Polacy w grupie najczęściej skarżących się na instytucje UE

Polacy są w grupie obywateli, którzy najczęściej skarżą się na unijne instytucje. Przodują w tym Hiszpanie i Niemcy. Tak wynika z raportu Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Polacy w grupie najczęściej skarżących się na instytucje UE
Polacy w grupie najczęściej skarżących się na instytucje UE (fot. anobis / YAY Foto)

Skargi z naszego kraju dotyczą przede wszystkim działalności Komisji Europejskiej, choć wiele nie spełnia wszystkich wymogów formalnych. W ubiegłym roku z Polski wpłynęły 172 skargi, ale rzecznik dopuścił do rozpatrzenia tylko dwie. Naukowiec z Polski, który pisał doktorat, poskarżył się na Komisję, bo odmówiła mu dostępu do dokumentów. Druga polska sprawa przyjęta do rozpatrzenia dotyczy wniosku rolnika. Zarzucał on Komisji, że nie zajęła się jego skargą na polskie władze, które nie przeprowadziły konsultacji społecznych przy składaniu projektu o dofinansowaniu z unijnego budżetu.

Wśród skarg, które nie zostały rozpatrzone z powodów formalnych, o jednej było w Brukseli głośno. Złożył ją europoseł Ryszard Legutko, który zarzucał szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi złamanie zasady bezstronności, gdy ten poparł Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. Natomiast w przeszłości jedna z wygranych spraw dotyczyła unijnych dotacji w wysokości 86 tysięcy euro, którą otrzymał jeden z polskich instytutów naukowych. Komisja zakwestionowała rozliczenie i nakazała zwrot pieniędzy. Polacy złożyli skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyznał im rację.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka/Bruksela/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~miro

a co z lagmanem "bezstronnym" co to POkwikiwał przed wyborami że "załatwił 300 mln zł"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil