REKLAMA

Papież o problemach Włoch: samobójstwa młodzieży, puste kołyski, bezrobocie

2021-06-05 18:09
publikacja
2021-06-05 18:09
Papież o problemach Włoch: samobójstwa młodzieży, puste kołyski, bezrobocie
Papież o problemach Włoch: samobójstwa młodzieży, puste kołyski, bezrobocie
fot. GYG Studio / / Shutterstock

Samobójstwa wśród młodzieży, puste kołyski, brak pracy - o tych problemach Włoch mówił w sobotę papież Franciszek przedstawicielom projektu społecznego Episkopatu na rzecz przeciwdziałania bezrobociu. "Brzuch ciążowy stał się powodem wstydu" - dodał papież.

Inicjatywa Kościoła nosi nazwę Projekt Policoro, od miejscowości na południu Włoch, gdzie powstał ćwierć wieku temu.

W przemówieniu do młodych ludzi, zaangażowanych w tę inicjatywę Franciszek oświadczył podczas audiencji w Watykanie, że praca to kwestia godności.

"Godność osoby nie pochodzi od pieniędzy, od rzeczy, które się wie, ale od pracy" - mówił. "Chciałbym zatrzymać się na poważnym problemie bezrobocia, które sprawia, że wielu młodych ludzi szuka alienacji" - podkreślił papież. Zwrócił następnie uwagę na zjawisko samobójstw.

Zauważył, że Italia pogrążona jest w "zimie demograficznej". "Brakuje młodych ludzi" - stwierdził papież i dodał, że średnia wieku mieszkańców kraju to 47 lat.

Przywołał dylematy młodych Włochów: "Jak mogę mieć dzieci, jeśli nie mam pracy?", "Jak kobieta może mieć dzieci, skoro gdy tylko szef zobaczy ją z brzuchem, przegna ją?". "Doszło do tego, że ciążowy brzuch stał się powodem wstydu" - powiedział.

Wzywał: "Musicie działać przeciwko temu po to, by młodzi ludzie zaczęli marzyć, by zostawali rodzicami, by mieli dzieci i aby mieli pracę".

Franciszek zaapelował do młodzieży, by "nadała duszy ekonomii" i by "tkała solidarne społeczeństwo w momencie, gdy ekonomia wyparowuje w finansach". "To nowa, bardziej wyszukana forma łańcuszka świętego Antoniego, który dobrze znamy" - ocenił.

Papież wskazywał, że "zajmować się kwestią pracy to promować godność osoby". "Nie lękajcie się. Zachęcam was, byście działali na rzecz modelu gospodarki alternatywnego dla tego konsumpcyjnego" - wezwał.

Jego zdaniem fundamentami nowego modelu muszą być dzielenie się, braterstwo, bezinteresowność i zrównoważony rozwój.

Franciszek wyraził przekonanie, że trzeba zająć się młodzieżą, która nie znajduje pracy, jest zmęczona życiem, pogrążona w depresji i nie marzy już o innym świecie.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Korespondencja z Włoch

Komentarze (13)

dodaj komentarz
konik_garbusek
Jedyną metodą by było więcej dzieci, powinan być aktywna polityka państwa zniechęcania kobiet do (nadmiernej) aktywnosci zawodowej. Państwo powinno prowadzić politykę, która premiuje kobiety w domu i opeikę nad rodzinom - potezne ulig podatkowe dla męza gdy kobieta nie pracuje, odpisy na kazde dziecko. Od kiedy kobiety Jedyną metodą by było więcej dzieci, powinan być aktywna polityka państwa zniechęcania kobiet do (nadmiernej) aktywnosci zawodowej. Państwo powinno prowadzić politykę, która premiuje kobiety w domu i opeikę nad rodzinom - potezne ulig podatkowe dla męza gdy kobieta nie pracuje, odpisy na kazde dziecko. Od kiedy kobiety poszły do pracy na masową skalę, od tego momentu spadła dzietnosc i to masowo, wystarczy przejrzeć statystki w każdym kraju. Plus do tego rewolucja seksualna, co oznacza wiecej rozwodów, tragedii rodzinnych itd. Ponieważ jednak rzadzą nami tchórze (wszędzie), nikt nie odważy się na taką politykę.
dziki_losos
A może... żłobki, przedszkola, rozsądne ceny mieszkań i domów? Praca może iść w parze z macierzyństwem, choć niektórym ludziom wydaje się, że jedno wyklucza drugie.
grab
Mniej ludzi się rodzi mniej idzie na tacę. Każda owieczka jest ważna tak jak i praca dla niej a wtedy KK będzie bogaty.
demeryt_69
We Włoszech nie ma tacy w guślarniach.
henk54
Sam się przyczynił popierając lockdowny i zamykając kościoły. Trzeba było myśleć wcześniej.
demeryt_69
A do tego szalejącą pedofilia i wałki finansowe - Firma to obraz zepsucia!
wrecker
Problemy warto rozwiązywać od siebie. Może zacznijcie płacić podatki zamiast żerować na społeczeństwie i nie chroncie tych zwierząt, które krzywdzą dzieciaki a są bezpieczne w waszych szeregach
talmud
chrześcijańska cywilizacja została zniszczona przez .......lichwę upadek moralny przekupstwo etc etc....nadchodzi czas smoka chińskiego
polskiniemiec
Taki piękny kraj.... Dziś młodzi mają inne możliwości, z czasem taka sytuacja będzie pojawiać się w innych krajach, ja osobiście widzę szansę dla Polaków może to czas na podjęcie decyzji o wyjeździe z Polski....
koperytko
jedynym ratunkiem dla Hiszpani Włoch jest wyjscie ze strefy EURO i dewaluacja waluty o 50% aby stać się konkurencyjnym wobec Niemiec. Strefa EURO nadwyzka eksportu 200mld, z czego Niemcy nadwyzka eksportu .... 300mld i Holandia 10 mld, reszta ma deficyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki