowych danych GUS o wzroście PKB w pierwszym kwartale tego roku. Wyjaśnił, że konsensus rynkowy mówił o wzroście w wysokości 1,4 proc., a GUS pokazał wzrost o 1,9 proc.

"To 0,5 procenta więcej wzrostu, to są setki tysięcy miejsc pracy, a przecież już w marcu mieliśmy również początki tego wielkiego kryzysu epidemicznego, który przekształca się w kryzys gospodarczy. A więc zaskakujemy świat, Europę, tempem naszego działania. Podjęliśmy nasze decyzje, co do ochrony zdrowia w najszybszym możliwym tempie w Europie" - powiedział. 

Premier liczy, że w 2020 r. spadek PKB Polski będzie niski i krótkotrwały - wynika z wypowiedzi premiera w trakcie piątkowej konferencji prasowej.

"Mam nadzieję, że ten rok będzie się charakteryzował niskim i krótkotrwałym spadkiem PKB, paroprocentowym, a w przyszłym roku odrobimy te straty, być może nawet odrobimy je z jakaś małą nawiązką" - powiedział premier. 

Inflacja w Polsce: usługi drożeją znacznie mocniej niż towary

Inflacja w kwietniu wyniosła 3,4 proc. w ujęciu rocznym – podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny. Zdecydowanie szybciej od towarów drożały usługi.

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
riku
Do anna_domagalczyk właśnie że gdyby zawierzył Matce Boskiej skutecznie to z pewnością byśmy wyszli z tego kryzysu bez szwanku bo jeszcze nigdy w swojej historii nie zawiedliśmy się na Niej
anna_domagalczyk
"Premier liczy, że w 2020 r. spadek PKB Polski będzie niski i krótkotrwały - wynika z wypowiedzi premiera w trakcie piątkowej konferencji prasowej.". Chyba jako premier nie ma "liczyć", tylko konkretnie działać. Czy następnym ruchem będzie "wierzy" a potem "zawierza Matce Boskiej"?"Premier liczy, że w 2020 r. spadek PKB Polski będzie niski i krótkotrwały - wynika z wypowiedzi premiera w trakcie piątkowej konferencji prasowej.". Chyba jako premier nie ma "liczyć", tylko konkretnie działać. Czy następnym ruchem będzie "wierzy" a potem "zawierza Matce Boskiej"? Po co drukować takie przedwyborcze slogany? To nawet nie ma wartości terapii psychologicznej.
antonicaracal
Matołuszek - Kłamczuszek, ekspert od opowiadania bajeczek zabrał głos !
Niech się wreszcie rozliczy z kombinacji działkowych pod Wrocławiem !
niedorzeczny
No tak, może spaść nawet o kilkadziesiąt punktów procentowych i jeszcze nie osiągnie zera. Świetna metoda: rozkręcić inflację na maksa a potem chwalić się że spada.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki