REKLAMA
WEBINAR

Pracownik IKEI zwolniony za słowa o LGBT. Sąd ponownie uniewinnił kierowniczkę

2022-12-06 15:03, akt.2022-12-06 15:50
publikacja
2022-12-06 15:03
aktualizacja
2022-12-06 15:50

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Pracownik IKEI zwolniony za słowa o LGBT. Sąd ponownie uniewinnił kierowniczkę
Pracownik IKEI zwolniony za słowa o LGBT. Sąd ponownie uniewinnił kierowniczkę
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Sprawa dotyczy zwolnienia pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT i zacytował fragmenty Biblii. Sąd Okręgowy w Krakowie ogłosił we wtorek, że podtrzymał wyrok uniewinniający kierowniczkę działu personalnego IKEI, zaznaczając, że powodem zwolnienia pracownika była nie jego wiara, ale dyskryminacja innych osób w miejscu pracy.

"Wyrok sądu rejonowego był trafny. Powinnością sądu rejonowego w toku postępowania pierwszoinstancyjnego było ustalenie, czy oskarżona ograniczyła oskarżycielowi posiłkowemu przysługujące mu prawo, rozwiązując z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na jego przynależność wyznaniową. Z tego zadania sąd rejonowy wywiązał się prawidłowo" - powiedział w ustnym uzasadnieniu wyroku SSO Bogusław Słowik, dodając, że sąd rejonowy przeprowadził "wszechstronne postępowanie", a dowody poddał "wszechstronnej ocenie".

"Trafnie przy tym skonstatował, że zwolnienie z pracy oskarżyciela posiłkowego nie wiązało się z jego przynależnością wyznaniową. Wypowiedzenie umowy o pracę nie nastąpiło - w uproszeniu – za wiarę, za cytaty z Pisma Świętego, ale za formę wpisu, która naruszała godność osób LGBT+, dyskryminowała je, powodowała zagrożenie bezpieczeństwa tych osób w miejscu pracy, naruszając tym samym zasady współżycia społecznego, regulamin pracy i kodeks postępowania grupy IKEA" - wyjaśnił sędzia.

"Wolność wyznania, nawet gdyby ją przyjąć jako motywację pokrzywdzonego, a nie tylko wyrażanie własnej opinii, czy wolność słowa, nie mają charakteru absolutnego. Bowiem gdy naruszają inne prawa, mogą być ograniczane. Pracodawca zobowiązany jest przepisami kodeksu pracy do przestrzegania zakazu dyskryminacji pracowników ze względu na religię lub wyzwanie, jednocześnie zobowiązany jest do przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu zatrudnienia" - podkreślił SSO Bogusław Słowik.

Sąd uznał także, że zacytowane fragmenty Biblii "nie mogą być utożsamiane z wiarą katolicką, skoro stanowią jedynie podbudowanie prywatnych poglądów oskarżyciela posiłkowego".

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Katarzyna Skrzeczkowska przekazała PAP, że prokuratura uważa ten wyrok za błędny. "Dlatego wystąpi do sądu o sporządzenie pisemnego uzasadnienia pod kątem skierowania w tej sprawie kasacji" - zapowiedziała prok. Skrzeczkowska.

"Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że oskarżona naruszyła prawa pokrzywdzonego, doprowadzając do zwolnienia go z pracy z powodu swoich arbitralnych ocen i uprzedzeń względem pracownika odwołującego się do wartości katolickich. Tym w ocenie prokuratury wypełniła znamiona zarzucanego jej przestępstwa z art. 194 kk penalizującego ograniczanie praw ze względu na przynależność wyznaniową" - podała.

"Podkreślić należy, że wpis pracownika z podaniem cytatów nie był atakiem na określoną osobę spośród współpracowników, a odpowiedzią na wcześniejsze działanie pracodawcy promującego ideologię LGBT" - dodała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Kierowniczkę z krakowskiej IKEI Katarzynę N., której zarzucono dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników, sąd rejonowy uniewinnił w lutym.

O przekazaniu do Sądu Okręgowego w Krakowie apelacji od wyroku uniewinniającego kierowniczkę działu personalnego sklepu IKEA poinformowała w maju Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Prokuratura podała wówczas, że nie zgadza się z ustaleniami sądu, jakoby oskarżona nie popełniła zarzucanego jej przestępstwa, a zwolnienie z pracy pokrzywdzonego nie było motywowane jego przynależnością wyznaniową.

Zdaniem prokuratury to nie podane w wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny były powodem zwolnienia go z pracy, ale zadeklarowana przynależność do Kościoła i niepoprawne politycznie przekonania religijne.

Od wyroku uniewinniającego kierowniczkę ze sklepu IKEA odwołało się również Ordo Iuris. W czerwcu adw. Maciej Kryczka z Ordo Iuris przekazał, że "zdaniem pełnomocników oskarżyciela posiłkowego wyrok pierwszej instancji zawiera szereg naruszeń przepisów prawa procesowego, które doprowadziły do błędnego ustalenia stanu faktycznego w sprawie. To z kolei było powodem niezasadnego uznania, że oskarżona nie posiadała zamiaru dyskryminacji pokrzywdzonego".

Sprawa ma związek z wydarzeniami z maja 2019 r., kiedy sklep zamieścił komunikat dotyczący "Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii". Wówczas w wewnętrznej sieci przeznaczonej do komunikacji jeden z pracowników krakowskiego sklepu napisał: "Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia", po czym zacytował wersety z Pisma Świętego.

Chodzi o fragmenty: "Biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu było uwiązać kamień młyński u szyi i pogrążyć go w głębokościach morskich" oraz "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, a ich krew spadnie na nich". Kilka dni później mężczyzna został zwolniony. (PAP)

autorka: Julia Kalęba, Bartłomiej Figaj

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (21)

dodaj komentarz
iandrew
"Pozytywna dyskryminacja" - czyt: dyskryminacja poglądów i ludzi znienawidzonych przez lewicę. Pewnie niemiecki Narodowy Socjalizm (NSDAP) (małżeństwo lewicowo-prawicowe) też myślała, że "pozytywnie" dyskryminuje Żydów. Dobrze to się nie skończyło.
wolnoduch
koleś pisze: "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną ... Obaj będą ukarani śmiercią"

prokurator: "...pracownika odwołującego się do wartości katolickich"

tym samym polska, państwowa prokuratura potwierdziła, że zabijanie ludzi, którzy żyją inaczej, niż nam się podoba jest jedną z wartości
koleś pisze: "Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną ... Obaj będą ukarani śmiercią"

prokurator: "...pracownika odwołującego się do wartości katolickich"

tym samym polska, państwowa prokuratura potwierdziła, że zabijanie ludzi, którzy żyją inaczej, niż nam się podoba jest jedną z wartości katolickich.
iandrew
Nie, bo był Stary Testament dla Żydów, który obowiązywał w starożytności. Nowe Przymierze nie zezwala chrześcijanom na samosądy. Nie mogą akceptować, ale trzeba tolerować (nie promować).
vonmisses odpowiada iandrew
Powiedz to katolikom, którzy urządzili np. noc św.Bartłomieja we Francji mordując w kilka dni 6-10 tyś braci chrześcijan :)
iandrew odpowiada vonmisses
Powiem, bo jestem Chrześcijaninem, nie katolikiem
prs
Mozna jeszcze mowic "czarna owca"?..
Czy to aby nie "dyskryminacja"?..

..lol..

Wywalic te dziadowskie meble z Polski..
vacarius
Czemu te prawaki myślą ze są na tyle mądre aby same interpretować biblie? Poczytajcie sobie co wasi papieże mówią o LGBT. A papież to bóg na ziemi nieomylny na mocy dogmatu nieomylności papieża!!!
abcx
O co ta UE się czepia skoro po takim przykładowym wyroku widać że u nas jest turbo praworządność i w sprawach LGBT zapadają same prawilne wyroki...
nazare
W świetle obowiązującego prawa. linii orzeczniczej zarówno krajowej jak i europejskiej (ETPCz) mógł być tylko taki. To oczywista oczywistość. A to czy zgadzamy się ze zmianą prawa, czy też szerzej zmianą kulturową w Polsce i europie to zupełnie inna sprawa. Chore jest tylko to że prokuratura za publiczne pieniądze w ogóle w tak W świetle obowiązującego prawa. linii orzeczniczej zarówno krajowej jak i europejskiej (ETPCz) mógł być tylko taki. To oczywista oczywistość. A to czy zgadzamy się ze zmianą prawa, czy też szerzej zmianą kulturową w Polsce i europie to zupełnie inna sprawa. Chore jest tylko to że prokuratura za publiczne pieniądze w ogóle w tak oczywistej, podkreślam oczywistej prawnie, sprawie stawiała zarzuty. Teraz pewnie kasacja gdzie nominaci dobrej zmiany mogą wydać wyrok przeciwny. Oczywiście Pani się odwoła do strasburga gdzie oczywiście wygra w cuglach i my za publiczne pieniądze będziemy je płacić. Jeżeli pan Zbigniew Z i jego poplecznicy chca robić krucjaty przeciwko zmiana kulturowym to oczywiście maja prawo , tylko proszę za własne pieniądze.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki