REKLAMA

Premier Hiszpanii zapowiedział ułaskawienie katalońskich separatystów

2021-06-21 13:07
publikacja
2021-06-21 13:07
Premier Hiszpanii zapowiedział ułaskawienie katalońskich separatystów
Premier Hiszpanii zapowiedział ułaskawienie katalońskich separatystów
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił podczas poniedziałkowej konferencji w Barcelonie, że jego rząd ułaskawi dziewięciu separatystycznych polityków z Katalonii skazanych w 2019 r. za organizację referendum niepodległościowego w tym regionie.

Sanchez, przypominając, że zorganizowany w 2017 r. plebiscyt odbył się nielegalnie, podkreślił, że nadszedł czas, aby “zmierzyć się z tym problemem” oraz “szukać porozumienia”.

Szef centrolewicowego rządu ogłosił, że dziewięciu skazanych na kary od 9 do 13 lat pozbawienia wolności secesjonistów z Katalonii zostanie ułaskawionych we wtorek. Przypomniał, że otrzymane przez nich kary dotyczyły nieposłuszeństwa, buntu i malwersacji środków publicznych skierowanych na organizację referendum.

Podczas wystąpienia w barcelońskim Gran Teatro del Liceu premier Sanchez wyjaśnił, że ułaskawienie separatystycznych polityków jest nie tylko zgodne z ideą kompromisu i zgody, ale również z hiszpańską konstytucją.

Akty łaski wydane przez rząd Sancheza nie będą definitywne, a w przypadku ponownego skazania separatystów będą oni musieli odbyć zasądzoną im wcześniej karę.

14 października 2019 r. Sąd Najwyższy w Madrycie skazał na kary od 9 do 13 lat więzienia dziewięciu polityków z Katalonii za zorganizowanie dwa lata wcześniej referendum niepodległościowego w tym regionie. Niebawem po tym werdykcie w Katalonii wybuchły trwające blisko cztery tygodnie zamieszki, w których rannych zostało ponad 600 osób.

Tymczasem od kilku dni partie hiszpańskiej centroprawicy organizują akcje protestu przeciwko zaplanowanemu przez Sancheza ułaskawieniu secesjonistów. Największa manifestacja odbyła się 13 czerwca w Madrycie. Wzięło w niej udział ponad 100 tys. osób.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki