REKLAMA

PMI: koniunktura w strefie euro wciąż znakomita

2017-09-22 11:44
publikacja
2017-09-22 11:44
fot. Jan Pietruszka / YAY Foto

Wrześniowe odczyty PMI pozytywnie zaskoczyły ekonomistów. Według deklaracji menedżerów wzrost aktywności w przemyśle następuje w najszybszym tempie od 79 miesięcy. Takie dane zwiększają presję na EBC, aby wreszcie podjął decyzję o ograniczeniu QE.

Łączony wskaźnik PMI (dla przemysłu i sektora usług) w strefie euro we wrześniu osiągnął wartość 56,7 pkt. – poinformowała firma badawcza IHS Markit. To wynik o jeden punkt wyższy niż  w sierpniu.

Łączony wskaźnik PMI dla strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle kwartalnej dynamiki PKB (kdk, w %, prawa oś). / IHS Markit

Pozytywnie zaskoczył zarówno wskaźnik dla sektora wytwórczego (wzrósł do 58,2 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 57,1 pkt.) jak i usługowego (wzrost do 55,6 pkt. wobec prognozowanych 54,7 pkt.). „Przemysłowy” PMI dla strefy euro osiągnął tym samym najwyższą wartość od lutego 2011 roku. Wstępny odczyt powstaje na bazie 85% wszystkich ankiet. Finalne dane publikowane są na początku następnego miesiąca.

Wrześniowe dane pokazały przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej zarówno w sektorze wytwórczym jak i w usługach. Ożywienie w strefie euro opiera się już nie tylko na słabym euro wspierającym produkcję na eksport. Oznaki życia przejawia także sektor usług, ze swej natury nastawiony raczej na popyt wewnętrzny niż zagraniczny.

Autorzy raportu wskazują także na kolejne objawy ograniczeń po stronie mocy wytwórczych. Świadczy o tym m.in. najwyższy od lutego 2011 roku poziom subindeksu zaległości produkcyjnych – europejskie firmy nie nadążają z realizacją szybko rosnących zamówień. Największe od 6,5 lat opóźnienia pojawiają się także po stronie zaopatrzenia

W rezultacie narasta również presja cenowa. Tempo wzrostu zarówno kosztów produkcji jak i cen sprzedawanych wyrobów osiągnęło najwyższy poziom od kwietnia. Ponadto po raz pierwszy od 2007 roku poprawa koniunktury gospodarczej w równym stopniu dotyczy Niemiec jak i Francji i „peryferyjnych” krajów strefy euro.

Łączony subindeks produkcji (sektor wytwórczy i usługi) w Niemczech, Francji i pozostałych krajach strefy euro. / IHS Markit

„Dane z badania wskazują na wzrost PKB w trzecim kwartale o 0,7%, co zapowiada także udaną końcówkę roku. Wśród przemysłowców silniejsze euro było wymieniane jako źródło obaw,  lecz jak dotąd wydaje się mieć jedynie skromny wpływ na eksport. To sektor wytwórczy pozostaje głównym motorem obecnego wzrostu, przy czym sprzedaż eksportowa odgrywa istotną rolę w zamówieniach i zachęca do dalszego zwiększania mocy przerobowych” – skomentował wyniki wrześniowego badania Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

„Wzrost aktywności biznesowej i towarzyszące jej narastanie presji cenowej będzie wzmagało oczekiwania, aby EBC ogłosił swe zamiary względem ograniczenia stymulacji monetarnej, redukując program skupu aktywów w roku 2018” – dodał Williamson.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy. Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. Rosnący PMI powyżej 50 punktów sygnalizuje przyspieszenie tempa wzrostu aktywności ekonomicznej w badanym sektorze.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki