REKLAMA

PiS chce rekompensat dla firm, które wykorzystują ubój rytualny

2020-09-17 12:57, akt.2020-09-17 13:56
publikacja
2020-09-17 12:57
aktualizacja
2020-09-17 13:56
fot. Andrzej Sidor / FORUM

Podczas II czytania w Sejmie projektu zmian w ustawie o ochronie zwierząt zgłosimy poprawki przywracające zapisy dot. ograniczenia uboju rytualnego; będziemy uzupełniać projekt o rekompensaty dla prowadzących firmy - zapowiedział w czwartek Marek Suski (PiS).

Sejmowa komisja rolnictwa poparła w czwartek rano kilka poprawek do projektu noweli ustawy autorstwa PiS o ochronie zwierząt. Najważniejsza z nich to wykreślnie z projektu zapisów ograniczających ubój rytualny tylko do tego na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, o co wnioskowała Konfederacja.

Suski podkreślił, że w czwartek w Sejmie podczas II czytania PiS zgłosi poprawki do projektu. "Zgłosimy poprawki przywracające zakaz uboju rytualnego, ponieważ on nie uzyskał na komisji większości i będziemy również uzupełniać projekt o rekompensaty dla tych, którzy prowadzą firmy z wykorzystaniem uboju rytualnego" - powiedział Suski.

Dodał, że będzie rok okresu przejściowego. W projekcie PiS zapisano, że ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia, a w przypadku zmian dotyczących zakazu hodowli zwierząt na futra i uboju rytualnego po 12 miesiącach od ogłoszenia.

Suski powiedział, że wnioskodawcy przyjęli z projektu Koalicji Obywatelskiej zapisy dotyczące tzw. emerytur dla zwierząt, np. psów policyjnych, które były na służbie.

Suski zapowiedział, że wnioskodawcy podczas debaty będą składać do marszałek Sejmu wniosek o przejście do III czytania bez odsyłania do komisji. "Żebyśmy mogli proces legislacyjny w Sejmie zakończyć na dzisiejszym posiedzeniu" - zapowiedział Suski.

Suski przyznał, odnosząc się do głosowania na komisji ws. uboju rytualnego, że "mandat posła jest wolny". "Oczywiście nie jesteśmy z tego powodu (głosowania) zadowoleni, ale tak jak powiedziałem zgłosimy poprawkę przywracającą ten zapis (o ograniczeniu uboju rytualnego - PAP)" - powiedział Suski.

Wyjaśnił, że kolejna poprawka będzie dawała możliwość rekompensaty za utracone zyski z powodu likwidacji lub ograniczenia działalności. Suski nie odpowiedział na pytanie, ile będą wynosić rekompensaty. "One będą oczywiście wyliczone, ja w tej chwili nie powiem, nie jesteśmy w stanie w nocy na komisji obliczyć, jaka to będzie skala" - przyznał Suski.

Wyraził przekonanie, że dla projektu PiS będzie większość w głosowaniu.

Poseł PiS Grzegorz Puda, sprawozdawca projektu, z kolei odniósł się do branży "futrzarskiej". "Ta branża, jeżeli chodzi o PKB to jest właściwie branża niszowa" - powiedział Puda.

Przekonywał, że wielkie fermy powodują zanieczyszczenie powietrza, pojawianie się owadów oraz obniżające ceny sąsiadujących działek.

Projekt zamian w ustawie o ochronie zwierząt autorstwa PiS zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nowe prawo ma zakazać również trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić min. 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw.

autor: Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
sel
To niech napiszą podanie do swojego Prezesa..
prs
By tylko nie wprowadzili tylnymi drzwiami uboju muzulmanskiego halal, czyli poderzniecie gardla zupelnie swiadomemu zwierzeciu..
Innego miesa "wyznawcy" Allaha nie jedza..
Kurczaki, baranina, wolowina, dla nich mieso "musi byc" przygotowane w bestialski sposob halal..
wonsz
Narodowy socjalizm ma wielkie, sięgające jeszcze dwudziestolecia międzywojennego, osiągnięcia na polu ochrony zwierząt. Już w 1933 roku Narodowo-Socjalistyczna Niemiecka Partia Pracy uchwaliła kompleksową ustawę, pierwszą taką na świecie, chroniącą zwierzęta. Podobno wyczytać można w niej było, że świnia jest Narodowy socjalizm ma wielkie, sięgające jeszcze dwudziestolecia międzywojennego, osiągnięcia na polu ochrony zwierząt. Już w 1933 roku Narodowo-Socjalistyczna Niemiecka Partia Pracy uchwaliła kompleksową ustawę, pierwszą taką na świecie, chroniącą zwierzęta. Podobno wyczytać można w niej było, że świnia jest stworzeniem lepszym, niż Żyd (który z kolei jest równy szczurowi). Widzę, że historia zatacza koło. I aż w szoku jestem, że Żydzi i ich pachołki w USA siedzą cicho w tej sprawie.
Co jest natomiast inaczej, niż 100 lat temu, to to, że narodowym socjalistom wtórują w tej sprawie socjaliści międzynarodowi. Ale to pewnie tylko dlatego, że w latach '30 w ZSRR zwierząt nie było - wszystkie zjedzono. Gdy socjaliści narodowi zabierali się za "prawa zwierząt", ich internacjonalistyczni koledzy żarli ludzi.
samsza
Jeżeli zwierzę pojawi się w jakimkolwiek filmie, też youtubowym to z definicji jest wykorzystywane.
Niech no jakaś/iś zelebryta się sfotografuje ze swoim pupilem i umieści w necie to go popędzimy prokuratorem za wykorzystywanie w celu rozrywkowym.
markust71
Ja pewnie tego nie ogarniam, ale czy to jest tak, że żeby coś było np. koszerne, to firmy i obywatele z np. Izraela dopłacają naszym polskim firmom, żeby przestrzegały pewnych standardów, a taki poseł Suski z kolesiami wymyślili, że kurczaków (tylko przykład, bo nie wiem, co może być koszerne) w ten sposób nie można Ja pewnie tego nie ogarniam, ale czy to jest tak, że żeby coś było np. koszerne, to firmy i obywatele z np. Izraela dopłacają naszym polskim firmom, żeby przestrzegały pewnych standardów, a taki poseł Suski z kolesiami wymyślili, że kurczaków (tylko przykład, bo nie wiem, co może być koszerne) w ten sposób nie można rżnąć, czyli pieniędzy z Izraela nie będzie, ale za to polskim firmom rżnącym planują zrekompensować utratę wpływów płacąc im teraz z rozdętego do granic możliwości, zadłużanego na setki miliardów złotych rocznie budżetu, czyli z kieszeni polskich podatników? Inaczej mówiąc PiS dobija jakąś gałąź gospodarki, do której zagranica się dokładała, a do tego my wszyscy w Polsce mamy za to zapłacić?
Myślę, że już niedługo takie Suskie, Sasiny itp. doczekają się opisania ich nazwiskami jednostek chorobowych w psychiatrii, bo zdrowy umysł takich bzdur nie jest w stanie wymyślić...
jacyna2017
Antoś nie denerwuj się - nie widzisz, że redaktorzy Cię wpuszczają? Robią wielki problem z niczego chyba dla osłony bezideowej oPOzycji, która albo nie robi nic, albo zatruwa Wisłę Czajką. Nawet gdyby PiS poparł LGBT to by oPO i 'wolne' media skrytykowały! Cyrk na kółkach!
antek10
Członkowie PISu niech sie zrzucą na rekompensaty. Sami robią problem i potem robią dodruk pieniadza bolszewicy czy idioci?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Ustawa futerkowa - zakaz hodowli zwierząt na futra

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki