REKLAMA

CBRE: Popyt na powierzchnie magazynowe wyniósł w I kw. 1,1 mln mkw.

2020-04-29 11:34
publikacja
2020-04-29 11:34
Stock Spirits

Popyt na powierzchnie magazynowe wyniósł w pierwszym kwartale 2020 roku 1,1 mln mkw., na rynek dostarczono ponad 420 tys. mkw. nowej powierzchni, a łączna podaż w kraju wynosi obecnie 18,9 mln mkw. – wynika z raportu firmy CBRE. Zdaniem ekspertów, sektor magazynowo-logistyczny na razie nie odczuwa negatywnych skutków epidemii.

"Pierwszy kwartał tego roku na rynku logistyczno-przemysłowym zakończyliśmy świetnym wynikiem. Widać rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie ze strony e-commerce, rozwijają się magazyny ostatniej mili, zlokalizowane w obszarach największych polskich miast, rośnie również sektor e-grocery, czyli zakupy spożywcze przez internet" - poinformowała Beata Hryniewska, dyrektor działu powierzchni magazynowych i logistyki w CBRE.

"To może w przyszłości przełożyć się na jeszcze wyższy popyt na obiekty magazynowe, a w dłuższej perspektywie intensywny rozwój rynku. Jednak obecna sytuacja nie pozostawia nas bez wyzwań. Rozwój handlu elektronicznego i sprzedaży wysyłkowej wymaga udoskonalenia łańcuchów dostaw, część firm handlowych i motoryzacyjnych może zabiegać o redukcję czynszów, a budowa nowych obiektów prawdopodobnie się przedłuży" - dodała.

Wśród popytu na magazyny w pierwszym kwartale (1,1 mln mkw.) przedłużenia umów najmu odpowiadały za 18 proc. zapotrzebowania, a nowe umowy, ekspansje i BTS (magazyny budowane dla konkretnego odbiorcy) za ponad 80 proc.

"W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się nieco mniejszej aktywności najemców oraz zmiany struktury popytu. Będzie więcej przedłużeń umów najmu, kosztem nowych umów. Wzrośnie też udział najmu krótkookresowego ze względu na nagłe zapotrzebowanie na powierzchnię u części najemców, związane m.in. z zamknięciem sklepów i potrzebą przechowania zaplanowanych wcześniej dostaw towarów" - oceniają autorzy raportu.

Jak podano, łącznie w całym kraju powstaje teraz ponad 2 mln mkw., co pozwala prognozować, że w tym roku powierzchnia magazynowo-logistyczna przekroczy 20 mln mkw.

W pierwszych trzech miesiącach roku do użytku oddano 420 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej.

"To o 15 proc. mniej, niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Warto jednak pamiętać, że punkt odniesienia był wysoki, bo cały 2019 był rekordowy – oddano wtedy aż ponad 2,7 mln mkw." - podano w raporcie.

Najwięcej powierzchni przybyło w województwie dolnośląskim (183 tys. mkw.) i mazowieckim (78 tys. mkw.).

Poziom pustych magazynów w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku wzrósł o 1,4 pkt. proc. do 7 proc. Najwyższy jest w województwie świętokrzyskim, a najniższy w województwach lubuskim, podkarpackim, zachodniopomorskim oraz podlaskim. (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
aneta_23
W kwestii magazynowania zachęcam do zapoznania się z zakładką "NEWSROOM" na stronie www.maglo.com.pl
Pozdrawiam

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki