REKLAMA

Podkarpackie: Powstał klaster tworzyw sztucznych "Poligen"

2011-09-21 13:19
publikacja
2011-09-21 13:19

21.09. Rzeszów (PAP) - W Rzeszowie powstał klaster "Poligen", który skupia firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Głównymi inicjatorami powstania klastra były Politechnika Rzeszowska, przedsiębiorstwo Marma Polskie Folie oraz firma konsultingowa INNpuls.

Jak powiedział PAP prezes INNpuls Paweł Wacnik, do klastra należy w sumie 11 firm i instytucji. Dodał, że firmy w ramach organizacji współpracować będą ze sobą w kilku dziedzinach.

"Przede wszystkim będą to nowe technologie. W tej branży to podstawa. Tutaj ważną rolę będzie miała do odegrania Politechnika Rzeszowska, gdzie chcemy ulokować laboratorium. Zajmowałoby się ono takim zagadnieniem jak biodegradowalność np. butelek PET. Obecnie na świecie prowadzone są badania, aby taka butelka była wykonana z tworzywa, które ulega biodegradacji nie w ciągu 300 lat, jak teraz, ale po roku albo dwóch. To producent decydowałby, kiedy butelka ma ulec biodegradacji" - zaznaczył Wacnik.

Podkreślił, że kolejnym obszarem współpracy będzie marketing. Klaster chce wypromować swoją markę, podobnie jak inny klaster działający na Podkarpaciu - Dolina Lotnicza. "Firmy będą również miały okazję do wymiany informacji czy wspólnego realizowania kontraktów" - powiedział Wacnik.

Przedstawiciele klastra chcą teraz zdobyć środki unijne z programu Innowacyjna Gospodarka na rozpoczęcie swojej działalności m.in. na założenie biura. Kolejnym krokiem będzie wniosek po środki unijne na utworzenie na Politechnice Rzeszowskiej laboratorium.

Wacnik wyjaśniając nazwę klastra powiedział, że poligen jest to gen, który sam nic nie znaczy, za to ma zdolność łączenia się z innymi i dopiero w połączeniu z innymi genami nabiera określonych cech.

Wśród firm, które należą do klastra są m.in. Marma Polskie Folie - jeden z największych w kraju producentów różnego rodzaju foli; firma Splast, która specjalizuje się w przetwórstwie technicznych tworzyw termoplastycznych dla branży motoryzacyjnej elektronicznej i AGD oraz Gamart - producent m.in. systemów rurowych z PVC oraz wykładzin.

Firmy, które podpisały porozumienie o utworzeniu klastra zatrudniają łącznie 810 osób, a ich przychody ze sprzedaży w 2010 r. wyniosły blisko 415 mln złotych.

Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują ze sobą, dzięki czemu osiągają wspólnie korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce - działająca na Podkarpaciu Dolina Lotnicza. (PAP)

huk/ mki/Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki