REKLAMA

Polska wyżej w indeksie wolności gospodarczej

2015-01-27 11:17
publikacja
2015-01-27 11:17
Polska wyżej w indeksie wolności gospodarczej
Polska wyżej w indeksie wolności gospodarczej
/ ingimage

Z 23 na 19 miejsce w Europie awansowała Polska w Indeksie Wolności Gospodarczej Heritage Foundation i The Wall Street Journal. W światowym zestawieniu jesteśmy na 42 miejscu. Rok temu byliśmy na 50. miejscu.

Polska awansowała w rankingu wolności gospodarczej (ingimage)

Najwięcej w awansie zawdzięczamy poprawie wskaźnika poziomu korupcji. Ten, traktowany z osobna, plasuje nas na 37 miejscu w świecie. Gorzej wyglądamy jeśli chodzi o cząstkowy wskaźnik wolności działalności gospodarczej. Mierzy on między innymi, ile rodzajów procedur i czasu potrzebnych jest do założenia firmy czy uzyskania koncesji. Tu z 67 punktami jesteśmy na 81 miejscu. Poprawiliśmy się, jeśli chodzi o wydatki rządowe, ale z dużym udziałem finansów publicznych w PKB jesteśmy bliżej końca niż początku stawki - na 137 miejscu.

W rankingu regionalnym od Polski lepiej radzi sobie w indeksie 18 państw. Na ich czele jest Szwajcaria z 80,5 punktu, a zaraz za nią Estonia i Irlandia. Wyprzedza na jeszcze między innymi Wielka Brytania, Litwa, Gruzja, Czechy i Łotwa. Na końcu europejskiego rankingu jest Grecja, Rosja, Białoruś i Ukraina.

W światowym zestawieniu króluje Hong-Kong, Singapur, Nowa Zelandia i Australia. Ostatnia jest Korea Północna i Kuba. Z 42 miejscem, między Bahamami i Urugwajem jesteśmy w grupie państw z gospodarkami "umiarkowanie wolnymi".

IAR/Łukowska/łp/mitro/

Źródło:IAR
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~antycymbał
Powiedzcie to temu rolnikowi, ktoremu wasz urzedas zapierdzielil ciagnik i temu biznesmenowi, ktoremu urzad skarbowy w Lublinie wbrew wyrokom sadowym zniszczyl firme. Powiedzcie im to!
~asdd
Jestem pod wrazeniem Wszyscy lobbysci w wiezieniu a kraj bezwzglednie zwalcza korupcje W Grecji tez wskazniki sie zgadzały :-D Pani premier musi koniecznie to pokazac tym strajkujacym Ten gosciu z Lublina od apelu do prezydenta ze go olewa US to pewnie błąd statystyczny a najpewniej prowokator
~DarekD
Tak, masz rację. Gdy czyta się, że zwłaszcza się poprawiliśmy pod względem korupcji, to zastanawiam się gdzie ten ranking jest robiony. Ta rzekomo poprawiająca się statystyka korupcji ma się nijak do odczucia nas - przeciętnych obywateli tego państwa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki