REKLAMA

Polacy uwierzyli w fake newsy. Wciąż spada liczba szczepień

2023-10-03 06:39
publikacja
2023-10-03 06:39

Zła komunikacja lekarz-pacjent i wzrost dezinformacji medycznych w internecie - to główne przyczyny spadku liczby szczepień w Polsce - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Polacy uwierzyli w fake newsy. Wciąż spada liczba szczepień
Polacy uwierzyli w fake newsy. Wciąż spada liczba szczepień
fot. Andrew Angelov / / Shutterstock

Jak podaje gazeta, "pandemia Covid-19 nie odwróciła negatywnego trendu w Polsce - systematycznego spadku szczepień ochronnych przeciwko chorobom zakaźnym". "Z rządowych danych za ubiegły rok wynika, że najwięcej dzieci do drugiego roku życia przyjęło szczepionkę przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (97,3 proc.), najmniej (noworodki) - przeciw gruźlicy (90 proc.). Na błonicę/tężec zaszczepiono co prawda 94,3 proc. dwulatków w szczepieniu pierwotnym, jednak kiedy w trzecim roku życia dziecko powinno dostać szczepionkę pełną, przyjęło ją zaledwie 84,9 proc." - czytamy.

Według dziennika, "ogromne spadki są w szczepieniach przypominających np. w wieku 20 lat szczepionkę na błonicę przyjęło zaledwie 76,3 proc., przeciw krztuścowi i porażeniu dziecięcemu nagminnemu (w wieku 7 lat) - po 80,7 proc.". "Podobnie jest w przypadku szczepień na odrę, świnkę i różyczkę - spadek z 90,9 proc. (szczepienie podstawowe) do 86,1 proc. (przypominające w siódmym roku życia). Bardzo słabo w statystykach wypadają szczepienia przeciw zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenza typu B (bakterie odpowiedzialne m.in. za zapalenie opon mózgowych i sepsę), gdzie szczepienie podstawowe (pełne) w trzecim roku życia podano w ubiegłym roku zaledwie 85 proc. dzieciom - to spadek o 10,1 pkt proc. w ciągu 12 lat" - dodano w artykule.

"Rz" informuje, że "Polska, według badaczy z London School of Hygiene and Tropical Medicine, jest w niechlubnej grupie państw, w której następuje spadek zaufania do szczepień - to efekt silnego i zorganizowanego lokalnie ruchu antyszczepionkowego (m.in. działaczki Justyny Sochy)". "Kiedy wzrost zaufania społecznego dla szczepień zanotowała w tym samym czasie m.in. Finlandia, Francja czy Wielka Brytania, w Polsce jest tendencja odwrotna - z 64 proc. w listopadzie 2018 r. do 53 proc. w grudniu 2019 r." - podkreśla. (PAP)

dap/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (27)

dodaj komentarz
samsza
Zakłujesz się np. w palec igłą od świerku, wprowadzisz tam bakterię czy obce białko, to organizm zacznie typowo bronić się. Tę sekwencję zdarzeń odtwarzają tradycyjne szczepionki.
Natomiast po "szczepionce mRNA" organizm atakuje to co tworzy własna komórka, czyli uczymy go atakować własny organizm (autoimmunologia),
Zakłujesz się np. w palec igłą od świerku, wprowadzisz tam bakterię czy obce białko, to organizm zacznie typowo bronić się. Tę sekwencję zdarzeń odtwarzają tradycyjne szczepionki.
Natomiast po "szczepionce mRNA" organizm atakuje to co tworzy własna komórka, czyli uczymy go atakować własny organizm (autoimmunologia), to może zostać na lata jako choroba.
Natomiast, mała ilość mRNA, która jest określona i się nie odtwarza (np. jak "żywy" wirus), że spowoduje coś na lata, w to bym nie szedł (trzeba podać dowód naukowy, bo takich chorób nie ma opisanych); oczywiście tuż po podaniu może być groźna anafilaksja, czyli wstrząs uczuleniowy.
p543
Mój poprzedni komentarz został skasowany więc go napisze jeszcze raz : Dlaczego ludzie mają wierzyć przegnitym i skorumpowanym WHO?
Dlaczego mają wierzyć eksperta którzy kłamali i straszyli bez żadnych naukowych podstaw?
samsza
naukową podstawą pandemii były testy mylące się w 9/10 przypadków, czego nie rozumiesz?
:)
_aj_waj_ odpowiada samsza
I komentarze przyklejane bezmyślnie 9 na 10 razy :⁠-⁠)
pozhoga
A jakby ktoś coś jeszcze chciał o WHO powiedzieć, to najpierw nioech sobie poczyta, np. tu:
https://obserwatorgospodarczy.pl/2023/10/03/chinczycy-chca-zakazac-calemu-swiatu-e-papierosow-w-trosce-o-nasze-zdrowie/
peluquero
Jeśli ktoś się nie zorientował w miarę sprawnie to zawsze może sobie odpalić nagrania "serwisów informacyjnych" sprzed 3 lat i zobaczyć jak wyglądają fejkniusy ;) ale to zrobi maksymalnie 5% ludzi a dlaczego? Ponieważ nie włączą te ci którzy zakumali bazę od razu, nie włączą tego również ci którzy się zaszczepili i w pewnym Jeśli ktoś się nie zorientował w miarę sprawnie to zawsze może sobie odpalić nagrania "serwisów informacyjnych" sprzed 3 lat i zobaczyć jak wyglądają fejkniusy ;) ale to zrobi maksymalnie 5% ludzi a dlaczego? Ponieważ nie włączą te ci którzy zakumali bazę od razu, nie włączą tego również ci którzy się zaszczepili i w pewnym momencie po pojawieniu się naturalnych i pierwotnych mechanizmów przetrwania zastąpiły je mechanizmy wyparcia :)
_aj_waj_
Otwórzcie umysły, bo nie kumacie bazy! Oni Was oszukują, ludzie!
pozhoga
Oho, po przejęciu przez Sorosa Rzepa na froncie walki o postęp.
cypisek11
Tu o bezpieczeństwie szczepień.
https://drtrozzi.org/2023/09/28/1000-peer-reviewed-articles-on-vaccine-injuries/
_aj_waj_
Polecam, dużo mitów jest rozwianych. Nie trzeba dużo czytać -wyniki często są w abstrakcie podane.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki