Popytowi sprzyja nie tylko kwestia Iranu

2012-02-28 11:10
publikacja
2012-02-28 11:10
W centrum uwagi:

o Przerywnik we wzrostach?

o Nie tylko Iran

o Podwyższona prognoza produkcji pszenicy w UE

Wczoraj indeks CRB zanotował spadek o 0,25% do poziomu 325,09 pkt. Przyczyną tego wyniku była przede wszystkim zniżka cen ropy naftowej.

Przerywnik we wzrostach?

Po dynamicznym wzroście, który trwał praktycznie od początku lutego, wczoraj notowania amerykańskiej ropy West Texas Intermediate spadły o 1,66%. Przeceniona została także europejska ropa z gatunku Brent (-1,54%). Niemniej jednak, na razie ruch ten powinien być traktowany jako przerywnik w trendzie wzrostowym. Nie jest wykluczone, że ropa naftowa WTI będzie niedługo testować opór w okolicach 113-114 USD za baryłkę.

Nie tylko Iran

Główną przyczyną wzrostów notowań ropy naftowej w ostatnich tygodniach było napięcie polityczne związane z Iranem. Jednak nie tylko w tym kraju jest teraz niespokojnie. Obawy dotyczące ograniczenia podaży ropy naftowej w ostatnich miesiącach dotyczyły także takich państw jak Syria, Jemen, Sudan Południowy czy Nigeria.

Eksport ropy naftowej z Syrii jest wstrzymany już od września ubiegłego roku. Niemniej jednak, Syria eksportowała stosunkowo niewielką ilość ropy (ok. 150 tysięcy baryłek dzienne), a produkowany tam gatunek Souedie ma inne właściwości chemiczne niż ropa z Morza Północnego, Arabii Saudyjskiej czy Libii (ma m.in. większą gęstość).

Także w Jemenie w minionym roku sytuacja polityczna była napięta, co doprowadziło do ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Dodatkowo, w połowie lutego br. przez tydzień strajkowali robotnicy na największym polu naftowym w tym kraju. Według wyliczeń Energy Information Administration, w 2011 r. Jemen produkował średnio ok. 170 tysięcy baryłek ropy dziennie, podczas gdy w 2010 r. było to 259 tys. baryłek dziennie.

Niespokojnie było ostatnio także w krajach Afryki. W styczniu w wyniku konfliktu na linii Sudan - Sudan Południowy produkcja w tym świeżo podzielonym kraju spadła aż o trzy czwarte (ok. 350 tysięcy baryłek dziennie). Natomiast niepokoje polityczne w Nigerii w ostatnich miesiącach stawiały pod znakiem zapytania wielkość produkcji i eksportu ropy z tego kraju.

Uspokajające wieści płyną jednak z Libii - w kraju tym wydobywa się obecnie ok. 1,265 mln baryłek ropy dziennie. O ile w styczniu br. kraj ten eksportował niecały milion baryłek surowca dziennie, w lutym ta wartość prawdopodobnie wyniesie ok. 1,2 mln baryłek. Tym samym Libia systematycznie zbliża się do poziomów produkcji sprzed ubiegłorocznych zamieszek politycznych (ok. 1,6 mln baryłek dziennie).

Podwyższona prognoza produkcji pszenicy w UE

Wśród liderów wzrostów znajdowały się wczoraj zboża. Notowania kontraktów na kukurydzę podrożały o 1,29%, soję - o 1,69%, a pszenicę - o 1,79%.

Wczoraj pojawił się komunikat dotyczący produkcji zbóż w Unii Europejskiej, który sprzyjał stronie podażowej, zwłaszcza na rynku pszenicy. Podano bowiem, że oficjalne prognozy produkcji pszenicy w UE w sezonie 2012/2013 wyniosły 131,9 mln ton, a więc o 2,5% więcej niż w obecnym sezonie 2011/2012. W 2013 r. końcowe zapasy tego zboża mają wynieść 15,1 mln ton, podczas gdy w tym sezonie mają wynieść 10 mln ton.

Informacja ta nie zrobiła na inwestorach większego wrażenia choćby dlatego, że jest to już któraś z kolei podwyższona prognoza produkcji pszenicy. Obecnie notowania tego zboża znajdują się w bliskiej odległości od poziomu oporu w okolicach 656 USD za 100 buszli. Zważywszy na ostatnio dość częste sprzyjające podaży informacje makro, pokonanie tego oporu jest mało prawdopodobne.

Dorota Sierakowska

Analityk

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
ul. Marszałkowska 78/80
00-517 Warszawa
tel: (022) 504-33-22
e-mail: d.sierakowska@bossa.pl
http://bossa.pl
Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki