REKLAMA

Pielęgniarki zrywają rozmowy z ministerstwem. "Rada Dialogu Społecznego ostatnią szansą"

2021-05-17 23:51
publikacja
2021-05-17 23:51
Pielęgniarki zrywają rozmowy z ministerstwem. "Rada Dialogu Społecznego ostatnią szansą"
Pielęgniarki zrywają rozmowy z ministerstwem. "Rada Dialogu Społecznego ostatnią szansą"
fot. Krzysztof Zuczkowski / / FORUM

Prowadzenie dialogu z Ministerstwem Zdrowia jest nieefektywne; Rada Dialogu Społecznego stanowi ostatnią szansę na realny dialog środowisk związkowych z rządem - ocenił w poniedziałek Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, po przerwanych rozmowach z resortem.

W poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z pielęgniarkami i położnymi. Na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego uczestniczyły w nim, oprócz OZZPiP, również przedstawicielki innych związków zawodowych pielęgniarek - OPZZ i Solidarność, co stało się powodem przerwania rozmów.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz po spotkaniu z pielęgniarkami mówił, że MZ jest otwarte na dialog z tym środowiskiem. "Nie zamykamy się na rozmowę, ale istotne jest, by ta grupa zawodowa była reprezentowana przez wszystkie związki" – zaznaczał.

W wydanym komunikacie związek zwrócił uwagę, że poniedziałkowe spotkanie w siedzibie MZ odbyło się na wniosek OZZPiP. Jak wyjaśniono, do spotkania doszło w związku z postawionym przez OZZPiP w ubiegły czwartek ministrowi zdrowia "ultimatum na przedstawienie ostatecznych rozwiązań dotyczących przygotowywanych zmian zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych".

"Tuż przed rozpoczęciem rozmów okazało się, że bez wiedzy i zgody wnioskodawcy spotkania Minister Zdrowia +doprosił+ do udziału w rozmowach przedstawicieli NSZZ +Solidarność+ i OPZZ. Tym samym jako niezależny w swojej działalności związek zawodowy zostaliśmy przez Ministra Zdrowia pozbawieni możliwości indywidualnego spotkania ze stroną rządowa" – oceniono w komunikacie OZZPiP, podpisanym przez jego przewodniczącą Krystynę Ptok.

"Uzgodnione spotkanie nie miało być obradami Zespołu Trójstronnego, którego dzisiejsze posiedzenie zostało zresztą odwołane. Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych uznali taki tryb poszerzania przez Ministra grona osób uczestniczących w rozmowach za nielicujący z urzędem ministra w rządzie RP" – wskazano w komunikacie.

Podano w nim, że podczas ogłoszonej przerwy delegacja OZZPiP przeprowadziła telefoniczne konsultacje z członkami Zarządu Krajowego, w wyniku których podjęto decyzje? o opuszczeniu spotkania. "W tych okolicznościach rozmowy ostatniej szansy zostały zerwane" – podał OZZPiP.

Związek poinformował, że w obliczu takiego przebiegu rozmów przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok zwróciła się do przewodniczącej Forum Związków Zawodowych Doroty Gardias z wnioskiem o pilną interwencję w tej sprawie Rady Dialogu Społecznego.

"W opinii przewodniczącej OZZPiP prowadzenie dialogu z Ministerstwem Zdrowia jest nieefektywne. Rada Dialogu Społecznego stanowi ostatnią szansę na realny dialog środowisk związkowych z rządem" – głosi komunikat.

Przekazano w nim, że zerwanie rozmów z ministrem zdrowia nie zmienia planu działań Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Obrady nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu Krajowego OZZPiP, na których będzie ustalany harmonogram kolejnych działań podejmowanych przez związek, będą kontynuowane we wtorek 18 maja.

MZ zapewnia, że jest otwarte na dialog. "Jesteśmy otwarci na dialog z paniami pielęgniarkami i położnymi. Nie zamykamy się na rozmowę zarówno w ramach Zespołu Trójstronnego, gdzie ustalane są kwestię zarobków, jak i podczas spotkań ze związkami. Dla nas jednak ważne jest też to, by dana grupa zawodowa była reprezentowana przez wszystkie związki zawodowe. Nie rozumiemy więc dzisiejszego oburzenia ze strony pielęgniarek OZZPiP" - powiedział PAP Andrusiewicz po poniedziałkowym spotkaniu.

Dodał, że stanowisko resortu jest jednoznaczne - polem do toczenia negocjacji finansowych jest zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia. "To jest określone ustawowo. Tam toczą się rozmowy w sprawie zarobków" – podkreślił.

Rzecznik MZ przypomniał, że na posiedzeniu zespołu przestawione były propozycje dotyczące minimalnych wynagrodzeń w sektorze zdrowia, w tym pielęgniarek. Zaznaczył, że projektem nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia rząd zajmie się na najbliższym posiedzeniu planowanym na środę. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
300_pala
Sprywatyzować ubezpieczeni zdrowotne....
harrytracz
Widocznie Nowy Ład dla pielęgniarek okazał sie delikatnie mówiąc - niezbyt atrakcyjny :)
3456
rejestratorka w okienku jest teraz ważniejsza od lekarza , bo to od niej zależy , twoje życie i zdrowie , zawsze telefon zajęty a jak już odbierze ,to od niej zależy czy będziesz zarejestrowany do lekarza czy nie , i to właśnie rejestratorka powinna dostać podwyżki , 300 % ponieważ jest ważniejsza od lekarza . mam na rejestratorka w okienku jest teraz ważniejsza od lekarza , bo to od niej zależy , twoje życie i zdrowie , zawsze telefon zajęty a jak już odbierze ,to od niej zależy czy będziesz zarejestrowany do lekarza czy nie , i to właśnie rejestratorka powinna dostać podwyżki , 300 % ponieważ jest ważniejsza od lekarza . mam na myśli przychodnie POZ, pozamykane wejścia i dodatkowo zabarykadowane ławkami . to co się teraz wyprawia nie da się opisać , Prywatne wizyty- nie ma żadnego wirusa , lekarze się z tego śmieją ,przyjmują bez masek , a Niedzielski od 20maja przymierza się do wprowadzenia paszportów kovidowych , nowy ład ,

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki