REKLAMA

Polska goni bogatą Europę? Prof. Piątkowski: Przed 2030 r. osiągniemy poziom 80 proc. ich dochodów

2023-06-04 08:54
publikacja
2023-06-04 08:54

W ostatnich 33 lata potroiliśmy PKB na głowę. Jesteśmy pod tym względem liderem Europy - mówił ekonomista, prof. Marcin Piątkowski. Ocenił, że Polska przed 2030 r. osiągnie poziom 80 proc. dochodów bogatych krajów Europy. Gospodarczy złoty wiek Polski trwa i nie byłby możliwy bez UE - dodał.

Polska goni bogatą Europę? Prof. Piątkowski: Przed 2030 r. osiągniemy poziom 80 proc. ich dochodów
Polska goni bogatą Europę? Prof. Piątkowski: Przed 2030 r. osiągniemy poziom 80 proc. ich dochodów
fot. Pawel Mamcarz / / FORUM

Prof. Akademii Leona Koźmińskiego podkreślił, że od czwartego kwartału 2019 do pierwszego kwartału 2023, Polska jest również numer jeden w Europie, jeśli chodzi o wzrost.

"Jesteśmy na samym czele peletonu. Co więcej, podtrzymuję, to o czym mówię od ponad dekady, że co najmniej jeszcze do 2030 r. wciąż będziemy rozwijać się szybciej niż Europa Zachodnia. 10 lat temu prognozowałem, że Polska do 2030 r. osiągnie poziom 80 proc. dochodów bogatych krajów Europy. Wtedy wielu ekspertów twierdziło, że to zbyt optymistyczne myślenie. Tymczasem okazuje się, że te 80 proc. (z uwzględnieniem siły nabywczej) osiągniemy nawet wcześniej" - powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "BI".

Podkreślił, że osiągnięcia ostatnich 33 lat są największym sukcesem Polski w tysiącletniej historii.

"To dalej jest nasz gospodarczy złoty wiek. Podkreślam gospodarczy. Nigdy wcześniej nie udało nam się tak popchnąć gospodarki do przodu jak przez ostatnie 33 lata. Potroiliśmy PKB na głowę. Jesteśmy pod tym względem liderem Europy. Żaden inny europejski kraj tego nie dokonał. Od ponad ćwierćwiecza jesteśmy też liderem wzrostu na świecie, wśród krajów na podobnym poziomie rozwoju. Od 1991 r. rozwijamy się szybciej nawet niż Korea Południowa" - powiedział w wywiadzie dla BIP Piątkowski.

Według ekonomisty obawy, iż Polska zostanie w percepcji inwestorów krajem przyfrontowym, się nie potwierdzą, czego dowodem jest choćby silny kurs złotego.

"Dobrze wygląda też saldo przepływu kapitałów. W 2021 roku napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) był dwa razy większy niż przed pandemią. Zatem obawy nie przełożyły się na rzeczywistość i niech tak dalej będzie" - dodał.

Według ekonomisty inflacja choć nadal jest w Polsce wysoka (13 proc.) to "widać już światełko w tunelu". "Sądzę, że dynamika wzrostu cen może spaść poniżej 10 proc. pod koniec trzeciego lub w czwartym kwartale" - przewiduje.

Zdaniem profesora Polska jest fenomenem, jeśli chodzi o radzenie sobie w czasach kryzysów. "Przeszliśmy z sukcesem przez pierwszy kryzys transformacji ustrojowej lepiej niż inni. Przezwyciężyliśmy kryzys rosyjski 1998 r. Obroniliśmy się przed kryzysem dotcomów i kryzysem finansowym 2009 r. Podobnie było z polską gospodarką w czasach COVID-19. Za każdym razem wychodziliśmy z tarapatów lepiej niż większość innych gospodarek. To jest bardzo ważne, żeby tą antykruchliwość i elastyczność zachować" - zaznaczył.

Jak mówił Piątkowski, dla jakości życia, dla oceny perspektyw przyszłości ważne jest również to, co dzieje się poza gospodarką. "Osłabianie demokracji obniża jakość życia. To, co się dzieje z rządami prawa i z demokracją, jest co najmniej równie ważne, jeśli czasami nie ważniejsze niż wzrost naszych dochodów" - stwierdził.

W opinii ekonomisty bez Unii Europejskiej, polskiego cudu gospodarczego, największego w naszej tysiącletniej historii, by nie było. "Brak dostępu do środków europejskich, zarówno tych starych, strukturalnych, jak i nowych z KPO oczywiście osłabia perspektywy polskiego wzrostu. Nie jest tak, że nagle przestaniemy rosnąć, ale pojawi się duże ryzyko" - stwierdził ekonomista.

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (37)

dodaj komentarz
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, to wszystko nie byłoby możliwe bez rządów prawa i sprawiedliwości. Celowo napisałem z małej litery, gdyż nie o partię tutaj chodzi, a o rzetelne zasady moralne naszego obozu politycznego. Polska jest najważniejsza.
jpelerj
Dla ścisłości: przez ostatnie 33 lata nie rządził PIS. Więc może nie robić ekstrapolacji za cały okres?
podatnik-
A cóż ten nowy celebryta mówi? Już taki w PRLu był nazywał się Bożyk(kolega Kołodki) i był lepszy nawet od Orłowskiego, który gada truizmy (w TV zwane setkami) i z tego żyje z tym, że Bożyk potrafił przełożyć nieistniejącą ekonomię socjalizmu na puste półki! Tak więc ekonomisto z ALK i do tego profesorze Marcinie Piątkowski niewolnik A cóż ten nowy celebryta mówi? Już taki w PRLu był nazywał się Bożyk(kolega Kołodki) i był lepszy nawet od Orłowskiego, który gada truizmy (w TV zwane setkami) i z tego żyje z tym, że Bożyk potrafił przełożyć nieistniejącą ekonomię socjalizmu na puste półki! Tak więc ekonomisto z ALK i do tego profesorze Marcinie Piątkowski niewolnik z PRLu bis nigdy nie osiągnie 80% dochodu z prostego powodu nie ma Polski jest sprywatyzowany PRL zwany PRLem bis, w którym np. budżetówka pracuje za niewolnicze stawki gdy w tym czasie np. w Hiszpanii za takie stawki mają 30% bezrobocie o czym powinien wiedzieć pracownik ALK , jak wiemy z rankingu programów FT gdzie to ta Akademia reprezentuje PRL bis!
sterl
W PRL u wydawało się że wszystko jest ,ale nie chcą dać , bo wszystko można było dostać prawie za darmo, tylko szybko okazało się że nie starczy dla wszystkich.., a tu trzeba dzisiaj kilka razy więcej pracować żeby mieć to samo.. Dzisiaj nie ma problemu z rosyjskimi wpływami tylko z USA niszczące UE to i Polskę.
bt5
Przez 40 lat PRL przybyło 8 mln obywateli a przez 33 lata po PRL ubyło 5 mln obywateli. Do tego jak uczył ( a się z niego śmieli) ś.p. Andrzej Lepper "Dobrobyt zachodu wyrósł na długu". A że w Polsce tempo przrostu długu jest coraz to wieksze a spadek ludnosci tez coraz większy , więć siłą rzeczy gonimy PKB zachodu per Przez 40 lat PRL przybyło 8 mln obywateli a przez 33 lata po PRL ubyło 5 mln obywateli. Do tego jak uczył ( a się z niego śmieli) ś.p. Andrzej Lepper "Dobrobyt zachodu wyrósł na długu". A że w Polsce tempo przrostu długu jest coraz to wieksze a spadek ludnosci tez coraz większy , więć siłą rzeczy gonimy PKB zachodu per capita. Tym barxziej że na Zachodzie poziom zycia się gwałtownie obsuwa .
sterl
Sprytnie wybrał 33 lata bo 43 lata byłby dużo mniejszy wzrost..
and00 odpowiada sterl
sądzisz że w latach '80 Polska się gwałtownie rozwijała?
jas2 odpowiada and00
1980-1990 to były czasy sankcji gospodarczych.
jarekzbyszek
Dodałbym czas przeszły „goniła”. Teraz nie wiadomo co gonimy i raczej nie Europę.
dariusz1976
Chiny nie dostały od Unii Europejskiej eurocentów i gdzie są teraz na mapie gospodarczej świata?
Depczą USA po piętach.
Każdy mądry człowiek sobie z tego wyciągnie wnioski a głupi dalej będzie pitolił że Unia to Unia tamto,
Indie też kasy od Unii nie dostają i co się z nimi dzieje. Za chwilę będą 3 gospodarką świata.
Jak
Chiny nie dostały od Unii Europejskiej eurocentów i gdzie są teraz na mapie gospodarczej świata?
Depczą USA po piętach.
Każdy mądry człowiek sobie z tego wyciągnie wnioski a głupi dalej będzie pitolił że Unia to Unia tamto,
Indie też kasy od Unii nie dostają i co się z nimi dzieje. Za chwilę będą 3 gospodarką świata.
Jak te państwa się bez bycia w Unii rozwijają????????????????????????
Propaganda Unijna pierze ludziom mózgi konsekwentnie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki