Ponad tysiąc turystów objętych kwarantanną na Teneryfie

U Włocha wypoczywającego w hotelu Costa Adeje Palace w Adeje na Teneryfie zdiagnozowano koronawirusa. Wszystkich w hotelu, w tym ponad 1000 turystów, poddano kwarantannie. Są wśród nich Polacy - podała we wtorek PAP ambasada RP w Madrycie.

(fot. Cozzoli / ZUMA Press)

Obecność koronawirusa Covid-19 stwierdzono u włoskiego lekarza pochodzącego z Lombardii, który wraz z żoną przebywał na wakacjach w Adeje, na południu hiszpańskiej wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Włoski lekarz poczuł się źle i sam zgłosił się na badania do lokalnego ośrodka zdrowia. Jak poinformował, we Włoszech nie był w bezpośrednim kontakcie z żadnym zakażonym. Pacjenta przewieziono do szpitala na wyspie, gdzie badania w laboratorium mikrobiologii wykazały obecność koronawirusa. Oprócz lekarza jeszcze dwie inne osoby mają zostać przewiezione do szpitala i poddane badaniom – poinformowały służby sanitarne.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia rozpoczęło działania według przewidzianego w takich sytuacjach protokołu. Wszyscy turyści wypoczywający w liczącym 467 pokoi hotelu zostali objęci kwarantanną. Nikt nie może wejść ani wyjść z hotelu, który jest strzeżony przez mundurowych. Udostępniono specjalną linię telefoniczną. Hotel jest strzeżony przez lokalną policję. Hiszpańska telewizja RTVE pokazała turystów wyglądających z balkonów hotelowych. Wszystkim rozdano maski na twarz. Turyści mogli zejść na śniadanie i na obiad, jednak później większość zdecydowała się na pozostanie w pokojach hotelowych.

Itaka: w hotelu na Teneryfie jest sześciu naszych klientów

W hotelu na Teneryfie objętym kwarantanną znajduje się sześciu naszych klientów - poinformował we wtorek PAP wiceprezes polskiego biura podróży Itaka Piotr Henicz. Gwarantujemy im powrót do kraju w momencie, kiedy będą mogli opuścić hotel - zapewnił.

Wiceprezes zarządu Itaki poinformował PAP, że w hotelu znajduje się aktualnie sześciu klientów biura. "Mają oni zapewnione pełne świadczenia hotelowe, tzn. noclegi i wyżywienie" - podkreślił.

Jak zaznaczył, z uwagi na 14-dniową kwarantannę nikt nie może opuścić hotelu ani nie wejść do środka.

"Ze swej strony gwarantujemy Klientom powrót do kraju w momencie, kiedy będą mogli opuścić hotel" - zapewnił wiceprezes Itaki. (PAP)

Pierwszy przypadek koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej

Służby sanitarne poinformowały we wtorek o pierwszym przypadku koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej. Zakażona jest mieszkanka Barcelony, która w ciągu ostatnich dni przebywała na północy Włoch. Lokalne władze Katalonii poddały kwarantannie 25 osób, które miały kontakt z chorą. Osoby te powinny pozostać w swoich domach przez co najmniej 14 dni.

Mieszkanka Barcelony jest czwartym potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem w Hiszpanii, jednak trzy pozostałe przypadki stwierdzono na wyspach – dwa na Teneryfie należącej do Wysp Kanaryjskich i jeden na Majorce, na Balearach.

Zaniepokojenie rośnie wśród kibiców z rejonu Walencji, skąd około 2 tys. osób w ub. środę udało się na mecz Champions League między swoją drużyną i Atalantą w Mediolanie, mieście będącym epicentrum epidemii we Włoszech.

Służby medyczne w Walencji potwierdziły występowanie symptomów koronawirusa u niektórych kibiców. Te objawy to kaszel, gorączka i trudności z oddychaniem.

Koronawirus na Teneryfie

Wszyscy chorzy w Hiszpanii to cudzoziemcy – oprócz włoskiego lekarza koronawirusa stwierdzono u Niemca przebywającego na wyspie Gomera należącej do Wysp Kanaryjskich oraz u Brytyjczyka na Majorce.

We wtorek premier Pedro Sanchez zapowiedział powołanie komisji międzyparlamentarnej w sprawie środków prewencyjnych i wczesnego wykrywania koronawirusa, stosowanych także w portach morskich i na lotniskach.

We Włoszech do tej pory odnotowano zakażenie u ponad 283 osób, a 11 osób zmarło, w tym większość w Lombardii. W Hiszpanii to trzecie potwierdzone zarażenie koronawirusem.

Grażyna Opińska, Agnieszka Ziemska

opi/ adj/ akl/ 

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 11 potiomkin

Jeśli jest podejrzenie to nie wpuszczać do kraju. Jeśli ktoś będzie próbował się przedostać nielegalnie - zlikwidować. Na granice posłać wojsko z ostrą bronią.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil