REKLAMA
WEBINAR

Polski biznesmen coraz starszy. Rynek pyta: co dalej?

2023-02-17 06:44
publikacja
2023-02-17 06:44

Ponad 280 tysięcy przedsiębiorców to emeryci. Przeciętnie to, co dziesiąty biznesmen – informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Rynek jednak co jakiś czas rozpala dyskusja, co dalej, bo czas wymiany pokoleń nieubłaganie nadchodzi - dodaje.

Polski biznesmen coraz starszy. Rynek pyta: co dalej?
Polski biznesmen coraz starszy. Rynek pyta: co dalej?
fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

"Rzeczpospolita" wyjaśnia, że liczbę przedsiębiorców emerytów oszacowała na podstawie danych ZUS, które niedawno przedstawił resort rodziny w Sejmie w odpowiedzi na interpelację poselską. "Zapewne w podobnym wieku jest wielu zarządzających firmami" – pisze gazeta.

"Pokolenie białych kołnierzyków, które jako 35–40-latki na początku transformacji gospodarczej zaczynało menedżerską karierę, ma dziś ponad 70 lat. To wszystko oznacza konieczność przeprowadzenia sukcesji w firmach w bliskiej perspektywie. Sęk w tym, że decyduje się na to niewiele z nich" - czytamy.

Reklama

Firmy rodzinne to nie tylko małe przedsiębiorstwa

Problem dojrzałego wieku przedsiębiorców dotyczy także firm większych. Przykładem może być Maspex - największy polski gracz na rynku spożywczym i jeden z największych w regionie. Założona przez pięciu kolegów w 1990 r. dziś produkuje 2,2 mld litrów soków czy 280 tys. kg makaronu rocznie. Obecnym prezesem jest Krzysztof Pawiński, jednak rynek co jakiś czas rozpala dyskusja, co dalej, bo czas wymiany pokoleń nieubłaganie nadchodzi - zaznacza dziennik.

Również na GPW można znaleźć spółki rodzinne - to aż 41 proc. wszystkich notowanych spółek. W 172 spółkach założyciele lub właściciele i ich rodziny mają co najmniej 25 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Ponadto, w aż 86 proc. spółek w zarządach byli nestorzy, a w 22 proc. sukcesorzy. Wynika z zeszłorocznego badania Grant Thornton.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Niewielu przejmuje firmy rodzinne. "W trzecim pokoleniu przetrwać może ok. 3 proc. rodzinnych przedsiębiorstw" – ocenia, cytowany przez "Rz", ekonomista z SGH prof. Jan Klimek. (PAP)

wnk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
prs
Do poziomu spolki gieldowej jestem w stanie kupic kazda firme.

Zainteresowany?
karbinadel
Ale ten ze zdjęcia to chyba właśnie zakończył działalność, skoro taki radosny?
andriej_duda
Już widze tych wychuchanych herubinków - menagierów w firmie ojca, którzy przejmują po nim biznes ^^ Doswiadczenie już mają - pojawiali sie 3 razy w miesiacu w firmie, na kolacji z waznym kontrahentem obok tatusia przy podpisywaniu konraktu. Pracowałem kiedyś w takiej firmie "rodzinnej" Szybko stamtąd uciekłem. Szef jeszcze Już widze tych wychuchanych herubinków - menagierów w firmie ojca, którzy przejmują po nim biznes ^^ Doswiadczenie już mają - pojawiali sie 3 razy w miesiacu w firmie, na kolacji z waznym kontrahentem obok tatusia przy podpisywaniu konraktu. Pracowałem kiedyś w takiej firmie "rodzinnej" Szybko stamtąd uciekłem. Szef jeszcze ok, ale ci jego managerowie, tylka sobie nawet podetrzeć nie umieli.
and00
Już widzę tych biznesmenów przyszłości na rowerach...
kryzysio
Rurki nie bardzo się nadają, zwykłe spodnie i marynarka jeszcze dają radę.
jenak
Ciekawe, co by było, gdyby tak bez braku wielowiekowej tradycji, kobiety ekspertki (pełno ich teraz) ds. armii i zbrojeniówki, zaczęły budowę tych obu działek? Tak od zera? Np. Greta i jej rówieśniczki i starsze koleżanki.
jenak
Neo-Platterówki budują armię od zera. Czołg. Huta, transport, przemysł ciężki. Produkt. Okop.

shk7421
A dziewczyna sprzedająca zdjęcia stóp w internecie i zarabiająca po 30k miesięcznie to nie biznesmenka? Jak by wliczyć takie przypadki to średni wiek zdecydowanie zmniejszy się.
infinityhost
ukraińskich stóp? Tych powojennych?
jenak
Indie się zlatują. Afryka też. Jakoś to będzie.

Liberały w całej europie tak parły na progres, że teraz bez tego subkontynentu i kontynentu, daleko nie zajedziesz.

Ale nadal liberały mają sporą grupę zwolenników.

Powiązane: Biznes od kuchni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki