REKLAMA

PZ Cormay może rozpocząć w Polsce dystrybucję testów na koronawirusa

2020-02-27 10:40
publikacja
2020-02-27 10:40
fot. BORJA SUAREZ / Reuters

PZ Cormay chce dystrybuować koronawirusowe testy w Polsce. Kurs akcji wystrzelił, sama spółka przyznaje jednak, że nie wie w jakim stopniu testy wpłyną na jej wyniki.

- Spółka dokonała zgłoszenia dwóch odczynników immunologicznych MAGLUMI, tj.: (i) 2019-nCoV IgG oraz (ii) 2019-nCoV IgM ("Testy") w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce ("URPL") - poinformował Cormay w czwartkowym komunikacie.

Jak tłumaczy spółka, testy przeznaczone są do laboratoryjnej diagnostyki immunologicznej i umożliwiają oznakowanie ilości przeciwciał (IgG i IgM) przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Testy opracowane zostały przez Shenzhen New Industries Biomedical Engineering Co. Ltd. ("Shenzen") i używane są już w innych krajach. Warto dodać, że w dniu 19 lutego 2020 r. Shenzen złożyła deklarację CE, umożliwiającą stosowanie Testów na rynkach krajów Unii Europejskiej.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Spółka wskazała, że MAGLUMI 2019-nCoV to "jedyne dostępne na rynku testy serologiczne" umożliwiające diagnozowanie zakażeń koronawirusem COVID-19. - Jesteśmy w bieżącym kontakcie z firmą SNIBE w celu zabezpieczenia dostaw tych odczynników do Polski, a pierwsza ich partia dotrze do kraju w ciągu kilku najbliższych dni. Obecnie kilka ośrodków diagnostycznych w Polsce posiada już sprzęt umożliwiający przeprowadzanie testów z wykorzystaniem odczynników MAGLUMI 2019-nCoV, prowadzimy rozmowy z kolejnymi ośrodkami diagnostycznymi w celu wyposażenia ich w stosowne analizatory i testy – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Janusz Płocica.

Wpływ na wyniki: nieznany

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest produkcja i dystrybucja odczynników oraz dystrybucja testów i aparatury do diagnostyki laboratoryjnej. Spółka generuje przychody głównie w dziedzinie Hematologii oraz Biochemii. Niemal całość obrotu generowana jest w Polsce.

Sama spółka przyznaje, że nie wie, czy koronawirusowe odczynniki wpłyną znacząco na jej wyniki. Warto podkreślić, że mowa o odczynniku, który wykorzystywany jest przy koronawirusowych testach i nie jest technologią stworzoną przez spółkę, za produkcję odpowiada bowiem SNIBE. Wątpliwości nie mają jednak inwestorzy, kurs Cormay'a po publikacji komunikatu bowiem wystrzelił. Po publikacji komunikatu notowania spółki rosły o blisko 40 proc.

Cormay z regularnymi stratami

Warto zatem zachować ostrożność. Koronawirus budzi ogromne emocje i wizja zbicia ogromnych zysków na akcesoriach medycznych działa na wyobraźnię inwestorów. Widać to choćby po Mercatorze, który produkuje m.in. maseczki oraz rękawice. Od początku roku spółka zyskała 90 proc., choć póki co wciąż nie wiadomo, czy ewentualny wzrost sprzedaży związany z epidemią uzasadni taki wzrost wyceny.

Podobnie jest w przypadku Cormaya. Sama spółka przyznaje, że nie zna wpływu wprowadzenia do sprzedaży testów na wyniki. Dodatkowo warto przypomnieć, że do tej pory Cormay nie mógł - eufemistycznie mówiąc - uchodzić za giełdową gwiazdę. Od sześciu lat spółka notuje regularne straty. Także notowania pozostawiają wiele do życzenia. Choć w 2017 roku spółka notowana była nawet powyżej 3 zł za akcję, wczorajsze zamknięcie miało miejsce poniżej 1 zł.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
czytacz
Po co Ci test na obecność w Tobie koronowirusa ? Co ma wisieć nie utonie.CO JEST KOMU PRZEZNACZONE TO NA DRODZE ROZKRACZONE!
open_mind
A tymczasem: Pierwszy potwierdzony przez Koreę Północną pacjent z zdiagnozowanym korona-wirusem został zastrzelony.
pkc
on opuścił kwarantannę, nie uprawiaj dziennikarstwa TVN i TVPIS
oorim
Giełdowe owce to jednak są... wystarczy im powiedzieć, że "coś się chce" albo coś "może" i już ruszają... lemingi, owce? nie wiem jak to nazwać...
tubak
To cwaniaki. mam nadzieję ze odpowiednie służby już im się przyglądają.
velius
Fantastyczna informacja! Będzie hajs
bankster-kreator
Kliknij i sprawdź to! Poznaj ten magiczny sposób jak zarobić w miesiąc na mieszkanie w warszawie bez kredytu! Kup w hurcie miesiąc przed epidemią maski budowlane przeciwpyłowe które normalnie chodzą w detalu po około 5zł i sprzedaj je z tytułem aukcji: maski koronawirus po 40zł od sztuki 2963 osobom które kupiły 18618 Kliknij i sprawdź to! Poznaj ten magiczny sposób jak zarobić w miesiąc na mieszkanie w warszawie bez kredytu! Kup w hurcie miesiąc przed epidemią maski budowlane przeciwpyłowe które normalnie chodzą w detalu po około 5zł i sprzedaj je z tytułem aukcji: maski koronawirus po 40zł od sztuki 2963 osobom które kupiły 18618 sztuk. To nic, że tyle samo pomoże im naciągnięcie gaci na łeb czy szalika, żeby nikt im nie napluł w twarz :)
bullman
To dziecko innowacyjnej gospodarki Morawieckiego,sprowadź z Chin.Tylko od wielu lat to żadna
innowacja,wszystko Cor ma y z Chin.
Morawiecki zainwestuj w chińskie spółki,tam łatwiej o innowacje.U nas tylko wyłudzenia funduszy.
To jest ta innowacja ?Nie no jedna jest - 500+.To wyłudzenie od was tępe Polaczki.Tylko
To dziecko innowacyjnej gospodarki Morawieckiego,sprowadź z Chin.Tylko od wielu lat to żadna
innowacja,wszystko Cor ma y z Chin.
Morawiecki zainwestuj w chińskie spółki,tam łatwiej o innowacje.U nas tylko wyłudzenia funduszy.
To jest ta innowacja ?Nie no jedna jest - 500+.To wyłudzenie od was tępe Polaczki.Tylko że to pusta innowacja.Amen.
piotrpoznan
To taki sam matrix jak w dobie szanlenstwa na dotcomy wystrzaly w gore akcji spolek, ktore oglaszaly, ze otwieraja witryne internetowa :-)
_emisariusz
przez X lat oszuści z Cormay mamili rynek i fundusze "magicznym pudełkiem" i nadal ten śmieć jest na rynku ? :D

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki