REKLAMA

Polskie społeczeństwo starzeje się

2017-02-07 18:07
publikacja
2017-02-07 18:07

W 2026 r. rozpocznie się dynamiczny wzrost liczby osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego - podkreśliła w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.

fot. / / FORUM

Zaprezentowała ona we wtorek, podczas wspólnych obrad sejmowych komisji polityki senioralnej oraz polityki społecznej i rodziny, informacje o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2015 r.

Wiceminister zwróciła uwagę, że opracowanie, które przedstawiła w Sejmie, można uznać za historyczne. "Jest pierwszym dokumentem dotyczącym osób starszych w Polsce. Do współpracy zostały zaangażowane wszystkie ministerstwa, w tym GUS, UOKiK, a także wojewodowe" - mówiła. Dodała, że raport został uzupełniony badaniami CBOS.

"Starzenie się polskiego społeczeństwa wynika m.in. z wydłużania się przeciętnego trwania życia. W 2015 r. przeciętne trwanie życia mężczyzny wynosiło 73,6 lat, kobiety 81,6. Drugi czynnik, który powoduje zmiany (demograficzne - PAP) to niski poziom dzietności" - powiedziała Bojanowska. Zaznaczyła, że w końcu 2015 r. liczba Polaków wynosiła 38 milionów 400 tys., z czego 8,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej.

Jak podkreśliła wiceminister, w 2026 r. rozpocznie się dynamiczny wzrost liczby osób w wieku 80 lat i więcej, co będzie efektem wchodzenia w okres starości powojennego wyżu demograficznego. "Pomiędzy rokiem 2026 a 2040 liczba osób w wieku 80 lat i więcej zwiększy się z 1,7 mln osób do 3,4 mln" - prognozowała.

Z raportu wynika, że w 2015 r. osoby w wieku 60 lat i więcej lat zamieszkiwały głównie w jedno lub dwuosobowych gospodarstwach domowych. "Przeciętny dochód rozporządzalny na jedną osobę, w gospodarstwach domowych, gdzie przynajmniej jest jedna osoba w wieku 60 lat i więcej w 2015 wynosił 1407 zł" - mówiła Bojanowska.

W 2015 r. - kontynuowała wiceminister - głównym źródłem dochodu osób starszych były emerytury. "Średnia miesięczna wypłata emerytury wynosiła 2096 zł. Najwyższa przeciętna emerytura była wypłacana w województwie śląskim (2539 zł) i mazowieckim (2178 zł). Najniższa zaś w województwie podkarpackim (1843 zł)" - wyliczała. Zwróciła uwagę, że drugim źródłem dochodu osób starszych była renta z tytułu niezdolności do pracy. "W 2015 przeciętna wypłata renty wynosiła 1628 zł" - dodała.

Jak podkreśliła Bojanowska, w 2015 r. przeciętne wydatki na osobę, w gospodarstwach domowych, w których zamieszkiwały osoby powyżej 60. roku życia wynosiły 1459 zł. "Były o 35 proc. wyższe niż w gospodarstwach, w których skład wchodziły wyłącznie osoby młodsze" - powiedziała. Do głównych wydatków osób starszych zaliczyła: żywność i zdrowie (w tym lekarstwa), użytkowanie mieszkania, nośniki energii.

Wiceminister zwróciła uwagę, że w głównej mierze osoby starsze są bierne zawodowo. "To wynika zarówno z pobierania świadczenia emerytalnego jak i występowania chorób, czy też niepełnosprawności" - stwierdziła.

"Do najpopularniejszych sposobów spędzania czasu należy zaliczyć oglądanie telewizji, chodzenie do kościoła, spotykanie się ze znajomymi i przyjaciółmi, słuchanie radia, czytanie gazet i książek" - wyliczała. "Wśród aktywnych form spędzania wolnego czasu są spacery, czy też piesze wycieczki, uprawianie działki i ogrodu" - dodała.

Bojanowska zwróciła uwagę, że cechą polskiego społeczeństwa jest "feminizacja starości". "Wśród populacji osób w starszym wieku większość stanowią kobiety. Na 100 mężczyzn przypada 142 kobiety" - mówiła.

Kolejną cechą - zaznaczyła - jest singularyzacja starości. "Jej wyrazem jest wysoki odsetek osób starszych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe. 2030 r. aż 53,3 proc. gospodarstw będzie prowadzonych przez osoby w wieku, co najmniej 65 lat i więcej" - przewidywała wiceminister. (PAP)

pż/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~heeeee
No cóż dzięki dobrobytowi który oferowała III RP 3 mln młodych Polaków wyemigrowało to i też mamy taką lichą statystykę
~tompaw
majac takie dane tylko debile mogli zadecydować o zmniejszeniu wieku emerytalnego.
~LeonZ
Za parę lat wprowadzą obowiązkową eutanazję dla osób niepracujących i problem się rozwiąże. Już świat idzie w tym kierunku. Wmawianie ludziom, że aborcja to rodzaj antykoncepcji, a eutanazja ludzi ciężko chorych (zamiast ich leczenia) to wstęp do dalszych kroków, które na pewno nastąpią. Właściwie to już następują - Kanada dyskutuje Za parę lat wprowadzą obowiązkową eutanazję dla osób niepracujących i problem się rozwiąże. Już świat idzie w tym kierunku. Wmawianie ludziom, że aborcja to rodzaj antykoncepcji, a eutanazja ludzi ciężko chorych (zamiast ich leczenia) to wstęp do dalszych kroków, które na pewno nastąpią. Właściwie to już następują - Kanada dyskutuje możliwość zgody na eutanazję osób niedołężnych... A kto będzie następny? Emeryci? Inwalidzi? Przewlekle chorzy? Każdy niepracujacy? Takie rozważania powinny być w ogóle poza dyskusją.
~jj
Znasz kogoś kto umierał np. na raka kości ? Tygodniami trwająca męczarnia umierania bez nadziei nie tyle na wyleczenie, tylko chociaż na najmniejsze zmniejszenie wszechobecnego bólu. Cierpienie tylko dla samego cierpienia. Dla takich ludzi eutanazja jest możliwością opuszczenia tego świata w godności i człowieczeństwie. Osobiście Znasz kogoś kto umierał np. na raka kości ? Tygodniami trwająca męczarnia umierania bez nadziei nie tyle na wyleczenie, tylko chociaż na najmniejsze zmniejszenie wszechobecnego bólu. Cierpienie tylko dla samego cierpienia. Dla takich ludzi eutanazja jest możliwością opuszczenia tego świata w godności i człowieczeństwie. Osobiście chciałbym mieć prawo do eutanazji, co więcej uważam, że jest to jedno z praw człowieka.
~aaa
Niestety postępująca epidemia raka zżera USA i Eurpoę...Polska jeszcze nie jest tak zainfekowana ale żywność produkowana pod dyktando UE szybko spowoduje że połowa populacji nie dożyje 60 lat...
~wwff
Uwaga! Obowiązującą narracją jest teraz, głoszenie, że PIS skrzywdził trzy miliony dzieci, które nie otrzymują 500+ (jako pierwsze dziecko).
~Jasko
A tak nie jest? 500 plus również na pierwsze dziecko zachęciło by młodych do wcześniejszej decyzji posiadania pierwszego dziecka. Kobieta to nie maszyna, lata "reprodukcyjne" są określone. Im wcześniej taka decyzja zapadnie tym większe widoki na wielodzietność. Te decyzje podjęte w młodym wieku przekładają się również A tak nie jest? 500 plus również na pierwsze dziecko zachęciło by młodych do wcześniejszej decyzji posiadania pierwszego dziecka. Kobieta to nie maszyna, lata "reprodukcyjne" są określone. Im wcześniej taka decyzja zapadnie tym większe widoki na wielodzietność. Te decyzje podjęte w młodym wieku przekładają się również na zdrowie dzieci i ich matek
~wwff odpowiada ~Jasko
To jest program prokreacyjny, a nie socjalny. Młode małżeństwa i tak mają 1-2 dzieci bez 500+. Dla dobra naszej przyszłości powinny mieć więcej niż 2 dzieci. Program ma skłaniać do posiadania właśnie 3-4.

Wmówienie ludziom, że "skrzywdzono 3 mln dzieci" to majstersztyk manipulacji.
~społeczeństwo
Sądząc po ilości klepsydr w tym sezonie grypowym ilość zgonów w bazie Pesel mocno się powiększa, co może mieć wpływ na przewidywalną długość życia kobiet i mężczyzn.. Inną kwestią jest aktualizacja liczby mieszkańców (38,4 mln) Polski o osoby, które trwale wyemigrowały.
~Kapela
Ciekawe jak poradzi sobie z tym ZUS?

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki