Premier: Da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu

Jak najbardziej da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu - pokażemy, że to jest możliwe - stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Według niego, opozycja chce doprowadzić do likwidacji energetyki opartej na węglu. To ogromne ryzyko dla przemysłu - ocenił.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

Premier, który w jesiennych wyborach będzie liderem katowickiej listy PiS, stwierdził w poniedziałek w TVP Katowice, że opozycja nie ukrywa tego, iż chce doprowadzić do likwidacji energetyki opartej na węglu. Według Morawieckiego, jest to "ogromne ryzyko dla przemysłu, dla całego polskiego przemysłu".

Szef rządu był dopytywany, czy górnicy mogą spać spokojnie i czy ekonomię można pogodzić z ekologią. "Jak najbardziej da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu. Można to pogodzić i my chcemy pokazać, że to jest możliwe" - oświadczył premier.

Morawiecki zaznaczył również, że z Górnego Śląska "musi wyjść taki rodzaj zmian gospodarczych, który doprowadzi do tego, że Polacy będą zarabiali tak, jak w zachodniej Europie". "Będzie to nowoczesny przemysł oparty o zielone i zaawansowane technologie, o polską naukę, która tutaj, na Śląsku, jest bardzo dobrze rozwinięta. Do takich zmian chcemy tutaj doprowadzić" - powiedział premier.

Szef rządu zaznaczył, że potencjał Śląska jest ogromny, a województwo śląskie podlega procesowi zmian związanemu m.in. z miejscami pracy, przemysłem czy energetyką. "To są zmiany fundamentalne" - ocenił Morawiecki.

Lider PO Grzegorz Schetyna prezentując program Koalicji Obywatelskiej zapowiedział, że zobowiązuje się ona, iż do 2030 r. wyeliminuje węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r. - w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r. - w energetyce. (PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 habielski

Przecież to nie Skarb Państwa płaci za emisje, tylko własnie te cementownie, więc teoria trochę się rozłazi. Kolejne pudło dotyczy tych rzekomo gigantycznych ilości CO2, bo to niecale 3% rocznej emisji. Cementownie w przeciwieństwie do wielu przemysłów są b. ekologiczne bo wiele w to zainwestowały.

! Odpowiedz
9 5 pluto85md

Jak rzadzi PiS to ja jestem spokojny. Wegiel sam sie wyeliminuje do 2030. Najpewniej juz po wyborach ujawnia sie problemy w PGG, ktore dzis sa skrzetnie zamiatane pod dywan. Zas z poczatkiem 2020, koncza niektore dlugoterminowe umowy PGG z energetyka. Korzystne tylko dla PGG. PGG znow bedzie sprzedawac wieksza czesc po cenach rynkowych, czyli jakies 14% ponizej kosztow wydobycia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 4 anna_domagalczyk

" z Górnego Śląska "musi wyjść taki rodzaj zmian gospodarczych, który doprowadzi do tego, że Polacy będą zarabiali tak, jak w zachodniej Europie" - czyżby to była mowa o autonomii Śląska i poluźnieniu więzi gospodarczych z Polską? Ale PIS był zdaje się przeciwny? Coś się zmieniło?

! Odpowiedz
20 9 anna_domagalczyk

"Jak najbardziej da się pogodzić czyste powietrze z rozwojem przemysłu." Wiemy. Np w Niemczech.

! Odpowiedz
2 8 silvio_gesell

Nie należy zapominać że dużą część energochłonnego procesu produkcyjnego Niemcy wynieśli do krajach peryferyjnych UE, jak choćby produkcję silników w Polsce w fabrykach w Jaworze, czy Tychach zasilanych prądem z węgla. W Niemczech są głównie centrale zatrudniające pracowników biurowych.

! Odpowiedz
5 6 silvio_gesell

Albo cementownie, które generują gigantyczne ilości gazów cieplarnianych. Na 14 cementowni w Polsce aż 13 to kapitał niemiecki i francuski. Polska płaci za prawa do emisji, niemieccy i francuscy właściciele odpisują sobie koszty tych praw od VAT.

! Odpowiedz
0 0 jes odpowiada silvio_gesell

Nie rozumiesz mechanizmu ale sens jest właśnie taki.

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell odpowiada jes

Błąd poznawczy że wiesz co rozumiem a co nie. Nawet ja nie jestem tego pewien.

! Odpowiedz
8 2 fakty odpowiada silvio_gesell

Jak Niemcy stawiali fabryki to nie było opcji korzystać z innych źródeł energii. Dzisiaj już są i niemieckie fabryki w Polsce, wbrew polskim ciemniakom, swoje nowe inwestycje będą zaopatrywać w prąd większości z OZE. Np. fabryka MB w Jaworze : Powstająca w Jaworze na Dolnym Śląsku fabryka silników Mercedesa będzie zasilana energią z pobliskiej farmy wiatrowej. Umożliwi to wieloletnia umowa na odbiór energii, którą Mercedes zawarł z firmą VSB. Ma to być pierwsza w kraju komercyjna, wieloletnia umowa PPA (Power Purchase Agreement) na odbiór energii odnawialnej przez odbiorcę przemysłowego. Dzięki niej Mercedes zabezpieczy dla swojej fabryki stałą cenę energii, a także będzie mógł pochwalić się określonym udziałem OZE w konsumowanej energii. Docelowo cała energia zużywana przez fabrykę w Jaworze ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 silvio_gesell odpowiada fakty

Bardzo ciekawy komentarz. Pytanie, czy Niemców byłoby dziś stać na OZE gdyby nie eksploatowali wcześniej pośrednio paliw kopalnych w krajach ościennych i czy Polska w ogóle może podążać tę samą drogą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil