Prezes PZU: Przeanalizujemy możliwość przejęcia mBanku

PZU przeanalizuje możliwość przejęcia mBanku przede wszystkim pod kątem możliwości uzyskania synergii z Pekao i Alior Bankiem - poinformował prezes spółki, Paweł Surówka. Dodał, że Alior Bank pozostaje dla ubezpieczyciela inwestycją strategiczną.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Niemiecki Commerzbank informował niedawno, że projekt nowej strategii banku przewiduje sprzedaż większościowego pakietu akcji mBanku.

"Ogłoszenie sprzedaży tak istotnego banku, jakim jest mBank, jest zbyt ważną sprawą, aby nie była przez nas analizowana. Będziemy ją analizowali, tylko w kontekście potencjalnych synergii z naszą grupą bankową" – podkreślił szef PZU podczas czwartkowej konferencji.

Na pytanie o możliwość zakupu mBanku przez PZU Surówka odpowiedział, że "trudno komentować prezesowi spółki giełdowej tę sprawę". "Chciałbym jednak odpowiedzieć na pojawiające się w mediach różne scenariusze po tym, gdy Commerzbank ogłosił proces sprzedaży udziałów w mBanku, dotyczące tego, kto mógłby być zainteresowany zakupem i w jakiej formie" - zaznaczył. "Chciałbym stworzyć absolutną klarowność, że PZU nigdy nie rozważało i nie rozważa sprzedaży jakiegokolwiek ze swoich banków" -zapewnił szef spółki.

Grupa PZU posiada udziały w Banku Pekao i Alior Banku.

"Traktujemy Alior Bank jako inwestycję strategiczną, patrzymy na jego potencjał generowania zysków z działalności podstawowej i ze współpracy z PZU" - powiedział Surówka. "Cena akacji nie oddaje fundamentów tej spółki" - dodał.

Odniósł się również do pytania, czy PZU jest zainteresowany zakupem spółki AXA. "Nasza strategia uwzględnia potencjalną ekspansję za granicą i rozwój w różnych obszarach" - odpowiedział. Dodał, że PZU przygląda się wszystkim tego typu okazjom na rynku. "Będziemy też pewnie patrzyli na tę transakcję" - powiedział.

Zastrzegł jednak, że jest za wcześnie, by mówić, "czy będziemy chcieli zrealizować jedną, czy drugą transakcję, czy w ogóle".

Agencja Reuters podała w połowie października br., że AXA rozważa sprzedaż swojej działalności w Europie Środkowej. Sprzedaż aktywów w Polsce, w Czechach i na Słowacji ma być częścią restrukturyzacji mającej na celu wyjście z rynków, gdzie AXA ma niskie udziały rynkowe. Reuters poinformował, że teasery z ofertą sprzedaży otrzymał m.in. PZU.

Szef resortu finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński mówił trzy tygodnie temu dziennikarzom, że instytucje finansowe, w tym polskie banki, ale także rząd, powinny być zainteresowane przejmowaniem aktywów typu mBank.

Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło pytany, czy PKO BP będzie zainteresowane przejęciem mBanku, jeżeli formalnie mBank zostanie zaprezentowany jako aktywo na sprzedaż, powiedział, że obowiązkiem PKO BP jest analiza tych aktywów. "Naturalnie będziemy się temu przyglądali" - mówił. Zastrzegł jednak, że "przyglądanie nie oznacza od razu chęci konsumpcji".

Na początku listopada prezes Pekao SA Michał Krupiński wskazywał, że Pekao analizuje możliwość przejęcia mBanku, ale na razie jest za wcześnie na rozmowy o konkretnych działaniach. "Proces wyjścia Commerzbanku jest na wczesnym etapie. Zleciliśmy analizy dotyczące tej sytuacji i na ich podstawie będziemy podejmować decyzje" - powiedział.

Grupa PZU to największa instytucja finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów wynosi prawie 340 mld zł; ma 22 mln klientów w pięciu krajach.

Commerzbank ma ok. 70 proc. udziału w akcjonariacie mBanku. Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 r. Udział mBanku w aktywach sektora wynosi 7,8 proc., a w kredytach i depozytach około 7 proc. Bank obsługuje 4,6 mln klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tys. klientów w Czechach i na Słowacji. Aktywa banku pod koniec czerwca 2019 roku wynosiły 152,4 mld zł. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 bankierkomentuje

Dziś należy wspominać zainteresowanie kupnem ALE odczekać 2-3 lata na bessę i KUPIĆ ZA PÓŁ CENY.
To samo z AXA - po co przepłacać, wyciskać ich jak cytrynę.
Nikt inny AXA nie łyknie bo nie chce się mierzyć z PZU i konkurencją więc to dobry kąsek dla PZU ale trzeba obniżyć na maxa cenę zakupu.

! Odpowiedz
0 8 rekin1986

To za ile się odkupuje banki to jedno istotą całego bajeru jest to jak się potem nimi zarządza

W latach 90 robiliśmy wyprzedaż banków by pozyskać kapitał na kredyty bo nie było wtedy jeszcze możliwości stosowania dźwigni finansowej czyli kwota udzielonych kredytów musi być równa ilości depozytów

Odkąd mamy rezerwę cząstkową i dźwignię finansową i można udzielać więcej kredytów niż posiada się depozytów sektor ma nadpłynność

Gdybyśmy zeszli z udziałem kapitału zagranicznego w bankowości do poziomu poniżej 33 procent wtedy więcej pieniędzy zostawało by w kraju co mogło by dać większą możliwość finansowania deficytu budżetowego z pieniędzy własnych co może powodować szybszą spłatę długu z lat wcześniejszych

Zakładając , że Mbank zostałby odkupiony za 7 letni zysk tyle dano za pekao sa to w ciągu 12 lat moglibyśmy wrócić do tego by cały sektor bankowy był w rękach polskich obywateli

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 14 jarekzbyszek

Przeanalizujemy to znaczy czekamy na SMS z Nowogrodzkiej.

! Odpowiedz
28 26 mgs3

Kupno mbanku ro znakomity pomysł. Tak jak Aliora i PEO. Alior już-50%, a bessa dopiero nadejdzie. AXĘ też warto kupić- i zapomnijcie o dywidendzie przez klika lat.
Może jeszcze jakaś kopalnnia do kupna za jedyny miliard lub dwa?
Równie dobrze to PZU może te pieniądze w piecu palić

! Odpowiedz
1 11 mkx

Spoko, jeszcze city-handlowy będzie do kupienia ;(

! Odpowiedz
0 2 rekin1986

Nie w tym rzecz za ile bank kupujesz tylko po co

Wycena papieru to jedno a wartość księgowa to drugie

Generalnie nie kupuje się papieru przy współczynniku powyżej

C/Z powyżej 15 lub powyżej wartość księgowa powyżej 3.0 polityka dywidendowa to już sprawa osobna tą ustala nowy właściciel po przejęciu w polityce rachunkowości na WZA

Banki zachodnie ledwo zipią ugotowali się na kredytach hipotecznych których nie sposób odzyskać i chcą się ratować sprzedając banki z rynków wschodzących

Banki zachodnie dobija sztywna stopa EBC poniżej zera bank nie jest w stanie zarobić na swoją działalność z kredytów bo są zbyt nisko oprocentowane można redukować zatrudnienie ścinać koszty stałe ale nic to nie da jak nie ma wpływów z podstawowego źródła czyli kredytów

Kredyty długoterminowe są oprocentowane poniżej inflacji a krótkoterminowe ledwo pokrywają bieżącą działalność o zyskach nie ma mowy

W samych Niemczech nietrafionych hipotek jest ponad 1 mln we Włoszech współczynnik nietrafionych hipotek jest na poziomie 14 procent na ponad 4 procent zaczynają się schody gdy liczba nieruchomości powystawianych za nietrafione kredyty dorównuje ilości nowo oddanych do użytku wtedy nowo oddane są za drogie bo trzeba je wykończyć a z rynku wtórnego nie dość , że drogie to jeszcze do remontu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PZU -0,08% 38,57
2019-12-13 17:01:47
WIG 0,19% 56 729,11
2019-12-13 17:15:02
WIG20 0,21% 2 106,51
2019-12-13 17:15:00
WIG30 0,16% 2 415,03
2019-12-13 17:15:00
MWIG40 -0,11% 3 837,35
2019-12-13 17:15:01
DAX 0,46% 13 282,72
2019-12-13 17:37:00
NASDAQ 0,20% 8 734,88
2019-12-13 22:03:00
SP500 0,01% 3 168,80
2019-12-13 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.