Parlament Słowenii zatwierdził mniejszościowy rząd centrolewicy

Słoweński parlament zatwierdził w czwartek mniejszościowy centrolewicowy rząd premiera Marjana Szareca. 45 deputowanych w liczącym 90 miejsc parlamencie zagłosowało za nowym rządem, 34 było przeciwko, a 11 wstrzymało się od głosu lub było nieobecnych.

Przed głosowaniem nowy premier powiedział w parlamencie, że rząd skoncentruje się na polepszeniu systemu ochrony zdrowia, ograniczeniu biurokracji i zapewnieniu trwałego rozwoju gospodarczego Słowenii.

Sam Szarec, szef centrolewicowej i antysystemowej Listy Marjana Szareca (LMS), został desygnowany przez parlament w połowie sierpnia, co zakończyło trwający niemal miesiąc okres problemów z wyborem szefa rządu.

19 lipca były premier Janez Jansza, szef Słoweńskiej Partii Demokratycznej (SDS), która wygrała czerwcowe wybory, poinformował o nieudanej misji utworzenia koalicji rządowej.

Szarec, którego ugrupowanie zajęło w wyborach drugie miejsce, porozumiał się z czterema centrolewicowymi partiami - Socjaldemokratami (SD), Partią Nowoczesnego Centrum (SMC), Partią Alenki Bratuszek (SAB) i Demokratyczną Partią Emerytów Słowenii (DeSUS). Mają one łącznie 43 mandaty, ale nowy premier otrzymał także poparcie Lewicy (L), która ma 9 mandatów, jednak odmówiła wejścia do rządowej koalicji.

W sierpniu Szarec wyraził gotowość do wzmocnienia ochrony granic Słowenii, które są jednocześnie granicami strefy Schengen na Bałkanach. Chce w ten sposób walczyć z nielegalnymi migrantami, którzy próbują dostać się na Zachód Europy właśnie przez Słowenię.

Szarec wyraził także głębokie przywiązanie do członkostwa Słowenii w Unii Europejskiej i NATO. Jego zdaniem Słowenię należy utrzymać "w twardym rdzeniu Europy", gdyż "jest to wielki sukces" jego kraju. (PAP)

cyk/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil