REKLAMA

Polskie AGD ma problem. Konkurencja depcze po piętach

2023-09-28 07:15
publikacja
2023-09-28 07:15

Polska jest wciąż największym producentem sprzętu AGD w Europie. Ale coraz gorzej idzie rywalizacja z agresywnymi firmami chińskimi i tureckimi - donosi w czwartek "Rzeczpospolita".

Polskie AGD ma problem. Konkurencja depcze po piętach
Polskie AGD ma problem. Konkurencja depcze po piętach
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Jak podaje gazeta, eksport chińskiego sprzętu AGD na rynki unijne rośnie od lat i jest już dużo wyższy niż nasza produkcja. "Z danych organizacji producentów APPLiA Polska wynika, że w I półroczu 2023 r. na rynki unijne trafiło z tego kraju 21,7 mln sztuk sprzętu. W tym samym czasie z polskich zakładów było to 6,3 mln, zatem można mówić już o przepaści. Dodatkowo, więcej niż nasze zakłady na unijne rynki sprzedały również firmy tureckie – było to 8,3 mln sztuk" - czytamy.

Dziennik zauważa, że w przypadku wszystkich kierunków eksportowych wyniki są gorsze niż w tym samym okresie rok temu. "Związane jest to z ogólnym spadkiem koniunktury, co przekłada się na ograniczanie zakupów i cięcia w domowych budżetach, zwłaszcza jeśli chodzi o poważniejsze pozycje w planowanych wydatkach. Eksport z Chin spadł o niemal 10 proc., z Turcji o 6,4 proc., ale z Polski – aż o ponad 19 proc. Układ sił na arenie międzynarodowej zmienia się i także w tym sektorze zmiany są już zauważalne. Rynek konsoliduje się wokół największych graczy na świecie, są to również firmy chińskie" - wskazuje gazeta.(PAP)

mm/ maak/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (23)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Europa ma być liderem nie gospodarczym ale ideologicznym !!!!! Verstanden??? Po to są wszelkie partie ludowe. Więcej ideologii przyniesie jeszcze więcej szczęścia . Neomarksizm ma dziejową szansę udowodnić po raz kolejny, że utopia lewicowa zawsze prowadzi do katastrofy. Europa będzie importować produkty i eksportować ideologie!!!
trolley odpowiada (usunięty)
a przepraszam, Izere XDXDXD
niederfurzdorf odpowiada (usunięty)
Słonko moje postkomusze! Już Ci tłumaczyłem. Nie każdy kto krytykuje Donka i ferajnę, całą prawda całą dobę, jest pisiorem. Wiem, nie możesz tego ogarnąć . Nie mam o to pretensji . Możesz próbować obrażać dalej ale cóż …. mi to Wurst .PS. W sumie to znowu się przyznałeś do socjalizmu .
niederfurzdorf
Będzie jeszcze ciekawiej , wszystko ma być bardziej zielone , droższe no to jest! Zdziwieni ? Jedyna szansa dla UE to otrzeźwienie Niemców. Jak ten sformatowany propagandą naród nie zrozumie co tu się dzieje i nie pogoni wszelkiej maści socjalistów to żaden inny naród w UE niczego nie zmieni bo żaden nie ma takiej władzy .
faramir_z_gondoru
Jakie znowu "polskie AGD"? Przestańcie się ośmieszać. Polska jest montownią zagranicznych marek. Polski to był kiedyś Zelmer, ale został przejęty i zlikwidowany, a prawo do nazwy sprzedano Hiszpanom.
sajetan
Nie wyleczyliście się ludzie jeszcze z chińskiego i tureckiego badziewia? Ze znanych mi przypadków Turecka lodówka firmy na "B" - po 7 latach rozszczelnił się układ chłodniczy pod pianką izolacyjną obudowy (naprawa nieopłacalna, przyczyna - rurki układu chłodzenia CELOWO z dwóch rodzajów metalu i na połączeniu następuje Nie wyleczyliście się ludzie jeszcze z chińskiego i tureckiego badziewia? Ze znanych mi przypadków Turecka lodówka firmy na "B" - po 7 latach rozszczelnił się układ chłodniczy pod pianką izolacyjną obudowy (naprawa nieopłacalna, przyczyna - rurki układu chłodzenia CELOWO z dwóch rodzajów metalu i na połączeniu następuje korozja elektrochemiczna), chińska mikrofalówka po około 10 latach używana sporadycznie, padł mikroprocesor sterujący, płytka nie do dostania i mimo że urządzenie nie zużyte i pozostałe części w idealnym stanie, ale nie ma jak naprawić. Armatura wodna z Chin to tykająca bomba - potrafi pęknąć sama z siebie i zalać mieszkanie .. Czy faktycznie warto takie sprzęty kupować ?
samsza
masz wybór, a jak wybrałeś?
sajetan odpowiada samsza
Akurat ja źle wybrałem tylko mikrofalę (przyznaję się), pozostałe przypadki to znajomi - cóż, ja już z chińszczyzną dałem sobie spokój, zwłaszcza jak potrzebuję coś o NORMALNEJ trwałości, a nie jednorazowy badziew.
samsza odpowiada sajetan
Podobno Chińczycy zawsze (!) mieli cały asortyment, tylko, że importerzy zawsze prosili o towar, który konkuruje ceną, a nie ten co jakością, stąd w Polsce opinia o badziew.
Tak słyszałem.
zenonn odpowiada sajetan
Normalne to jakie? Amerykańskie? Niemieckie? https://www.miele.pl/
Dobrze zaprojektowany sprzęt ma się rozpaść chwilę po upływie gwarancji.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki