REKLAMA

Polskie domy drewniane niewypałem? Senator ujawnia marne efekty rządowego programu

2022-11-30 06:00
publikacja
2022-11-30 06:00

Miało być 5 tys., powstało 31, z czego 11 jest zamieszkanych. Tak wygląda statystyka projektu "Domy drewniane", który PiS szumnie zapowiadało i uruchomiło w 2018 roku.

Polskie domy drewniane niewypałem? Senator ujawnia marne efekty rządowego programu
Polskie domy drewniane niewypałem? Senator ujawnia marne efekty rządowego programu
fot. Andrzej Świetlik / / FORUM

Do danych tych dotarł senator PO Krzysztof Brejza. W odpowiedzi na interpelację poselską otrzymał pismo od prezesa specjalnie powołanej spółki: Polskie Domy Drewniane. W odpowiedzi czytamy, że:

Do 15 listopada 2022 spółka Polskie Domy Drewniane zrealizowała następujące inwestycje:

1. inwestycja w Łodzi - 11 lokali mieszkalnych

2. inwestycja w Choroszczy - 20 lokali mieszkalnych.

Na dzień 15 listopada w domach i mieszkaniach wybudowanych przez spółkę zamieszkiwało 11 rodzin.

W realizacji są jeszcze takie inwestycje: w Środzie Śląskiej  (ok. 1,5 tys. mieszkań) oraz w Pułtusku (70 domów jednorodzinnych).

Z zapowiedzi rządu w 2018 roku wynikało, że drewniane domy miały być budowane m.in. na gruntach Lasów Państwowych. 11 września 2018 roku weszła w życie nowelizacja prawa ochrony środowiska. Przewidziała ona powołanie do życia spółki akcyjnej Polskie Domy Drewniane, która miała budować domy z drewna pod wynajem z rządowego programu "Mieszkanie Plus". Miała także nabywać grunty, przeprowadzać prace remontowe i modernizację budynków mieszkalnych, kupować i sprzedawać drewno, rozwijać nowe technologie przetwarzania drewna.

Założycielami spółki były Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. PDD pełni rolę inwestora rozwijającego drewniane budownictwo mieszkaniowe. Swoją działalność rozpoczął 4 września 2019 roku.

KaWa 

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
pdox
Program trwa z absolutnym sukcesem, przecież jest specjalna spółka, zarząd, wynagrodzenia i premie. Celem takich programów jest tworzenie paśników i to się zawsze doskonale udaje, za każdej kadencji partyjniaków. Ich "statutowa działałność" to jest temat zupełnie poboczny taki folklor. POPiSowym przykładem jest spółka budująca Program trwa z absolutnym sukcesem, przecież jest specjalna spółka, zarząd, wynagrodzenia i premie. Celem takich programów jest tworzenie paśników i to się zawsze doskonale udaje, za każdej kadencji partyjniaków. Ich "statutowa działałność" to jest temat zupełnie poboczny taki folklor. POPiSowym przykładem jest spółka budująca elektrownię jądrową, która przez co najmniej trzy kadencje nie wybrała nawet miejsca pod planowaną elektrownię, ale forsę doi aż miło.
forfun
Trochę naciągany tytuł samodzielnie sugerujący iż polskie projekty i polscy wykonawcy domów z drewna są niewypałem a to nie jest prawda.
Warto pisać rzetelnie bez dwuznaczności gdyż można zaszkodzić innym chyba że chodzi wam o ilość odsłon dzięki krzykliwemu tytułowi
lampeduza
Mniam, mniam… Nie ma to jak państwowe programy za kasę podatnika! Zero ryzyka, a sukces finansowy dla polityków, rodzin, znajomych murowany! Kiedy gawiedź i media zrozumieją, że komuna zbankrutowała, bo gospodarką rządzili politycy? Dlaczego media nie piętnują takich kolejnych ekscesów władzy?
obywatel_monte_christo
Nie rozumiem. Program okazał się sukcesem. Powstała przecież spółka Polskie Domy Drewniane, w której zapewne sporo osób zarobiło tyle, żeby wybudować sobie kilka porządnych domów z betonu.
lancealot
Centralne sterowanie jest niewydolne? A to zaskoczenie...
50 lat komuny nic ich nie nauczyło.
pdox
Jest bardzo wydolne, z tym, że wyłącznie dla centralnych planistów i ich najbliższego otoczenia.
minekminka134
Program może i nie wypalił ale kilka posad dla prezesów spółek udało się stworzyć. Być może to ich rodziny za symboliczną złotówkę te mieszkania zakupili.
_xyz
czy jest jakiś program, który temu rządowi się udał?
zepsuli wszystko, co było możliwe
karbinadel
Jedyne, co im się udało, to operacja "koryto plus", czyli skok na państwową kasę i upchnięcie dziesiątków tysięcy niekompetentnych towarzyszy na dobrze płatnych posadkach
szprotkafinansjery
Dokładnie, koryto+ wyszło prima sort!

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki