Portfel zamówień Asseco SEE na 2020 rok wyższy o 15 proc.

2020-08-06 11:58, akt.2020-08-06 13:14
publikacja
2020-08-06 11:58
aktualizacja
2020-08-06 13:14
Asseco Poland

Portfel zamówień Asseco South Eastern Europe na 2020 rok ma wartość 138,3 mln euro, czyli jest o 15 proc. wyższy rok do roku - podała spółka w prezentacji. Prezes Piotr Jeleński poinformował podczas konferencji, że firma liczy na dalszy wzrost rentowności oraz aktywnie szuka nowych celów do przejęć.

Spółka podaje wartość portfela zamówień liczoną według tzw. pierwszej marży, czyli wyniku bez kosztów podwykonawstwa. Portfel zamówień w zakresie przychodów wynosi 201,2 mln euro, o 19 proc. więcej rok do roku.

"Backlog napawa nas optymizmem, zarówno jeżeli chodzi o III kw. i cały rok" - powiedział podczas wideokonferencji prezes Piotr Jeleński.

Zarząd podał podczas czwartkowej wideokonferencji, że dynamika portfela zamówień jest niższa niż w poprzednich okresach, ponieważ zostały do niego włączone przejęte niedawno przez ASEE firmy.

Portfel zamówień (w pierwszej marży) na trzeci kwartał jest o 14 proc. wyższy rok do roku i wynosi 35,6 mln euro.

Portfel zamówień Payten - segmentu grupy odpowiadającego za przetwarzanie płatności - na 2020 rok ma wartość 76 mln euro, co oznacza wzrost o 18 proc. rok do roku. Wartość zamówień do realizacji w trzecim kwartale to 19,6 mln euro, o 10 proc. więcej niż przed rokiem.

W zakresie rozwiązań bankowych i dedykowanych wartość zamówień na 2020 rok wynosi 62,3 mln euro i jest o 11 proc. wyższa niż przed rokiem. Portfel segmentu na trzeci kwartał ma wartość 15,9 mln euro (wzrost o 19 proc. rok do roku).

Prezes Jeleński poinformował, że nadal widzi duże pole do wzrostu rentowności spółki. W pierwszym półroczu marża EBITDA wzrosła do 22,1 proc. z 19,8 proc. przed rokiem.

"Już dwa, trzy lata temu widzieliśmy duży potencjał do wzrostu nie tylko biznesu, ale też rentowności. W tej chwili to się dzieje, ale ciągle jest duże pole do poprawy. Z czego to wynika? Z jakości zarządzania projektami, jakości wycen, lepszego zagospodarowania zasobów, którymi dysponujemy" - powiedział.

"Druga kwestia to dużo większy nacisk na własne rozwiązania. Nie tylko rozwój produktów - tu cały czas inwestujemy - ale też obudowanie naszych rozwiązań umowami, zabezpieczającymi firmę przed używaniem naszego IP przez niepowołane osoby. To pozwala zabezpieczyć pozycję u klientów i podwyższyć rentowność" - dodał.

Prezes podał, że na wyższą rentowność wpływa też wzrost sprzedaży licencji na oprogramowanie.

"Przełamaliśmy trend spadkowy i ten wzrost jest kontynuowany. Udział licencji w przychodach spadał, a teraz się odbudowuje - to ma wpływ na rentowność" - powiedział.

Spółka zwiększa udział przychodów z powtarzalnych, długoterminowych usług.

"Udział przychodów z powtarzalnych usług, czyli utrzymania systemów oraz outsourcingu, rośnie cały czas. Kiedyś te przychody pokrywały 60, 70 proc. naszej stałej bazy kosztowej, a obecnie jest to ponad 80 proc." - powiedział prezes.

Jeleński zapowiedział, że Asseco SEE rozpocznie niedługo oferowanie usług w tzw. chmurze.

"Coraz bardziej się do tego przygotowujemy, ale będzie to wejście ostrożne. Chcemy bardziej powiązać klientów z nami i zwiększyć udział powtarzalnych przychodów" - powiedział.

Firma zwiększa skalę działań na rynku fuzji i przejęć.

"Akwizycje nie spowolniły, mamy przyspieszenie. Jesteśmy dużo aktywniejsi w poszukiwaniu celów akwizycyjnych" - powiedział Jeleński.

"Pozostajemy zaawansowani w większych i mniejszych tematach, stopniowo z kwartału na kwartał będą się one zamykały" - dodał.

Prezes podał, że Asseco SEE przejęło dwie firmy z segmentu elektronicznych kas fiskalnych w Chorwacji i zamierza konsolidować ten rynek.

"Naszym celem jest dotarcie do punktu handlowego z nową usługą opartą na naszym własnym oprogramowaniu" - powiedział.

Spółka jest zainteresowana przejęciem aktywów upadającej firmy Wirecard w Rumunii.

"Duży temat, który może jednak okazać się dla nas zbyt drogi, to dynamiczny proces - sprzedaż dawnej spółki Provus i innych aktywów Wirecard w Rumunii. Znamy zarząd i samą spółkę (Provus - PAP), więc z tego punktu widzenia byłoby to dla nas bezpieczne, ale zobaczymy, czy będzie nas stać na te aktywa" - powiedział Jeleński.

ASEE prowadzi również due dilligence w Hiszpanii, gdzie chce zwiększyć swoją obecność.

Jak podał Jeleński, spółka finalizuje przejęcie małej firmy zajmującej się obszarem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

"To bardzo mocny zespół. Liczymy na duże wsparcie różnych funkcjonalności, które oferujemy, oraz stworzenie oddzielnej linii biznesowej w firmie" - powiedział.

Prezes ocenił, że przejęte w ubiegłym roku spółki Sonet w Czechach i na Słowacji rozwijają się zgodnie z oczekiwaniami.

"Jesteśmy w miarę zadowoleni z Sonetu, idzie to zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wygląda na to, że to bardzo stabilny biznes" - powiedział.

Dodał, że w przypadku hiszpańskiego Necomplusa - również przejęto w 2019 roku - grupa znacząco obniżyła swoje pierwotne oczekiwania, ale obecnie spółka radzi sobie dobrze.

"Mieliśmy większe oczekiwania pierwotnie, bardzo mocno je schłodziliśmy, ale obecna realizacja jest lepsza niż te nasze skorygowane oczekiwania" - powiedział.

"Obie firmy (Sonet i Necomplus - PAP) są dramatycznie niedoinwestowane pod każdym względem, w obu wdrażamy dużo narzędzi, ale wiemy, że przyniesie to skutki. Baza kosztowa w tych spółkach nieco wzrośnie, ale robimy to świadomie" - dodał.

(PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki