Polska wśród krajów udostępniających dane wywiadowi USA

Polska jest jednym z 20 krajów udostępniających dane amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego - wynika z dokumentu opublikowanego przez hiszpański dziennik El Mundo a udostępnionego gazecie przez Edwarda Snowdena.

Polska wśród krajów udostępniających dane wywiadowi USA
Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Ten sam dziennik opublikował przedwczoraj informację o inwigilacji przez NSA w Hiszpanii 60 mln prywatnych rozmów i maili. Dokument ma być dowodem, że tamtejsze służby bezpieczeństwa nie tylko o wszystkim wiedziały, ale też współpracowały z Agencją Bezpieczeństwa Narodowego.

Opublikowany przez El Mundo tajny dokument NSA nosi tytuł "Dzielenie się zaszyfrowanymi informacjami z zagranicznymi partnerami o operacjach przeprowadzanych w sieciach komputerowych". Polska jest w nim wymieniona w tzw. Grupie B- państw, wśród 19 innych krajów, które ułatwiają NSA dostęp do informacji służb specjalnych, w tym dostęp do tzw. metadanych - zbiorów danych na wybrany temat.

Dokument zakazuje krajom Grupy B instalowania programów komputerowych, które uniemożliwiłyby Stanom Zjednoczonym dostęp do sieci i nakazuje, aby kryterium współpracy między krajami Grupy B stanowił - jak to wyrażono - zysk netto na rzecz interesów USA.

Felix Sanz Roldan, dyrektor Narodowego Centrum Wywiadu (CNI) zapewnił, że zawsze działał zgodnie z prawem i przypomniał, że prawo nie pozwala mu na ujawnienie kulisów jego pracy. Premier Mariano Rajoy poinformował dziś występując w parlamencie, że Roldan wkrótce stawi się przed deputowanymi, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące inwigilacji.

Informacyjna Agencja Radiowa/EwaWysocka-Barcelona/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Z.

"'Narodowe Centrum Inteligencji (CNI)" - czy autor mógłby podać angielską nazwę tej instytucji? Mam wrażenie, że tłumaczenie jest błędne. Podobnie jak CIA to nie "Centralna Agencja Inteligencji". ;-)

! Odpowiedz
0 0 ~re

Polacy są gościnni hihihi takie baranki koszerne

! Odpowiedz
0 0 ~heh odpowiada ~re

Talmud nakazuje im współprace z USrAelem.

! Odpowiedz
0 0 ~wik

Centro Nacional de Inteligencia, the Spanish secret service agency

! Odpowiedz
0 0 ~re odpowiada ~heh

dlatego nigdy w tubach nie pokażą Tuska i Kaczyńskiego modlących się do swych bożków. sejm jest co najmniej w 1/3 zażydzony ..administracja tak samo .. tak na dobra sprawę to nie wiesz kto żyd kto nie .to samo było przed wojna to jest dramat i kajdany dla polski

! Odpowiedz
0 0 ~Praca zdalna

Chcesz zacząć zarabiać dużą kase? Przeczytaj: http://socialmediabar.com/poradnik-zarabianie

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil