REKLAMA

"Piątka Bosaka dla gospodarki". Kandydat na prezydenta pokazał swój program

2020-06-19 12:14, akt.2020-06-19 13:39
publikacja
2020-06-19 12:14
aktualizacja
2020-06-19 13:39
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Wetowanie ustaw podnoszących podatki, kwotę wolną od podatku wynoszącą 31 tys. 200 zł, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, obniżkę VAT na żywność i usunięcie biurokracji proponuje kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak w swojej "Piątce dla gospodarki".

Bosak przekonywał na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, że po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa Polska potrzebuje dobrego programu, który na nowo ożywi gospodarkę i "uwolni energię drzemiącą w Polakach", pozwoli inwestować kapitał oraz zwiększać stopę inwestycji.

Ocenił, że rząd porównując sytuację gospodarczą w Polsce wyłącznie do państw Unii Europejskiej "lukruje" jej obraz. "Musimy wziąć pod uwagę jeden fakt - Unia Europejska jest najbogatszym blokiem gospodarczym na świecie (...), ale zarazem rozwija się najwolniej, jest trawiona coraz większym centralizmem i nadmiarem regulacji produkowanych przez cały aparat administracyjny" - mówił polityk. Zwrócił też uwagę, że Unia na tle szybko rozwijających się gospodarek świata staje się "skansenem gospodarczym", w którym Polska od lat pełni "rolę peryferyjną".

Zapowiedział, że on i jego partia chce tę sytuację zmienić. "Przedstawiam pięć punktów, będących podsumowaniem ostatnich miesięcy naszej pracy, pracy krytycznej nad programami rządu i pozytywnej nad proponowaniem rozwiązań" - mówił.

1. W punkcie pierwszym swojego planu Bosak zapowiedział, że jako prezydent nie podpisze żadnych ustaw podnoszących podatki i zmieniających sposób organizacji systemu podatkowego na niekorzyść pracowników i przedsiębiorców. Argumentował, że będzie to skutkowało "większą ilością pieniędzy w kieszeniach Polaków", którzy będą mogli wydawać je zgodnie ze własnymi preferencjami.

2. Punkt drugi zaprezentowanego planu, to kwota wolna od podatku będąca dwunastokrotnością pensji minimalnej, wynosząca 31 tys. 200 zł. Bosak ocenił, że Polska ma jedną z najniższych kwot wolnych od podatku w Europie. "Zmieńmy to - niech polska gospodarka stanie się nowoczesna, niech system fiskalny nie drenuje tych, których wydatki konsumpcyjne mają największy udział w koszyku dóbr" - przekonywał. "To kontrpropozycja względem socjaldemokratycznego programu realizowanego przez partię rządzącą. Zamiast zwiększania skali redystrybucji społecznej, pozostawienie pieniędzy w kieszeniach podatnika" - przekonywał.

3. W punkcie trzecim Bosak zapowiedział wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Jak uzasadniał, mikro i mali przedsiębiorcy często "uginają się pod ciężarem" zusowskich składek. "Przedsiębiorcy są gotowi płacić podatki, rozumieją, że państwo trzeba utrzymać, ale ZUS jest niewspółmiernie wysoki, szczególnie, gdy przedsiębiorcy nie notują dochodów" - zwracał uwagę Krzysztof Bosak i podkreślił, że Konfederacja jako pierwsza wnioskowała o wprowadzenie dobrowolnych składek dla przedsiębiorców.

4. W punkcie czwartym kandydat Konfederacji zaproponował obniżkę VAT na żywność. "To propozycja adresowana po pierwsze do branży handlowej, po drugie do biedniejszej części Polaków. Zamiast rozdawać im pieniądze, nie zabierajmy im tak wiele" - argumentował. Zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie podniesiono podatek VAT na wodę mineralną. "Produkt zdrowy, na który VAT podniesiono w tym samym czasie, kiedy mówiono, że będzie się ustanawiać nowy podatek cukrowy, by zniechęcić polaków do kupowania niezdrowych napojów" - wskazywał Bosak, co - w jego ocenie - jest "kompletnym brakiem logiki" i "drenażem kieszeni podatnika".

5. Punkt piąty planu Bosaka, to usuniecie zbędnej biurokracji i uproszczenie przepisów. "Nie da się rozwijać aktywności gospodarczej obywateli w sytuacji, kiedy nie da się poprowadzić najmniejszego biznesu bez zawodowych doradców z kancelarii prawnych. Działalność gospodarcza powinna być intuicyjna" - przekonywał polityk. Podkreślał, że powinny obowiązywać zasady wolności gospodarczej, osobistej odpowiedzialności urzędników za popełnione przez nich błędy, czy przejrzystości prawa i transparentności działania instytucji publicznych. "Należy przepisy uprościć, tak, by były zgodne ze zdrowym rozsądkiem, by obywatel myśląc o swoich planach rozwinięcia aktywności gospodarczej, intuicyjnie rozumiał, jakie ma obowiązki" - przekonywał.

Ekspert Konfederacji Sławomir Mentzen, odnosząc się do kwestii biurokracji podkreślił, że Konfederacja prezentowała wcześniej "Pakiet polskiego przedsiębiorcy", w którym zawarto szczegółowe rozwiązania, mające "uwolnić" przedsiębiorczość Polaków. Wymieniał, że zawiera on m.in. propozycję podniesienia limitu zwolnienia z VAT do 400 tys. zł, podniesienie limitu przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy tracą prawo do rozliczania się podatkiem ryczałtowym czy rozszerzenie obowiązywania interpretacji podatkowych. "Polskie prawo podatkowe jest wybitnie niejasne, w związku z tym przedsiębiorcy są zmuszeni do zasypywania urzędów skarbowych swoimi wnioskami o interpretację" - zwracała uwagę.

Ocenił, że od wielu lat trwa "sztafeta komplikowania życia polskim przedsiębiorcom", a uczestniczą w niej zarówno PiS, jak i PO. "Oni nawzajem popierają swoje kolejne projekty utrudniania życia polskim przedsiębiorcom". Ocenił, że najbardziej ingerujące w działalność polskich firm projekty zmian podatkowych były w poprzedniej kadencji popierane przez polityków PO. "Nie ma co liczyć, że potencjalnie Rafał Trzaskowski by niekorzystne ustawy zawetował" - przekonywał. Ocenił też, ze premier Mateusz Morawiecki proponując wprowadzenie w Polsce zmodyfikowanego "estońskiego CIT-u", skomplikował proste rozwiązania. "W Polsce będzie karykatura podatku estońskiego, odbicie w krzywym zwierciadle tego, co maja Estończycy od ponad 20-tu lat" - mówił.

Przekonywał, że Bosak jest jedynym kandydatem na prezydenta gwarantującym swobodę gospodarczą. "To jedyna realna możliwość na zatrzymanie spirali utrudniania życia polskim podatnikom" - ocenił Mentzen. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (56)

dodaj komentarz
moimskromnymzdaniem
Jeszcze 5 lat temu Rumuni zarabiali 50% tego co Polacy. Wtedy ktoś poszedł po rozum do głowy i zaczęli ciąć podatki. Zlikwidowali lub obniżyli ponad 100 podatków w tym VAT z 24% na 19% (rozważają dalszą obniżkę do 16%). Skutek? Dwucyfrowy wzrost gospodarczy i wynagrodzeń, WYŻSZE wpływy do budżetu. Redukcja długu Jeszcze 5 lat temu Rumuni zarabiali 50% tego co Polacy. Wtedy ktoś poszedł po rozum do głowy i zaczęli ciąć podatki. Zlikwidowali lub obniżyli ponad 100 podatków w tym VAT z 24% na 19% (rozważają dalszą obniżkę do 16%). Skutek? Dwucyfrowy wzrost gospodarczy i wynagrodzeń, WYŻSZE wpływy do budżetu. Redukcja długu publicznego. Państwo nie jest bogate gdy dużo zabiera obywatelom ale wtedy gdy pozwala się obywatelom bogacić. 5% podatku z 5000 to większa kwota niż 7,5% podatku z 2500.
moimskromnymzdaniem
W tym roku wynagrodzenia w Rumuniii zaczynają przeganiać już te w Polsce. Jeżeli nic się w Polsce nie zmieni to za 5 lat Polacy będą zarobkowo emigrować do Rumunii.
anty12
Dokladnie tak. EKonomisci przewiduje ze za 5 lat Rumuni dogonia Polske, a kacapek cos mamrocze ze za 10 lat dogonimy Niemcy. Ale jak przegonia na s Rumuni to bedei bedzie wina Tuska.
meryt odpowiada anty12
Polska 16,5 mln pracowników.
Rumunia 4,9 mln
meryt
Elektrownia Jądrowa Cernavodă (rum. Centrala Nucleară de la Cernavodă) – elektrownia jądrowa na terenie Rumunii. Produkuje około 20% energii elektrycznej kraju.

"Prawie 80% zapotrzebowania na energię pokrywane jest z krajowych zasobów naturalnych."
"posiada znaczne zasoby energetyczne, w tym gazu
Elektrownia Jądrowa Cernavodă (rum. Centrala Nucleară de la Cernavodă) – elektrownia jądrowa na terenie Rumunii. Produkuje około 20% energii elektrycznej kraju.

"Prawie 80% zapotrzebowania na energię pokrywane jest z krajowych zasobów naturalnych."
"posiada znaczne zasoby energetyczne, w tym gazu ziemnego, ropy naftowej oraz węgla."

Wydobycie ropy naftowej BBL/D/1K
Rumunia 70
https://pl.tradingeconomics.com/romania/crude-oil-production
Polska 20
https://tradingeconomics.com/poland/crude-oil-production
moimskromnymzdaniem odpowiada meryt
Niemcy 45,3 mln pracowników i co z tego? Jeżeli nie skończymy z socjalizmem to będziemy jednym i drugim buty czyścić.
meryt odpowiada moimskromnymzdaniem
2019 deficyt budżetu -4,3% PKB.

"Analiza Komisji Europejskiej prowadzi do wniosku, że Rumunia doświadcza makroekonomicznych nierównowag. W szczególności słabości związane są ze spadającą konkurencyjnością kosztową oraz poszerzającym się deficytem na rachunku obrotów bieżących w kontekście ekspansywnej
2019 deficyt budżetu -4,3% PKB.

"Analiza Komisji Europejskiej prowadzi do wniosku, że Rumunia doświadcza makroekonomicznych nierównowag. W szczególności słabości związane są ze spadającą konkurencyjnością kosztową oraz poszerzającym się deficytem na rachunku obrotów bieżących w kontekście ekspansywnej polityki fiskalnej i nieprzewidywalnego otoczenia biznesowego"

"Rumunię różni od sąsiadów to, że jako państwo posiadająca własne surowce energetyczne nie jest uzależniona od Rosji i Wschodu "

Rumunia nie musi tyle płacić za import surowców energetycznych. Przy tylu pracownikach co w Polsce jej import energetyczny wzrósłby blisko x3.
"Prawie 80% zapotrzebowania na energię pokrywane jest z krajowych zasobów naturalnych."

Napłynęły też kredyty.
"Rumunia doświadczyła kryzysu po 2008 roku jak wszyscy w UE. Straciła wtedy pozycję szybko rozwijającego się gospodarczego tygrysa. Przez trzy lata trwała recesja, a proces zakończył się podpisaniem umowy z MFW, Europejskim Bankiem Centralnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (w tej właśnie kolejności co do przydzielonych środków) na pakiet pomocowo-stablizacyjny w wysokości 26 mld dol. Do tego doszły dwa kolejne porozumienia i kredyty stand by z lat 2011 i 2013 (odpowiednio 6,6 i 5,4 mld dol.)"


"- NBP będzie dbał, z resztą nie mam zastrzeżeń do ministerstwa finansów i rządu, o to, żeby nasz wzrost nie był za szybki i żeby był zrównoważony. Łatwo się za bardzo rozpędzić, tak jak np. w Rumunii, co powoduje nierównowagi, inflację i zdeformowanie proporcji gospodarczych. U nas nic takiego nie ma – powiedział w trakcie konferencji po posiedzeniu RPP."
meryt odpowiada moimskromnymzdaniem
moimskromnymzdaniem "Niemcy 45,3 mln pracowników i co z tego? Jeżeli nie skończymy z socjalizmem to będziemy jednym i drugim buty czyścić."

Gdzie jest najwyższy socjal?
Transfery socjalne w Niemczech są uważane za najwyższe.
Kindergeld (ich 500+)
"Zasiłek rodzinny Kindergeld jest świadczeniem
moimskromnymzdaniem "Niemcy 45,3 mln pracowników i co z tego? Jeżeli nie skończymy z socjalizmem to będziemy jednym i drugim buty czyścić."

Gdzie jest najwyższy socjal?
Transfery socjalne w Niemczech są uważane za najwyższe.
Kindergeld (ich 500+)
"Zasiłek rodzinny Kindergeld jest świadczeniem wypłacanym co miesiąc na każde dziecko. W 2020 stawki kształtują się następująco:
204 euro na pierwsze i drugie dziecko
210 euro na trzecie dziecko
235 euro na każde kolejne dziecko"
meryt
Rumunia.
"W 2018 r. deficyt tego sektora wyniósł – według metodologii ESA 2010 – 3,3 proc. PKB, najwięcej w Unii Europejskiej, kształtując się tym samym powyżej kryterium dyscypliny budżetowej w ramach procedury nadmiernego deficytu (3 proc. PKB). Nowe obciążenia podatkowe objęły sektor bankowy, energetyczny
Rumunia.
"W 2018 r. deficyt tego sektora wyniósł – według metodologii ESA 2010 – 3,3 proc. PKB, najwięcej w Unii Europejskiej, kształtując się tym samym powyżej kryterium dyscypliny budżetowej w ramach procedury nadmiernego deficytu (3 proc. PKB). Nowe obciążenia podatkowe objęły sektor bankowy, energetyczny i telekomunikacyjny, a także branżę hazardową."
moimskromnymzdaniem odpowiada meryt
Średnie wynagrodzenie netto za styczeń 2020.
Niemcy 2579 EUR
Polska 3752 PLN
Zasiłek na dzieci:
Niemcy 1-2 204 EUR, 3 210 EUR, 4-kolejne 235 EUR
Polska 500 PLN na każde.
Stosunek zasiłku do średniej płacy netto przy 1 dziecku:
Niemcy ~8%
Polska ~13%
Przy 2 dzieci:
Niemcy ~16%
Polska ~27%
Przy
Średnie wynagrodzenie netto za styczeń 2020.
Niemcy 2579 EUR
Polska 3752 PLN
Zasiłek na dzieci:
Niemcy 1-2 204 EUR, 3 210 EUR, 4-kolejne 235 EUR
Polska 500 PLN na każde.
Stosunek zasiłku do średniej płacy netto przy 1 dziecku:
Niemcy ~8%
Polska ~13%
Przy 2 dzieci:
Niemcy ~16%
Polska ~27%
Przy 3 dzieci:
Niemcy ~24%
Polska ~40%.
W porównaniu z Polską wcale nie są socjalistyczną potęgą. Ale mają też sporo niższe podatki:
Kwota wolna od podatku:
Niemcy 9408 EUR bez warunków
Polska 3091 PLN i 0 po przekroczeniu 1 progu podatkowego.
Dochodowy w pierwszym progu:
Niemcy 14%
Polska 17%
Granica 1 progu podatkowego:
Niemcy ~55000 EUR
Polska ~85000 PLN

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki