REKLAMA

Po miesiącu epidemii pracę straciło pięć razy więcej osób niż na starcie kryzysu w 2008 r.

2020-05-22 07:12
publikacja
2020-05-22 07:12

Po miesiącu epidemii źródło utrzymania straciło pięć razy więcej osób niż na starcie kryzysu w 2008 r. - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

/ fot. Victoria Labadie / Shutterstock

"Rz" dotarła do najnowszych danych z rejestru ubezpieczonych ZUS, z którego wynika - jak wskazano w artykule - niespotykana dotychczas fala zwolnień. "W kwietniu z systemu zniknęło bowiem aż 165,5 tys. osób, za których przedsiębiorcy przestali płacić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe" - podaje dziennik.

"W pierwszej kolejności źródło utrzymania straciły osoby zatrudnione na kontraktach cywilnoprawnych i samozatrudnieni. Taki spadek zatrudnienia oznacza pobicie dotychczasowego rekordu z listopada 2008 r., gdy osiągnął on 34 tys. etatów. Skala zwolnień wywołanych epidemią Covid-19 jest prawie pięciokrotnie większa" – komentuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym. "Należy się spodziewać, że dopiero w kolejnych miesiącach zobaczymy te osoby w rejestrach urzędów pracy" - dodaje.

Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]

Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]

Bezrobocie znów stało się jednym z głównych tematów gospodarczych w Polsce. Warto rozumieć, o co tyle szumu, co i dla kogo oznaczają najnowsze dane na ten temat. Dziś tłumaczymy, kogo można uznać za bezrobotnego i dlaczego nawet spadek stopy bezrobocia nie musi być zjawiskiem pozytywnym.

Z rejestrów powiatowych urzędów pracy wynika, że w tym czasie jako bezrobotni zarejestrowało się "tylko" 55,4 tys. osób.

"Widać duży rozdźwięk między spadkiem liczby ubezpieczonych o 163,5 tys. a wzrostem liczby zarejestrowanych bezrobotnych tylko o 55,4 tys." – komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. "Wygląda na to, że osoby tracące pracę na razie nie są skłonne rejestrować się jako bezrobotne lub napotykają trudności z rejestracją w urzędach pracy ze względu na zmianę trybu ich urzędowania i konieczność załatwiania spraw drogą zdalną" - ocenia.

Mój kryzys jest większy niż twój

Mój kryzys jest większy niż twój

Od dwóch miesięcy trwa zapaść światowej gospodarki. Kryzys ten porównywany jest do Wielkiej Recesji z lat 2008-09. Ale czy to jest nowy kryzys, czy ciągle ten sam?

Ze statystyk ZUS wynika, że w liczbie 163,5 tys. osób, które zostały wyrejestrowane w kwietniu, jedna czwarta to cudzoziemcy. Ciągle jednak 620 tys. pracowników, głównie zza naszej wschodniej granicy, zachowało zatrudnienie pomimo kryzysu.

ozk/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (59)

dodaj komentarz
marxs
"Z naszych danych wynika, że przez pierwsze trzy tygodnie maja zarejestrowało się 73,3 tys. nowych bezrobotnych, o ponad 1 tys. mniej niż w tym samym okresie w kwietniu - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. To oznacza, że udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia - oceniła."-interia.pl
a mówi
"Z naszych danych wynika, że przez pierwsze trzy tygodnie maja zarejestrowało się 73,3 tys. nowych bezrobotnych, o ponad 1 tys. mniej niż w tym samym okresie w kwietniu - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. To oznacza, że udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia - oceniła."-interia.pl
a mówi się że PISty to takie ponure smutasy a tu proszę jaka miła niespodzianka u tryskającej abstrakcyjnym humorem Pani Marlenki

marxs
chociaż inni maja inne zdanie
post z interii.pl
"Przez pierwsze trzy tygodnie maja zarejestrowało się 73,3 tys. nowych bezrobotnych, o ponad 1 tys. mniej niż w tym samym okresie w kwietniu - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. To oznacza, że udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia oceniła.
chociaż inni maja inne zdanie
post z interii.pl
"Przez pierwsze trzy tygodnie maja zarejestrowało się 73,3 tys. nowych bezrobotnych, o ponad 1 tys. mniej niż w tym samym okresie w kwietniu - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. To oznacza, że udało się powstrzymać falę masowego bezrobocia oceniła. Ja oceniam ,ta pani prosi o rozum lub uważa, że inni rozumu nie mają."

tomako_lunatic
Jak? Przecież pani minister pracy zdaje się być zadowolona?
biniu
Trzeba podnieść minimalna do 5-6 tysięcy i wtedy wszystkim będzie sie chciało pracować.
pomorzaninm
nie ma takich biznesow w PL zeby tyle placic przy tak wysokim ZUSie ... pracujemy dla innych jako caly kraj... nie mamy naszej technologii, wyksztalconych ludzi wysylamy zagranice a darmowo ich ksztalcimy...
w obecnej sytuacji najtaniej obnizyc ZUS zeby ludzie wiecej dostawali za swoja prace.
grzegorzkubik
Jakby redaktor artykuły był uczciwy to napisałby, że w 2008 roku mieliśmy 14% bezrobocia. Dzięki rządom PO i ich poprzedników w wielu miejscowościach praktycznie w ogóle nie ma pracy. Zrównali z ziemią tysiące zakładów przemysłowych i jeszcze się pchają do władzy. Co chcą jeszcze zlikwidować. Całkowicie PKS Jakby redaktor artykuły był uczciwy to napisałby, że w 2008 roku mieliśmy 14% bezrobocia. Dzięki rządom PO i ich poprzedników w wielu miejscowościach praktycznie w ogóle nie ma pracy. Zrównali z ziemią tysiące zakładów przemysłowych i jeszcze się pchają do władzy. Co chcą jeszcze zlikwidować. Całkowicie PKS czy może jeszcze zostawią połączenia PKP z kilku dużych miast do dużych miast.
jes
Tysiące zakładów przemysłowych - grzesiu, nie krępuj się - MILIONY, MILIARDY !!!
Bierz przykład ze swojego guru do którego się modlisz codziennie wieczorem.
peluquero odpowiada jes
Niestety, ale to prawda czy chcesz tego czy nie, kasacja połączeń kolejowych i autobusowych, przez co wykluczenie wielu osób, sprowadzające się do tego że wybór był jeden, przenieść się do miasta i wynająć pokoik albo gnić na wsi, to właśnie gospodarka głównie PSL-u. Za tym szły likwidacje jednostek straży pożarnej Niestety, ale to prawda czy chcesz tego czy nie, kasacja połączeń kolejowych i autobusowych, przez co wykluczenie wielu osób, sprowadzające się do tego że wybór był jeden, przenieść się do miasta i wynająć pokoik albo gnić na wsi, to właśnie gospodarka głównie PSL-u. Za tym szły likwidacje jednostek straży pożarnej na rzecz OSP, oraz posterunków policji, i również małych biznesów, w tym bardzo wielu sklepików wiejskich.
Nie można się zgodzić jedynie z argumentem o tysiącach zakładów przemysłowych, bo tych w takim wolumenie to skasowały wcześniejsze rządy, z rudobrodym i wąsatym ministrem tzw. "przekształceń właśnościowych" na czele
adamp222666
By ratowac LOT - zwożono bezrobotnych z najdalszych zakątków Świata - na koszt polskich podatników
carlito1
Większość tych bezrobotnych to pracownicy na czarno i zarejestrowali się w obawie o koszty leczenia ...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki