Populacja Pekinu spadła po raz pierwszy od początku wieku

Liczba mieszkańców stolicy Chin Pekinu zmniejszyła się w 2017 roku po raz pierwszy w ostatnich dwóch dekadach - poinformowała chińska agencja Xinhua, powołując się na oficjalne dane rządowe. Według nich w Pekinie w ubiegłym roku zamieszkiwało 21,707 mln osób, o 22 000 mniej niż rok wcześniej.

(fot. Stringer / Reuters)

Władze w Pekinie od kilku lat podejmują wysiłki na rzecz ograniczenia wzrostu populacji w tym mieście. W ten sposób chcą zmniejszyć zatłoczenie, niedobór zasobów i wzrost cen mieszkań. Docelowo do końca obecnej dekady w stolicy Chin ma mieszkać nie więcej niż 23 mln osób.

Aby osiągnąć ten cel miasto pracuje nad integracją swojej gospodarki z sąsiednią prowincją Hebei i miastem Tianjin, aby umożliwić niektórym uczelniom, instytucjom rządowym i firmom przemysłowym przeprowadzić się tam. Inwestuje także w sieci transportowe, aby ułatwić osobom pracującym w Pekinie zamieszkanie poza miastem.

Populacja Pekinu wzrosła o dwie trzecie od 1998 r. W tym czasie zużycie energii wzrosło ponad dwukrotnie, a liczba samochodów potroiła się. (PAP)

zm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 ajwaj

No to juz jakby male miasteczko z Pekinu... 21 mln. :)
Nie bez znaczenia jest tez rozwój prowincji zachodnich. Sa one znacznie mniej rozwiniete niz "wschodnie wybrzeze". Potencjal na zachodzie jest bezmierny. Inwestycje bilionowe (infrastruktura, uczelnie, mieszkaniówka, przemysl & Co.).
I to nie tak jak w USA OD-budowa ruiny infrastruktury (prez. Trump dal na poczatewk 3 bln. $$$), a supernowoczesne rozwiazania na miare XXI wieku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil