Polski PMI rozczarował ekonomistów

Indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego w październiku osiągnął wartość 53,4 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Oznacza to minimalne spowolnienie tempa wzrostu aktywności w przemyśle.

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 54,0 pkt. W październiku PMI dla polskiego przemysłu osiągnął wartość 53,7 pkt. Odczyty powyżej 50 punktów sygnalizują poprawę koniunktury w badanym sektorze.

(Bankier.pl)

Niemniej jednak październikowy odczyt PMI nadal informuje o poprawie warunków gospodarczych w polskim przemyśle. Co więcej, polski PMI utrzymuje się powyżej 50 punktów od ponad trzech lat, co jest najdłuższą taką serią w sięgającej roku 1998 historii tego wskaźnika. Tempo wzrostu nowych zamówień utrzymało się na najwyższym poziomie od ponad 2,5 roku. Nadal kumulowały się zaległości produkcyjne, co świadczy o silnym popycie na wyroby polskich producentów.

Nasiliła się także presja na podwyżkę cen – koszty zakupów wzrastały w najszybszym tempie od marca. W rezultacie ceny wyrobów gotowych odnotowały drugi najszybszy wzrost w ciągu 6,5 lat. To kolejny sygnał, że w polskiej gospodarce narasta silna presja inflacyjna, która może nawet skłonić Radę Polityki Pieniężnej do przyspieszenia podwyżek stóp procentowych.

„Wygląda na to, że wzrost w sektorze utrzyma dynamikę do końca 2017 roku przede wszystkim za sprawą liczby nowych zamówień” – komentuje Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit. Autorzy badania prognozują, że w 2017 roku wzrost produkcji przemysłowej w Polsce wyniesie 6 proc. i będzie najszybszy od 2011 roku.

Wskaźnik PMI obrazuje koniunkturę w sektorze wytwórczym. Opracowywany jest na podstawie ankiety przeprowadzanej co miesiąc wśród menedżerów odpowiadających za logistykę. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

KK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 londonern

@silvio - skad Ty bierzesz te rewelacje? Poczytaj chlopaku troche, a nie osmieszaj sie.

Bedziemy placic coraz wiecej za wykup, a kasy w budzecie nie bedzie juz duzo wiecej bo skad, skoro spoleczenstwo wymiera, inwestycji brak, nauka lezy i kwiczy. Za czasow komuny bylo duzo smiania sie jak to mozliwe, ze z takimi ziemiami jak na Ukrainie Sojuz musi importowac zboze. Teraz mozna tylko sie zastanawiac jak z takim potencjalem Polska moze tak pojsc na dno...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 silvio_gesell

Zobacz sobie na wartość wyemitowanych obligacji razem z kuponami (~1270mld), następnie porównaj z podażą m3 (1270mld), a następnie policz sobie wartość ziemi w Polsce (41tyś zł/ha * 31,2mln ha = 1279mld zł. Zacznij więcej myśleć a mniej czytać, bo wszystko to ktoś wymyślił. Pieniądze są emitowane pod zastaw obligacji, a obligacje pod zastaw ziemi. Rentowność obligacji to nic innego jak czynsz dzierżawny za ziemię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 pluto85md

Polskie obligacje 10letnie oferuja juz tylko 1.75 p.p. mniej niz greckie. 2 miesiace temu zaczalem ostrzezenia. Wowczas roznica wynosila 2.1 p.p. Ostrzezenie poparte spadajacym CLI od poczatku roku. Od dluzszego juz czasu ponizej 100 pkt. I wyraznie rozjezdzajace sie ze srednia OECD i UE.

! Odpowiedz
8 8 trooper

Cisza przed burzą, efekt 'dobrej zmian', a mówili: 'wystarczy nie kraść'

! Odpowiedz
0 4 silvio_gesell

Widzisz, zabezpieczeniem obligacji jest tak naprawdę wartość ziemi. Natomiast rentowność obligacji odzwierciedla co ile lat ziemia zmienia właściciela. Na przykład rentowność 3,5% oznacza, że ziemia w Polsce zmienia właściciela co 30 lat - czyli co pokolenie, bardzo rozsądnie. Natomiast rentowność bundów niemieckich na poziomie 0,3% oznacza, że albo to jest bańka na obligacjach, albo ziemia w Niemczech nie będzie zmieniać właściciela przez kolejne 300 lat - czyli że kolejne dziesięć pokoleń będzie żyło w kalifacie, gdzie ziemia należy do Allaha.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil