REKLAMA

Parkowanie przy sklepach coraz droższe

2020-08-17 14:30
publikacja
2020-08-17 14:30
Parkowanie przy sklepach coraz droższe
Parkowanie przy sklepach coraz droższe
fot. mimpki / / Shutterstock

Coraz częściej przy marketach stawiane są parkometry, choć w dużej mierze pierwsze godziny są za darmo, za kolejne trzeba czasami słono zapłacić, donosi dzisiaj "Rzeczpospolita". 

Jak podaje "Rz", przybywa w Polsce supermarketów Auchan, przy których za parking płaci się od drugiej godziny już 3 złote za kolejne 60 minut. – Z uwagi na małą ilość miejsc parkingowych przy obiekcie i trudności w zapewnieniu miejsca dla klientów, bo sklepy te są usytuowane głównie na osiedlach lub w centrach miast, zdecydowaliśmy się na powszechnie stosowane rozwiązanie, jakim są parkomaty – mówi Dorota Patejko, rzecznik grupy Auchan w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Gazeta zauważa, że to coraz częstsze podejście. Parkometry wprowadzono w 44 sklepach Aldi w Polsce, należności można regulować tam aplikacją mobilną.  Wprowadzenie odpowiednich regulacji w wybranych miejscach jest działaniem mającym na celu zagwarantowanie klientom komfortu zakupów i przeznaczonych dla nich miejsc parkingowych – komentuje Agata Biernacka, kierownik działu komunikacji i PR Aldi w Polsce. 

Do UOKiK-u trafiają skargi od konsumentów, którzy mówią o braku informacji o opłatach i ich wysokości. Za brak papierka można zapłacić nawet 150 zł. Urząd bada obecnie parkingi przy sklepach Aldi i Biedronki.

– Konsument nie może być wprowadzany w błąd. Absolutnie niedopuszczalna jest sytuacja, gdy parking jest źle oznakowany i korzystający nie wie, czego się od niego wymaga. Oczekiwanie w takich sytuacjach płatności, zwłaszcza w dużej wysokości, jest nieprzyzwoite – wyjaśniał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

 WS

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
darkmark
To jest nic 3 zł za kolejną godzinę parkowania. Zapłacisz i sobie stoisz dalej. W Wlk. Brytanii to dopiero jest problem z miejscami parkingowymi. Nie ma możliowości dopłaty, rób zakupy w ramach limitu parkowania i wyjeżdżaj! Jak przeciągniesz to tam idą od razu po kieszeni. W 2014 postawiliśmy auto pod LIDLem gdzie był To jest nic 3 zł za kolejną godzinę parkowania. Zapłacisz i sobie stoisz dalej. W Wlk. Brytanii to dopiero jest problem z miejscami parkingowymi. Nie ma możliowości dopłaty, rób zakupy w ramach limitu parkowania i wyjeżdżaj! Jak przeciągniesz to tam idą od razu po kieszeni. W 2014 postawiliśmy auto pod LIDLem gdzie był limit parkowania do 2h,ale przedłużyło nam się i wyjechaliśmy po niespełna 3 godzinach. Po 2 tygodniach przyszedł rachunek ze zdjęciem auta za przekroczenie czasu parkowania... 40 funtów,jeśli dobrze pamiętam.
sienio888
PiS wrzucił podatek dla sklepów wielkopowierzchniowych to teraz jest finał.. opłata za parking.
dobijają tym gospodarkę i klienta - ewidentnie należą im się podwyżki ..i łagry w Putina
spock55
Ja tylko nie rozumiem na jakiej podstawie prawnej wydział komunikacji wydaje tym cieciom dane osobowe właściciela pojazdu. Rodo nie obowiązuje?
ruhe
@znawca_niczego
Nie chce ci sie lazic po bilet a bileterka stoi przy wejsciu do sklepu...
sammler
Nie wiem, gdzie masz bileterki, ale parking przez warszawskim Aldim wyposażony jest tylko w jeden parkomat (przy wejściu do sklepu), gdy miejsca postojowe są po obu stronach sklepu, ale akurat nie przy wejściu. A bilet masz nie tylko pobrać, ale włożyć go za szybę w widocznym miejscu. Czyli musisz przejść parking dwukrotnie,Nie wiem, gdzie masz bileterki, ale parking przez warszawskim Aldim wyposażony jest tylko w jeden parkomat (przy wejściu do sklepu), gdy miejsca postojowe są po obu stronach sklepu, ale akurat nie przy wejściu. A bilet masz nie tylko pobrać, ale włożyć go za szybę w widocznym miejscu. Czyli musisz przejść parking dwukrotnie, nim w ogóle do sklepu wejdziesz.

A i tak nie ma możliwości wyegzekwowania opłaty automatycznie, bo parking ma wolny dostęp - nie ma szlabanów. To wszystko nastawione jest NIE na opłaty za ponadnormatywny czas postoju, tylko na karanie za niewłożenie biletu za szybę. I właśnie dlatego są one niewspółmiernie wysokie do samej opłaty - bo tylko o nie chodzi. Przecież nie ma możliwości, by jakiś ochroniarz czy parkingowy pilnował kilka godzin wszystkie pojazdy, które stoją dłużej niż mogą, i by na koniec każdemu zdążył naliczyć opłatę. Bez szlabanu cała ta zabawa z opłatami nie ma sensu.

Dlatego do Aldi zaglądam bardzo rzadko. Rozumiem problem z parkującymi "na dziko", ale można go chyba rozwiązać inaczej, niż kosztem tych, którzy naprawdę przyjeżdżają na zakupy?

Co innego w dużych centrach, jak np. Złote Tarasy czy CH Wileńska, gdzie opłata istnieje, ale są szlabany i normalne automaty do jej uiszczania (i zwolnienie pod pewnymi warunkami).
znawca_wszystkiego
To nie bileterka tylko grzybiarka i sprzedaje nie bilety tylko...
sammler odpowiada sammler
> Czyli musisz przejść parking dwukrotnie, nim w ogóle do sklepu wejdziesz.

Errata: trzykrotnie oczywiście - do parkomatu przy wejściu, z powrotem do auta i znów do wejścia.
cyklotron odpowiada znawca_wszystkiego
saccharomycetes?
znawca_wszystkiego odpowiada cyklotron
Bardziej Treponema pallidum ;)
znawca_wszystkiego
Ja omijam takie sklepy bo nie chce mi się łazić za biletami parkingowymi i stresować że jeszcze będę bulił za parking. Niech się walą. Inne sklepy mają parkingi darmowe.

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki