REKLAMA

Pierwszy mobilny szpital dla chorych na Covid 19 we Francji

2020-11-12 07:32
publikacja
2020-11-12 07:32
Pierwszy mobilny szpital dla chorych na Covid 19 we Francji
Pierwszy mobilny szpital dla chorych na Covid 19 we Francji
/ Twitter

We Francji, w pobliżu granicy z Hiszpanią, od kilku dni funkcjonuje mobilny szpital dla pacjentów z Covid 19, prawdopodobnie jedyna taka placówka służby zdrowia na świecie. Szpital, który pomieścić może 18 pacjentów, ustawia się w 20 minut.

Prace nad tym wynalazkiem – tirem, który zamienia się w szpital polowy – trwały trzy lata w szpitalnym centrum uniwersyteckim w Tuluzie. Przyspieszono je z powodu epidemii koronawirusa – podały media francuskie.

W mobilnym szpitalu - oprócz łóżek - znajduje się sala zabiegowa i apteka. Szpital może przyjąć 18 pacjentów, ośmiu w stanie ciężkim i 10 lżej chorych – objaśnił w prezentacji wideo, zamieszczonej przez regionalny dziennik „La Depeche”, szef SAMU31 (departamentalnego SOR) Vincent Bounes.

Jak widać na nagraniu, do ustawienia, a właściwie rozciągnięcia, modułowej struktury wystarczą trzy osoby.

Szpital ma ponad godzinną autonomię, gdy chodzi o zapotrzebowanie na wodę, elektryczność i tlen. Ta wykorzystująca najnowocześniejsze technologie struktura kosztowała „kilkaset tysięcy euro” z funduszu UE – informują media.

Pomysł skonstruowania takiego szpitala, porównywalnego z wojskowym szpitalem polowym, zrodził się trzy lata temu, po zamachach terrorystycznych w Barcelonie. Udała się tam wtedy na pomoc rannym ekipa SAMU31 z Górnej Garonny.

Pierwszych pacjentów szpital przyjął w Kraju Basków, przy granicy z Hiszpanią.

Z Paryża Ludwik Lewin

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki