Polski przemysł wyszedł z 9-miesięcznego dołka

Wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego wyniósł w czerwcu 54,2 pkt – poinformowała firma IHS Markit. Oznacza to, że wzrostowa tendencja w przemyśle wydłużyła się do rekordowych 45 miesięcy z rzędu.

Był to wynik wyraźnie lepszy od oczekiwań. Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 53,1 pkt wobec 53,3 pkt odnotowanych w maju, gdy PMI dla polskiego przemysłu odnotował najniższą wartość od sierpnia 2017 roku. Rosnące odczyty powyżej 50 punktów sygnalizują szybsze tempo wzrostu aktywności gospodarczej w badanym sektorze.

PMI dla sektora przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji tej części gospodarki. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość tego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w badanym sektorze. Indeks PMI uważany jest za wskaźnik wyprzedzający.

Czerwcowe przyspieszenie w polskim przemyśle zawdzięczamy zarówno wzrostowi bieżącej produkcji, jak i szybszemu napływowi nowych zamówień. Firmy badane przez IHS Markit podkreślały dobry popyt krajowy przy nieznacznym wzroście zamówień zagranicznych.

Z powodu rosnącej liczby zaległości produkcyjnych producenci starali się zwiększyć zatrudnienie, które w czerwcu rosło w najszybszym tempie od kwietnia 2014 roku, co było także jednym z najwyższych wyników od rozpoczęcia tych badań w czerwcu 1998 roku. Mimo to niektóre firmy wciąż narzekały na braki kadrowe.

Równocześnie rosła presja wydajnościowa: rosły zaległości produkcyjne i wydłużały się opóźnienia w dostawach. Zintensyfikowała się także presja cenowa. Koszty produkcji wzrosły trzeci miesiąc z rzędu, do najwyższego poziomu od kwietnia 2011 roku. Ceny wyrobów gotowych były najwyższe od stycznia.

„Producenci w Polsce osiągnęli w czerwcu lepsze wyniki, a główny wskaźnik PMI wzrósł do najwyższego poziomu od początku 2018 roku. Trzy główne wskaźniki – nowych zamówień, produkcji i miejsc pracy – sygnalizowały szybszy wzrost. Stało się tak pomimo dalszych trudnych warunków na rynkach eksportowych (...). Wysoki poziom zamówień krajowych wywierał dalszą presję wydajnościową” – tak wyniki czerwcowego badania skomentował Trevor Balchin, dyrektor ds. ekonomicznych w IHS Markit.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 jendreka

I znów bandy, bo niby gpw to zwierciadło gospodarki. Może tak ale nie w PRL.

! Odpowiedz
12 18 2kbb

O znowu mamy sowieckiego trolla na forum ...Przyszły igrzyska w Rosji to tatuś Pucin sypnął znowu groszem na akcje propagandową... ajwaj jak tam minął weekend ? Alles Klar ?

! Odpowiedz
9 10 ajwaj

Twój tatus to prez. Putin ? :)
Na pewno nie > IQ nie to :)

! Odpowiedz
25 12 ajwaj

A w czym (dolku?) bedzie montownia, fabryka czesci do eksportu UE na rynek USA po akcji prez. Trumpa przeciw UE ?

Prez. Trump wlasnie: "UE jest tak zla dla Ameryki jak Chiny....czasy dojenia USA przez UE sie skonczyly" itd.itp.

! Odpowiedz
11 11 wektorwg

Wy nawet w Rosji montowni nie macie. Musicie wszystko importować z UE

! Odpowiedz
4 8 ajwaj odpowiada wektorwg

zwieracze wam puszczaja w sotni tryzuba im Stjepana B. :) pomagaja pampersy :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil