REKLAMA

Podlaskie lotnisko regionalne powstanie w Sanikach koło Tykocina

2010-04-16 12:29
publikacja
2010-04-16 12:29
16.04. Białystok (PAP) - Podlaskie lotnisko regionalne będzie budowane w Sanikach koło Tykocina. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała w piątek decyzję środowiskową, która przesądza o lokalizacji - poinformowała PAP dyrekcja ochrony środowiska.

Decyzja środowiskowa jest dokumentem potrzebnym inwestorowi, którym jest samorząd województwa podlaskiego, do uzyskania pozwolenia na budowę lotniska.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) wydała decyzję o budowie lotniska w pobliżu wsi Sawino - Saniki - Bagienki w gminie Tykocin. O taką lokalizację wnioskowały samorządowe władze województwa.

"Decyzja oparta jest na danych zawartych w raporcie środowiskowym i była poprzedzona m.in. udziałem społeczeństwa oraz opinią eksperta w zakresie lotnictwa dr. Czesława Podkowicza" - poinformowała w komunikacie rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku Małgorzata Wnuk.

Przypomniała, że ekspert wskazał, iż lokalizacja w Sanikach jest najkorzystniejsza, bo "posiada optymalną, +modelową+ odległość od Białegostoku, najmniejsza jest powierzchnia lasu do wycinki, jak również ma korzystne położenie na tzw. płaskowzgórzu - co zwiększa bezpieczeństwo lotów".

Jednocześnie jednak dyrekcja ochrony środowiska zobowiązała inwestora do przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Jak wyjaśniła PAP naczelnik wydziału ocen oddziaływania na środowisko w RDOŚ Krystyna Anchimowicz, wiąże się to z tym, że dopiero wtedy, gdy będzie znany projekt techniczny lotniska, możliwe będzie określenie dodatkowych kwestii środowiskowych. Będą one ujęte i doprecyzowane w postanowieniu, które RDOŚ wyda jeszcze przed uzyskaniem przez samorząd pozwolenia na budowę lotniska.

Anchimowicz wyjaśniła, że na tym etapie dyrekcja ochrony środowiska dysponowała całym potrzebnym materiałem do wydania decyzji środowiskowej.

W wydanej decyzji środowiskowej nałożono na inwestora szczegółowe warunki realizacji inwestycji związane z wyeliminowaniem potencjalnych zagrożeń dla środowiska, ale też zabezpieczeniem obszarów chronionych.

Jak poinformowała w komunikacie Wnuk, mają być wytyczone procedury lądowania i startu, które mają omijać obszary objęte siecią Natura 2000. Zakazane mają też być loty poniżej 1 tys. metrów nad parkami narodowymi: Biebrzańskim i Narwiańskim, które znajdują się w niedalekim sąsiedztwie lotniska. Mają też być zakazane loty "od zachodu do wschodu słońca w okresie jesienniej i wiosennej migracji ptaków".

Decyzja zostanie zaskarżona przez organizacje ekologiczne - powiedziała PAP dr Marta Wiśniewska z Polskiej Zielonej Sieci. Wyjaśniła, że ekolodzy złożą odwołanie, bo decyzja środowiskowa została wydana "w oparciu o materiał, który na wydanie decyzji nie pozwala, bo jest złej jakości".

"Właściwie nie ma żadnej oceny wpływu tego przedsięwzięcia na obszary Natura 2000" - powiedziała. Dodała, że organizacje ekologiczne kilkakrotnie wskazywały na braki merytoryczne w tym materiale, zgłaszały uwagi, których część uznała RDOŚ, ale inwestor do wielu z nich się nie odniósł w dostateczny sposób.

Według niej, podjęta decyzja "wcale nie przybliża (...) województwa podlaskiego do tego, że będzie miało lotnisko regionalne". "To jest przedsięwzięcie, które ma być dofinansowane ze środków unijnych. To jest tak zwany duży projekt o wartości powyżej 50 mln euro. On będzie musiał być zaakceptowany przez Komisję Europejską" - powiedziała Wiśniewska. Dodała, że w ocenie ekologów, z tym materiałem, w oparciu o który została wydana decyzja środowiskowa, "projekt nie ma szans na dofinansowanie unijne".

Decyzji nie otrzymał jeszcze samorząd województwa. Jak powiedział w piątek PAP rzecznik marszałka województwa Jan Kwasowski, do czasu otrzymania dokumentu i zapoznania się z jego treścią komentarzy nie należy się spodziewać.

Jak informowały wcześniej samorządowe władze województwa podlaskiego, budowa regionalnego lotniska ma kosztować 516-518 mln zł. Na razie władze mają z UE na ten cel 66 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.(PAP)

kow/ pad/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki