REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Jest rekomendacja Ministerstwa Zdrowia

2023-03-31 11:55, akt.2023-03-31 12:31
publikacja
2023-03-31 11:55
aktualizacja
2023-03-31 12:31

Rekomendujemy piątą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 tym, którzy przyjęli jako czwartą dawkę szczepionkę jednowalentną, przekroczyli 60 lat lub mają upośledzoną odporność albo pracują w podmiotach medycznych – powiedział w piątek w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski.

Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Jest rekomendacja Ministerstwa Zdrowia
Piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19. Jest rekomendacja Ministerstwa Zdrowia
fot. Fotokon / / Shutterstock

Zaznaczył, że akcja szczepienia V dawką rozpocznie się 15 kwietnia br. Jednocześnie poinformował o zasadach szczepienia przeciw COVID-19 kolejną adaptowaną dawką.

"Przez ostatnie tygodnie analizowaliśmy, jak sytuacja wygląda w innych krajach, zapytaliśmy również naszych ekspertów o zalecenia i po dwóch tygodniach dyskusji wczoraj na sztabie, który zajmuje się zagadnieniami covidowymi, podjęliśmy decyzję" – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia będzie rekomendowało przyjęcie V dawki tym osobom, które przyjęły IV dawkę w postaci szczepienie jednowalentnego.

"Obecna szczepionka jest biwalentna, czyli ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego" – mówił.

"Podjęliśmy decyzję, że te osoby, które otrzymały jako IV dawkę szczepionkę jednowalentną, będą miały możliwość zaszczepienia się szczepionką najnowszą" – podkreślił minister zdrowia.

Drugi warunek, jaki powinny spełniać osoby, którym ministerstwo rekomenduje szczepienie V dawką, to wiek. "Kierujemy je do osób 60 plus, bo to jest grupa ryzyka, jeżeli chodzi o zachorowania na COVID-19" – mówił Niedzielski

"Według naszej wiedzy ok. 1,8 mln spełnia te kryteria, czyli jest w wieku powyżej 60. roku życia i przyjęło jako IV dawkę dawkę jednowalentną" – wyliczył minister.

Podkreślił, że oprócz tej grupy ministerstwo zaleca szczepienia V dawką personelowi medycznego i osobom mającym upośledzenia systemu immunologicznego.

"Całą akcję szczepienia i przyjmowania V dawki, co wiąże się z wystawieniem skierowań, będziemy chcieli rozpocząć 15 kwietnia br." – zaznaczył minister zdrowia.

Po decyzji Komisji Europejskiej dopuszczającej tzw. celowane szczepionki prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak informował we wrześniu ub.r., że badania wykazały, że adaptowane szczepionki zapewniają większą ilość przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1 w porównaniu z monowalentnymi szczepionkami opartymi na pierwotnym szczepie. Ponadto – jak podnosił – przeciwciała wytworzone przez te szczepionki mogą skuteczniej neutralizować inne podwarianty omikronu, w tym BA.2, BA.2.75 i BA.5.

Autor: Piotr Mirowicz

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
jenak
Ile "nadszarpną" z eksperckiej puli zamówień na poziomie 1,8 mld?

1/10?
polonu
gdzie te magazyny tej szprycy , gdzie to trzymają w cysternach .
mistrz_erudycji
Narrreeeeeeeeeszcie ! Jest ! Jest !Jest !
nie mogłem się już doczekać
dzięki ci andrzeju fajzeże
grzegorzkubik
Błogosławieni ci, którzy nie przyjęli żadnej dawki, albowiem dla nich przewidziane jest lepsze życie:)
karbinadel
Niech jaśnie oświecony prezes da przykład, najlepiej z całym episkopatem. Oni wszyscy należą wszak do grupy rydzyka, przepraszam ryzyka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zoomek
https://www.bitchute.com/video/FyX11zbFoKeB/
Niepożądane po Pfizer ponad 1200 różnych
lutobor
Wiarygodność mediów i polityków covidiańskich jest zdecydowanie poniżej zera. Więc jeśli kłamali w sprawie plandemii i szczepień, to obecnie nie ma pewności , że nie kłamią w sprawie wojny na Ukrainie.
taki-ktos-jak-ja
Bierzta, bierzta, bo to reszta ;-)))

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki