REKLAMA
WEBINAR

PLL LOT przegrywa w sądzie. W tle skutki zwolnień grupowych

2022-11-21 14:31
publikacja
2022-11-21 14:31

Polskie Linie Lotnicze LOT przegrały sprawę w sądzie pracy, którą wytoczyła im pracownica spółki. Pozew dotyczył niesłusznego odsunięcia stewardessy od pracy na pokładzie na rzecz „uziemienia” jej na lotnisku Chopina w Warszawie. To pierwsze rozstrzygnięcie wskazujące winę po stronie pracodawcy. W podobnej sytuacji mogą być nawet 22 osoby.

PLL LOT przegrywa w sądzie. W tle skutki zwolnień grupowych
PLL LOT przegrywa w sądzie. W tle skutki zwolnień grupowych
fot. Mateusz Wlodarczyk / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

Sąd Rejonowy w Warszawie wydał decyzję, w której nakazał przywrócenie na pokład samolotu stewardessę przeniesioną do pracy na lotnisku przez PLL LOT – poinformował Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa”. Zdaniem sędziego pracodawca bezprawnie „uziemił” swoją pracownicę i teraz musi umożliwić jej powrót do świadczenia dawnych obowiązków.

Sprawa sądowa jest pokłosiem przeprowadzanych przez PLL LOT zwolnień grupowych pod koniec 2020 r. Wówczas pracę straciło ok. 270 pracowników personelu pokładowego, natomiast grupa 30 osób została przeniesiona do pracy z samolotu na lotnisko Chopina. Jak udało się ustalić redakcji Bankier.pl, w większości przypadków były to osoby, które przed zwolnieniem chroniło prawo – część ze stewardess była czynnymi członkiniami związku zawodowego, natomiast pozostałe pracownice były w wieku przedemerytalnym.

Zasądzenie o przywróceniu do pracy na pokładzie samolotu członkini Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego jest pierwszym korzystnym orzeczeniem wydanym przez sąd na rzecz pracowników. Jak informuje „Związkowa Alternatywa”, w podobnej sytuacji znajdują się jeszcze 22 osoby.

W lutym opisywaliśmy szczegółowo sytuację byłych stewardess objętych zwolnieniami grupowymi w PLL LOT. Jak udało się ustalić redakcji Bankier.pl, od ośmiu lat spółka Skarbu Państwa prowadzi politykę zatrudniania nowych pracowników w oparciu o umowy cywilno-prawne. W praktyce przełożyło się to na zwiększenie trzykrotnie liczby pracowników kontraktowych nad etatowymi – w 2021 r. tych pierwszych było ok. 900, natomiast zatrudnianych w oparciu o umowę o pracę ok. 300.

Jednocześnie w opinii Państwowej Inspekcji Pracy już w 2018 r. obowiązki pracowników etatowych i kontraktowych nie różniły się na tyle, aby pracodawca miał podstawy do zróżnicowania sposobów zatrudniania, a to natomiast może świadczyć o ukrytym stosunku pracy.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
emulgator
Dlatego bilety tak podrożały bo trzeba utrzymywać np związkowców.
xxpp
Czyli firma trzymała je choć były niepotrzebne i dawała im w kryzysie pracę, a one podały ją do sądu. Genialne. ;)
baibina
No dokladnie tak czego nie rozumiesz? Widac ze nigdy w panstwowce nie pracowałeś gdzie czy się stoi, czy sie leży 10 tysięcy się należy. Rozumiersz, NALEZY!! TE PIENIADZE IM SIE PO PROPSTU NALEŻAŁY! Niezłą PIS sobie na piersi reszty społeczeństwa ŻMIJĘ wyhodował w tych wszystkich spółkach skarbu panstwa!
baibina
Z panstowwej spolki już nawet pokladowej barmanki zwolnic nie mozna bo zaraz wszystkie sądy zwiazki zawodowe się w jej obronie rzucają ze mimo że samoloty nie lataja wszystko stoi na plycie lotniska to jej dalej trzeba 10 tys zł płacic za to że seriale brazylijskie oglada w domu! No tak ciekawe kto treraz za te 900 osob na umowach Z panstowwej spolki już nawet pokladowej barmanki zwolnic nie mozna bo zaraz wszystkie sądy zwiazki zawodowe się w jej obronie rzucają ze mimo że samoloty nie lataja wszystko stoi na plycie lotniska to jej dalej trzeba 10 tys zł płacic za to że seriale brazylijskie oglada w domu! No tak ciekawe kto treraz za te 900 osob na umowach cywilnoprawnychy ktore siedzialy zaplci? Biedaczki 10-20-30 tys zł brali w tym locie za to ze nie latali to teraz przepizgane wiatrem i zimnem chopy z budowy sie na kolejne dotacje dla LOTu zrzucić bedą mysialy! SOLIDARNE PANSTWO!

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki