REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Ile Polska traci przez ucieczki firm do rajów podatkowych?

2019-09-25 16:56
publikacja
2019-09-25 16:56

Polska, z powodu sztucznego wyprowadzania zysków przez korporacje do rajów podatkowych, traci 11 proc. dochodów z CIT, czyli ok. 3-4 mld zł rocznie - podał w środę Polski Instytyt Ekonomiczny. Najwięcej zysków wyprowadzanych jest z naszego kraju do Szwajcarii, Holandii, Irlandii i Luksemburga.

fot. ytjo / / YAY Foto

"Około 40 proc. zysków międzynarodowych korporacji trafia do rajów podatkowych" - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na dane z raportu "The Missing Profits of Nations" przygotowanego przez badaczy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Proceder ten sprawia, że państwa tracą część wpływów z podatku CIT - podkreślają eksperci PIE. Dodają, że największymi poszkodowanymi są państwa Unii Europejskiej: Niemcy tracą 29 proc. dochodów z CIT, Francja i Węgry – po 24 proc., a Wielka Brytania 21 proc.

"Polska, z powodu sztucznego wyprowadzania zysków do rajów podatkowych, traci 11 proc. dochodów z CIT" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Ekonomicznego PIE". Dodano, że według raportu jest to około 1 mld dol. rocznie, czyli 3-4 mld zł.

"Taka kwota pozwoliłaby Polsce na wybudowanie prawie 100 kilometrów autostrad co roku" - wskazują eksperci PIE.

Najwięcej zysków, jak podano, wyprowadzanych jest z Polski do Szwajcarii, Holandii, Irlandii i Luksemburga. Zdaniem PIE to "o tyle zaskakujące, że oprócz Szwajcarii są to kraje należące do Unii Europejskiej, w ramach której kładzie się coraz większy nacisk na ograniczanie luk podatkowych".

PIE zwraca uwagę, że 73 proc. sztucznie wyprowadzanych z Polski zysków trafia właśnie do państw UE. Dodaje, że część z nich z pewnością jest następnie transferowana do bardziej „tradycyjnych” rajów podatkowych. "Z kolei najbardziej znane raje podatkowe, takie jak Bermudy i Karaiby, odpowiadają jedynie za 2 proc. utraconych zysków" - czytamy.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (7)

dodaj komentarz
po_co
Z uciekaniem pieniędzy z podatków można sobie w miarę skutecznie radzić - w ostatnich latach pokazujemy, że skutecznie można walczyć z nadużyciami VAT.
Uprzykrza to co prawda życie wszystkich przedsiębiorców niemniej jest skuteczne.

W przypadku VAT zdecydowanie pomogła by jedna stawka i brak odliczeń. Aby nie przeżywać
Z uciekaniem pieniędzy z podatków można sobie w miarę skutecznie radzić - w ostatnich latach pokazujemy, że skutecznie można walczyć z nadużyciami VAT.
Uprzykrza to co prawda życie wszystkich przedsiębiorców niemniej jest skuteczne.

W przypadku VAT zdecydowanie pomogła by jedna stawka i brak odliczeń. Aby nie przeżywać szoku zaczął bym od usunięcia stawki 0% bo to ona odpowiada za większość przestępstw gospodarczych, szczególnie tych z udziałem firm i spółek z UE właśnie.

Po drugie warto zastanowić się nad odliczeniami w ogóle, co do zasady: przychód - koszt = zysk => podatek
Natomiast duże spółki radzą sobie z tym tak, że w koszta wliczają opłaty franczyzowe i podobne. Zgoda, ale każda taka transakcja powinna być objęta podatkiem.

Uważam również, że system wprowadzony w Estonii jest wart rozważenia. Kapitał który pozostaje w ręku spółki i służy do jej rozwoju jest nieopodatkowany do momentu, gdy jest wyprowadzany ze spółki pod postacią umów cywilnych lub dywidend.

Można wiele złego powiedzieć o PiS ale jest to jedna z niewielu partii która jest zdolna do przeprowadzenia podobnych reform. Być może wynika to ze słabych powiązań z obcym kapitałem, być może z niewiedzy albo co gorsze braku kompetencji ale widać dobrze, że nie boją się gmerać w systemie podatkowym.
Bardziej prawdopodobne, że w pogoni za pieniądzem będą zmuszeni do łatania dziur w systemie niż to, że zaczną rezygnować z obietnic.
Inne partie są chyba zbyt mocno powiązane ze starym systemem i są bardziej podatne na zewnętrzne lobbowanie i pilnowanie zagranicznych interesów.
karbinadel
Ten tekst jest wyjątkowo nieskładny, podobnie jak "badania" jakiegoś PIE. Najpierw biadolą, że pieniądze wyciekają do rajów podatkowych, potem okazuje się że lwia część tej kasy idzie do innych krajów UE, a jedynie 2% do prawdziwych "rajów podatkowych". Ktoś płaci za takie bzdety?
znawca_inwestor
A ja sporo tracę przez wysoką inflację i muszę się upominać o podwyżki
--__hubert__---__--__--__--__-
To pokazuje słabość Urzędów Skarbowych w Polsce i aparatu Państwa względem korporacji .
cowabunga
Spokojnie, to dopiero początek i to przed wyborami kiedy jedt taryfa ulgowa. Po wyborach to będzie raj. Raj na ziemi
1osdg
Każdy kraj w EU jest przy nas rajem podatkowym, zagmatwene przepisy z vatem, split paymenty, jpk vaty , zusy z kosmosu i inne kwoty wolne od podatku
com
Teraz wiem, dlaczego Holandia tak walczy o praworządność w Polsce.

Powiązane: Firma za granicą

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki