REKLAMA

Czy rząd zapomni o e-sądach?

Łukasz Piechowiak2011-09-21 11:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2011-09-21 11:00
E-sąd działa bardzo dobrze i pracodawcy chcą rozwijać ten projekt. Istnieje nieco ponad rok, a liczba wniesionych sprawa wynosi ok. 1,5 mln. Świadczy to o popularności tego rozwiązania, ale z drugiej strony stanowi duże zagrożenie. Jeżeli nie zwiększą się nakłady na dalszy rozwój tej instytucji, to czas rozpatrywania spraw może znacząco się wydłużyć.

Elektroniczne Postępowanie Upominawcze przewidziane jest dla roszczeń pieniężnych – dokładnie najprostszych spraw, takich jak zaległe opłaty za prąd czy telefon . Elektroniczne postępowanie upominawcze zostało wprowadzone jako odrębne postępowanie, mające charakter wezwania do zapłaty w sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Prawo co dnia
W marcu br. pisaliśmy, że e-sądy odniosły duży sukces, ale nie można go mierzyć liczbą pozwów. Jest to jeden z najwyżej ocenianych polskich portali administracyjnych. Zgodnie z oceną Komisji Europejskiej, najlepszy dostęp do usług publicznych online oferują trzy witryny: e-inspektorat ZUS, e-deklaracje.gov.pl oraz e-sad.gov.pl. W marcu nie były uruchomione jeszcze e-PUAP i CEIDG.pl.

E-sad.gov.pl (ePU) to platforma, za pośrednictwem której pozwy mogą składać zarówno przedsiębiorcy jak i zwykłe osoby fizyczne. Jednak z platformy najwięcej korzystają firmy, które niejako zautomatyzowały proces składania pozwów. Dla przedsiębiorców to duże ułatwienie. Przede wszystkim mogą oni zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne do złożenia normalnego pozwu. Ponadto usługobiorca, który otrzyma upomnienie z sądu, jest bardziej skłonny do uregulowania zaległych zobowiązań.

Czy rząd nie zapomni o e-sądach?


Pracodawcy RP apelują, aby rząd nie zapomniał o tym, jak ważną funkcję obecnie spełnia e-sąd. Oprócz tego, że chcieliby zwiększenia nakładów na rozwój tej instytucji (przede wszystkim zatrudnienia większej liczby osób), zależy im także na tym, by w Polsce powstało więcej e-sądów. Za tym postulatem stoi ok. 1,5 mln spraw, które wpłynęły do EPU od jego uruchomienia. Teoretycznie jeżeli stan zatrudnienia się nie zmieni, to grozi nam wydłużenie czasu postępowania.

System jest przydatny i to nie ulega żadnej wątpliwości. Jednak sukces e-sądów raczej źle świadczy o stanie finansów sporej części Polaków. Zwiększenie zatrudnienia i powołanie nowych placówek tego typu, nic w tej sprawie nie zmieni. Polacy nie płacą nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że nie mają pieniędzy. Zatem należy mieć nadzieję, że za jakiś czas wszystkie tego typu pozwy będą składane za pośrednictwem sieci, ale będzie ich dużo mniej niż do tej pory.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

 
Źródło:
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Maks Pasikonik
Pewnie nie zapomni, bo to bardzo medialna instytucja wymiaru sprawiedliwości. Pan Minister odmienia je przez wszystkie przypadki (szczególnie przed wyborami), pieje z zachwytu jaki ten sąd wspaniały; wspaniały, ale przede wszystkim dla firm windykacyjnych, ale nie dla zwykłego Kowalskiego (ten akurat tutaj w zasadzie wystepuje, ale Pewnie nie zapomni, bo to bardzo medialna instytucja wymiaru sprawiedliwości. Pan Minister odmienia je przez wszystkie przypadki (szczególnie przed wyborami), pieje z zachwytu jaki ten sąd wspaniały; wspaniały, ale przede wszystkim dla firm windykacyjnych, ale nie dla zwykłego Kowalskiego (ten akurat tutaj w zasadzie wystepuje, ale tylko w roli pozwanego). Co by nie napisać to mozna pokusić się o pytanie, dlaczego szary obywatel nie-przedsiębiorca jest gorszy i nie ma dostępu do sprawnego sądu "papierowego", w czym jest gorszy od przedsiębiorcy ? sprawny sąd dla każdego powoda
Ps urzędasy z e sądu pracują jak Chińczycy w fabrykach, po kilku latach przeszczep oczu, tylko brakuje tam ekonoma co by batem popędzał.
Ale którego przedsiębiorcę czy tam reprezentantów ich interesów jak BCC to obchodzi, płacą podatki to i wymagają, prawda? Ważne by Minister miał czym się pochwalić niekumatym dziennikarzom.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki