REKLAMA

Pożyczka od społeczności zamiast kredytu na firmę

Wojciech Boczoń2011-09-22 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2011-09-22 06:00
Kilka dni temu na serwisie pożyczek społecznościowych Kokos.pl zakończyła się opiewająca na rekordową kwotę aukcja. Dwudziestolatek pożyczył 61 tys. zł, a pozyskane pieniądze chce zainwestować w działalność gospodarczą. Zebrał pieniądze w godzinę.

Pomijając promocyjną aukcję na milion złotych zorganizowaną przez Kokos.pl dwa lata temu z okazji pierwszych urodzin, jest to największa transakcja zawarta za pośrednictwem tego serwisu. Pożyczkobiorca zebrał pieniądze w ciągu zaledwie godziny.

„Środki przeznaczę na rozwój ciągle rozwijającej się działalności gospodarczej - AK GROUP.” - napisał użytkownik posługujący się nickiem Pieniazek. Nie miał żadnych problemów z zebraniem gotówki. Podobnie jak na drugiej aukcji, którą wystawił dzień później. Tam pożyczył 19,5 tys. zł.

Dwudziestolatek zdobył jednak zaufanie inwestorów - do tej pory spłacił terminowo blisko 350 tys. zł. Dla niego jest to znacznie tańszy i szybszy sposób pozyskania gotówki na rozwój firmy niż zwykły kredyt inwestycyjny. Nie poszłoby mu tak gładko, gdyby chciał pożyczyć 80 tys. zł na firmę w banku. Kredyt w Kokos.pl będzie go kosztował 18 proc.

Liczy się zaufanie


- Aukcje na mniejsze kwoty, wystawiane przez użytkowników, którzy zdobyli już zaufanie, potrafią zakończyć się nawet w ciągu kilku minut – powiedział nam jeden z aktywnych inwestorów z Kokosa. - Dodatkowo wystawiający je mogą liczyć na otrzymanie pożyczki na korzystniejszych warunkach, niż debiutanci, gdyż pożyczkodawcy gotowi są pewnemu pożyczkobiorcy pożyczyć na niższy procent – dodaje.

W serwisie Kokos.pl wykorzystywane jest już nawet kilka aplikacji, napisanych przez inwestujących programistów, które pozwalają „ustrzelić” aukcje spełniające podane kryteria i dokonać automatycznej wpłaty.

Kokosy na biznes


Skontaktowaliśmy się z właścicielem AK Group. To mała firma działająca w Skarżysku Kamiennej, która... pośredniczy w naziemnym udzielaniu pożyczek z Kokos.pl. Ma w ofercie także chwilówki (do 500 zł). Pożyczone środki chce przeznaczyć na dalszy rozwój „sieci”, bo wkrótce planowane jest uruchomienie dwóch kolejnych oddziałów - w Szydłowcu i Suchedniowie.

Żeby skorzystać z pożyczek w Kokos.pl bez dostępu do internetu, wystarczy zgłosić się do punktu z dowodem i zaświadczeniem o zarobkach. Po przeprowadzeniu weryfikacji, składana jest oferta zaciągnięcia pożyczki. Pożyczki udzielają inwestorzy, a punkt pośredniczący zarabia na prowizji.

Jako punkt naziemny serwisu Kokos.pl firma AK Group działa od lipca i do tej pory wystawiła już 59 aukcji. Aukcje zamykają się praktycznie w ciągu godziny, bo pozytywna opinia użytkownika przenosi się na firmę. Pozostali naziemni partnerzy Kokos.pl to pośrednik finansowy Euro-Finance i firma Magap.

Więcej o placówkach naziemnych serwisów social lending na PRNews.pl

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Wypracow
Inwestowanie na Kokosie to praca, jak kazda inna. Jak sie chce to robic zamiast wplacic pieniadze do banku na lokate, to lepiej sobie odpuscic. A jak ktos ma metodyczne podejscie, poswieca Koko czas, dysponuje prawniczo/ekonomicznym wyksztalceniem, to moze sobie zarobic zdecydowanie wiecej niz na lokacie. Podkreslam: ZAROBIC, a nie Inwestowanie na Kokosie to praca, jak kazda inna. Jak sie chce to robic zamiast wplacic pieniadze do banku na lokate, to lepiej sobie odpuscic. A jak ktos ma metodyczne podejscie, poswieca Koko czas, dysponuje prawniczo/ekonomicznym wyksztalceniem, to moze sobie zarobic zdecydowanie wiecej niz na lokacie. Podkreslam: ZAROBIC, a nie dostac, jak to sie w banku dostaje.
~Kokosanka
Jak masz ochotę jeden z drugim to sobie "obracajcie". Kokos chwali się kwotami obrotu, świetnymi zyskami, a ci co spróbowali i olali stratę 100 zł to myślisz że ich jest kilka osób zaledwie? Jasne ryzyko idzie wyszacować i statystycznie jest realne na tym zarobić? Tylko czemu nikt o tym nie pisze? Bo to artykuł sponsorowany Jak masz ochotę jeden z drugim to sobie "obracajcie". Kokos chwali się kwotami obrotu, świetnymi zyskami, a ci co spróbowali i olali stratę 100 zł to myślisz że ich jest kilka osób zaledwie? Jasne ryzyko idzie wyszacować i statystycznie jest realne na tym zarobić? Tylko czemu nikt o tym nie pisze? Bo to artykuł sponsorowany i dzięki komentarzom chociaż ktoś kto by się skusił i zainwestował zastanowi się może przez chwilę... Może poczyta sobie trochę więcej o tym w internecie... Może nie utopi kilku stówek... Szkoda, że za kryptoreklamę bez informacji o ryzyku nie można kogoś pociągnąć do odpowiedzialności...
~Tomasz
Jak ktos bez namyslu zainwestował 100 zl i stracil to nie wina kokosa, a własnej glupoty. Zastanowcie sie - w kokosie pozyczyli sobie ponad 50 mln zl. Kwota ciagle rosnie. Czyli sie da na tym zarabiac. Zreszta sprawdzcie ile zarabiają na tym najlepsi inwestorzy. No ale inwestować trzeba umiec. Jak się nie umie to się korzysta z lokat.
~Damian
KOKOS to banda i koniec końców ktoś powinien zrobic z nimi pożądek.. utopiłem tam 500 zeta i nawet Policja ma w dupie, że sa tam naciągacze, którzy pozyczają pieniądze i nie mają zamiaru ich oddać.. ( ale trzeba oswoić się, że w tym kraju naciągnięcie kogos na 500 złotych to mała szkodliwość społeczna )... żal czytać , gdy serwis KOKOS to banda i koniec końców ktoś powinien zrobic z nimi pożądek.. utopiłem tam 500 zeta i nawet Policja ma w dupie, że sa tam naciągacze, którzy pozyczają pieniądze i nie mają zamiaru ich oddać.. ( ale trzeba oswoić się, że w tym kraju naciągnięcie kogos na 500 złotych to mała szkodliwość społeczna )... żal czytać , gdy serwis Bankier " reklamuje" takie portale... gdzie kwitnie działalność przestępcza... pewnie ktoś z Bankiera ma w tym jakiś interes...
~andy broker
No no, te opinie dały mi dużo do myślenia, jednak zdecydowanie zostaję przy złocie
~singbad
Jak zwykle w Polsce tylko marudzenie w komentarzach jakiś frustratów. Jak nie potraficie oceniać ryzyka i inwestować, to zajmijcie się robieniem skarpet na zimę na drutach. Na Kokosie jest mnóstwo inwestorów obracających setkami tysięcy złotych (ranking jest na www.znpd.pl), ze zwrotami powyżej 20% rocznie, inwestującymi w setki Jak zwykle w Polsce tylko marudzenie w komentarzach jakiś frustratów. Jak nie potraficie oceniać ryzyka i inwestować, to zajmijcie się robieniem skarpet na zimę na drutach. Na Kokosie jest mnóstwo inwestorów obracających setkami tysięcy złotych (ranking jest na www.znpd.pl), ze zwrotami powyżej 20% rocznie, inwestującymi w setki a nawet tysiące aukcji. Rekordziści osiągają zwroty brutto ponad 40%.
~Piramida
Lichwiarstwo jest podobno karalne?
~PiramidaJakInne
Zawsze znajdą się ludzie, którzy uwierzą i zainwestują. Bo głupich nie sieją... To piramida finansowa jak inne. Tak jak allegro.
~stero
Strata pieniędzy w tym KOKOSIE!!! Firmy współpracujące z KOKOSEM, które powinny windykować PB nic nie robią!!!
LUDZIE DAJCIE SOBIE SPOKÓJ Z KOKOSEM JEŻELI NIE CHCECIE STRACIĆ PIENIĘDZY!
cocos2000
Komentarze jak najbardziej trafne, w Polsce - nigdy wiecej kokos.pl ! ani zadnych tego typu portali. Robia pieniadze na wszystkich a najbardziej stratni sa "inwestorzy", ktorzy moga liczyc na ... ZERO pomocy, a przeciez to dzieki nim zyje ten portal! Wtopione pieniadze nie do odzyskania, splacalnosc jak to z naszymi rodakami Komentarze jak najbardziej trafne, w Polsce - nigdy wiecej kokos.pl ! ani zadnych tego typu portali. Robia pieniadze na wszystkich a najbardziej stratni sa "inwestorzy", ktorzy moga liczyc na ... ZERO pomocy, a przeciez to dzieki nim zyje ten portal! Wtopione pieniadze nie do odzyskania, splacalnosc jak to z naszymi rodakami - okolo 70%, wiec jest sie "lekko do tylu" na pozyczkach

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki