Potężne działa fiskalne przeciwko kryzysowi

Ignacy Morawski2020-06-05 09:07założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-06-05 09:07
Shutterstock

Dwie duże liczby zdefiniowały czwartkowe wydarzenia makroekonomiczne. Po pierwsze – 130 mld euro: tyle niemiecki rząd przeznaczy na kolejny pakiet stymulacyjny gospodarki. Po drugie – 600 mld euro: o tyle Europejski Bank Centralny powiększy swój kryzysowy program skupu obligacji. Obie kwoty są duże i dokładają do już istotnych działań stymulacyjnych podjętych przez rządy i banki centralne. Zwiększają tym samym szanse na istotne ożywienie gospodarcze. 

Niemiecki pakiet fiskalny jest warty niemal 4 proc. PKB, co jest potężną kwotą, a to przecież tylko kolejny z podobnych kroków. W ramach pakietu rodzice otrzymają 300 euro na każde dziecko, dojdzie też do obniżenia stawek podatku VAT. Niemcy otrzymają też dopłaty do zakupu samochodów, choć wyłącznie elektrycznych. 

600 mld euro od EBC oznacza zaś, że łączna wartość kryzysowego skupu aktywów sięgnie 1,4 biliona euro. To mniej więcej tyle, ile wyniosą zwiększone emisje obligacji skarbowych przez rządy strefy euro w 2020 r. A zatem bank centralny skupuje w praktyce – poprzez rynek wtórny – emisje potrzebne do wprowadzania pakietów fiskalnych. Jest wielce prawdopodobne, że w przyszłości skup obligacji będzie jeszcze powiększony. 

Co to wszystko oznacza? Działa fiskalne i monetarne wytoczone przeciw kryzysowi są naprawdę potężne, a mogą być jeszcze dużo większe. Sądzę, że dzięki tym działaniom bardzo mocno zmalało ryzyko scenariusza depresji gospodarczej, czyli długotrwałego utrzymywania się niskiego zatrudnienia i PKB głęboko poniżej poziomu sprzed epidemii. 

/ SpotData

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
fermax
nie złoto i srebro ale czosnek i cebula to przyszłe waluty
kris74keh
Niemcy mają dość Angeli Merkiel tylko mają problem kim ją zastąpić . Tam naprawdę nie ma wielu polityków dużego formatu.
onlyv8engine
retoryczne pytanie- kto to sfinansuje? fajnie jest działać wg zasady ja funduję ty płacisz
plutarch
Dwa słowa: reanimacja trupa. Nie ma pracy dla tych rzesz słabo wykształconych mieszkańców Zachodu, nawykłych do wygodnego życia. Już nie.
zkonopko
Ja to jestem pod wrażeniem Pana redaktora. Przede wszystkim dla niego wszystko musi być potężne i mocne. Dobrze by było żeby kojarzyło się ze zbrojeniami typu działo, bazooka ewentualnie dokładanie do pieca. No i koniecznie fiskalne. A jak już gdzieś mowa, że dodrukują kolejne setki miliardów czy biliony pustych pieniędzy Ja to jestem pod wrażeniem Pana redaktora. Przede wszystkim dla niego wszystko musi być potężne i mocne. Dobrze by było żeby kojarzyło się ze zbrojeniami typu działo, bazooka ewentualnie dokładanie do pieca. No i koniecznie fiskalne. A jak już gdzieś mowa, że dodrukują kolejne setki miliardów czy biliony pustych pieniędzy to mam wrażenie, że redaktor jest zachwycony i wręcz zachęca.

"Potężne działa fiskalne przeciwko kryzysowi"
"UE wyciąga prawdziwą bazookę fiskalną, na miarę Planu Marshalla"
"Potężny fundusz szansą na ożywienie (w) Unii Europejskiej"
"Polska dokłada do pieca prawie najmocniej wśród krajów UE"
"Dane dnia: czas powiększyć dług publiczny"
"Idzie polskie QE i fiskalna bazooka"
kapitaneo
Im większa nadwyżka budżetu centralnego tym większa później recesja. Słowem; bilans budżetu centralnego powinien wynosić ZERO, jeśli jest na plusie tzn., że zabiera pieniądze od obywateli i firm.
jas2
Kreacja dodatkowego pieniądza powinna być proporcjonalna do przewidywanego wzrostu gospodarczego.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki