REKLAMA

Polska kupuje w USA głównie samoloty i śmigłowce, a sprzedaje silniki i turbiny

2019-08-24 08:00
publikacja
2019-08-24 08:00
Polska kupuje w USA głównie samoloty i śmigłowce, a sprzedaje silniki i turbiny
Polska kupuje w USA głównie samoloty i śmigłowce, a sprzedaje silniki i turbiny
fot. Kevin Lamarque / / Reuters

Największe znaczenie w polskim eksporcie do Stanów Zjednoczonych mają silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe i turbiny gazowe oraz części - mówi Łukasz Ambroziak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że Polska importuje z USA głównie samoloty i śmigłowce.

Za tydzień (31 sierpnia - 2 września) Polskę ma odwiedzić prezydent USA Donald Trump. Jak mówił w sierpniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w ramach wizyty zostaną m.in. podpisane dokumenty dotyczące współpracy dwustronnej.

"Polska od lat notuje deficyt w handlu z USA. W rezultacie wyższej w ostatnich latach dynamiki eksportu niż importu, deficyt ten zmniejszył się do 0,4 mld dol. w 2018 r. (na początku dekady sięgał nawet 1,5 mld dol.)" - podkreślił analityk PIE.

Jak zaznaczył, w ostatnich latach obroty towarowe Polski ze Stanami Zjednoczonymi dynamicznie rosły. "W 2018 r. wartość polskiego eksportu towarów do USA wyniosła 7,3 mld dol., a importu – 7,7 mld dol." - powiedział.

W 2018 r., jak wyjaśnił Ambroziak, USA były dziewiątym, pod względem wielkości, odbiorcą polskich towarów za granicą (z udziałem 2,7 proc.) oraz ósmym ich dostawcą do Polski (z udziałem 2,8 proc.). "Wysoka dynamika handlu Polski z USA utrzymała się również w pierwszym półroczu 2019 r." - zaznaczył ekspert, powołując się na wstępne dane GUS.

"Eksport wyrażony w złotych zwiększył się o 18,1 proc w stosunku do pierwszego półrocza roku poprzedniego, a import – o 10,7 proc. Tym samym udział USA wzrósł do 3,0 proc. w eksporcie i 3,3 proc. w imporcie" - powiedział.

Największe znaczenie w eksporcie do USA mają silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe i turbiny gazowe oraz części do nich (17,2 proc. polskiego eksportu do USA w 2018 r.), aparaty słuchowe i protezy (5,3 proc.), meble (4,4 proc.), żurawie i inne urządzenia dźwigowe (4,2 proc.), części do szybowców i samolotów (3,6 proc.), części samochodowe (3,2 proc.) oraz mięso wieprzowe (2,4 proc.) - wyliczył.

Polska importuje zaś przede wszystkim samoloty i śmigłowce (12,4 proc. polskiego importu z USA), silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe i turbiny gazowe oraz ich części (7,8 proc.), ropę naftową (5,5 proc.), samochody osobowe (3,1 proc.), przyrządy i aparaturę medyczną (2,9 proc.) oraz węgiel (2,8 proc.) - dodał.

Ambroziak zwrócił uwagę, że wyraźnie większe znaczenie USA w polskim handlu notowano według statystyk handlowych uwzględniających pochodzenie wartości dodanej, czyli miejsce w którym następuje wzrost wartości produktu lub usługi w wyniku procesu wytwórczego.

"Polska wartość dodana trafiała bowiem na rynek amerykański także pośrednio, będąc zawarta w eksporcie innych krajów do USA. Na przykład, eksportowany przez Polskę do Niemiec silnik był montowany w samochodzie sprzedawanym następnie na rynku amerykańskim" - wyjaśnił.

Ocenił, że dalsza eskalacja amerykańsko-chińskiej wojny handlowej może być zagrożeniem dla rozwoju handlu z USA, "ale także może przyczynić się do zmniejszenia eksportu do tych krajów, w eksporcie których zawarta jest polska wartość dodana, np. Niemiec".

Inwestycje

Za tydzień (31 sierpnia - 2 września) Polskę ma odwiedzić prezydent USA Donald Trump. Jak mówił w sierpniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w ramach wizyty zostaną m.in. podpisane dokumenty dotyczące współpracy dwustronnej.

"Choć skali polsko-amerykańskiej współpracy inwestycyjnej sporo brakuje do zaangażowania czołowych partnerów inwestycyjnych Polski to ma ona obiecujące perspektywy rozwoju" - ocenia ekspert Z PIE.

Zwraca uwagę, że duża część zarówno amerykańskich inwestycji w Polsce, jak i polskich inwestycji w USA trafia do branż, "w których produkowane są towary zaawansowane technologiczne (przemysł lotniczy i farmaceutyczny) oraz do sektora wiedzochłonnych usług biznesowych (IT)".

Stany Zjednoczone, jak podkreśla, są ważnym zagranicznym inwestorem w Polsce. "Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych dokonanych przez firmy amerykańskie na koniec 2017 r. wyniosła 5,7 mld dol." - mówi.

Stanowiło to, jak wyjaśnia, 2,4 proc. łącznej wartości zagranicznego kapitału zainwestowanego w Polsce. "Pozwoliło to USA uplasować się na 12. miejscu wśród największych inwestorów z zagranicy. Rzeczywiste zaangażowanie amerykańskich firm było jednak większe, gdyż inwestowały one w Polsce za pośrednictwem spółek córek zlokalizowanych w Holandii czy Wielkiej Brytanii" - dodaje.

Amerykańskie firmy, jak wyliczył, zainwestowały m.in. w następujących branżach: motoryzacyjnej (Ford, Tenneco Automotive), lotniczej (PZL-Mielec, Pratt and Whitney, Lockheed Martin), farmaceutycznej (Pfizer, Ecolab), AGD (Indesit Company, Whirlpool Polska), spożywczej (Mondelez, Coca-Cola, HJ Heinz, Pepsico), tytoniowej (Philip Morris), kosmetycznej (Johnson and Johnson, Procter & Gamble, Colgate – Palmolive, Estee Lauder) oraz IT (IBM Polska, Dell, Hewlett Packard Enterprise, Intel Technology, Oracle, Microsoft, Cisco Systems, Google, Xerox).

Z kolei wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Stanach Zjednoczonych na koniec 2017 r. wyniosła 812,6 mln dol. - przypomniał. Stanowiło to, jak dodaje, 2,7 proc. łącznej wartości polskiego kapitału zainwestowanego za granicą.

"Polskie firmy obecne są na amerykańskim rynku w wielu branżach, w szczególności zaś w branży IT (m.in. Comarch, Asseco). Wiele małych firm i start-upów z branży informatycznej i sektora nowych technologii prowadzi swoją działalność w USA, upatrując szans na rozwój we współpracy z amerykańskimi firmami" - zaznacza Ambroziak.

W USA zainwestowały także: Fakro i Drutex (stolarka budowlana), Selena (chemia budowlana), Korona Candles (producent świec), Com40 Comforty (produkcja mebli), KGHM oraz Inglot (branża kosmetyczna) - wylicza ekspert.

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
raficus
Jak jestem za bliska współpraca Polski z USA i intensywną wymianą handlową, to w tym przypadku jestem przeciwny sprowadzaniu węgla z USA.
Tak w ogóle to w ogóle nie rozumie, ze ktoś na takie coś wpadł. Musimy rozwijać inne sposoby zdobycia energii a swojego węgla mamy pod dostatkiem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki