REKLAMA

PKP jednak obniża ceny biletów. Podróże pociągami będą tańsze

2023-02-07 12:00, akt.2023-02-07 12:55
publikacja
2023-02-07 12:00
aktualizacja
2023-02-07 12:55

PKP Intercity na początku roku poinformowało o podwyżkach cen biletów, co odbiło się szerokim echem. W sprawie interweniował nawet premier Morawiecki. Jak się okazuje, przewoźnik wycofuje się z droższych przejazdów kolejowych. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku.

PKP jednak obniża ceny biletów. Podróże pociągami będą tańsze
PKP jednak obniża ceny biletów. Podróże pociągami będą tańsze
fot. Martyn Jandula / / Shutterstock

Na początku roku PKP Intercity zdecydowało o podniesieniu cen biletów od 11 stycznia w związku z rosnącymi kosztami działalności wynikającymi m.in. z wyższych cen energii. Ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosły średnio w wysokości: 17,8 proc. dla kategorii EIP; 17,4 proc. dla kategorii EIC i 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC. Średnio o 10 proc. wzrosły również ceny biletów odcinkowych.

Jak podało we wtorkowym komunikacie przedsiębiorstwo, ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11% niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP - średnio o około 15%, wracając tym samym do poprzedniego poziomu sprzed 11 stycznia.

Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz zwiększeniem rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dot. świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract).

Przedmiotem obowiązującej między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury umowy jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021-2030.

Zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją. Zakup energii elektrycznej stanowi największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej.

Jak przypomina przewoźnik, proponowane przez PKP Intercity oferty promocyjne pozwalają dodatkowo obniżać koszty podróży, podobnie jak obowiązujące w pociągach ulgi ustawowe. W 2022 roku z ofert promocyjnych i ulg skorzystało 25,4 mln pasażerów pociągów przewoźnika.

W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu.

Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

PKP Intercity oferuje podróże czterema kategoriami pociągów. Twoje Linie Kolejowe (TLK) i InterCity (IC) to połączenia ekonomiczne, zaś Express InterCity (EIC) i obsługiwane pojazdami Pendolino Express InterCity Premium (EIP) to połączenia ekspresowe. Największą popularnością cieszą się pociągi TLK i IC – w 2022 roku wybrało je ponad 90 proc. osób podróżujących z PKP Intercity.

Spółka przypomniała, że ceny biletów na przejazdy z PKP Intercity kształtowane są dynamicznie – oznacza to, że cena biletu nie jest zależna od wyprzedzenia z jakim kupowany jest bilet. Dostępność poszczególnych biletów promocyjnych zależy od popularności danego pociągu. Oznacza to, że czasami wystarczy wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet.

Dzięki zróżnicowanym progom promocyjnym możliwe jest np. kupienie biletu na połączenie EIP obsługiwane pojazdem Pendolino na trasie Warszawa – Kraków czy Warszawa – Gdańsk nawet za 49 zł, a w pociągach kategorii TLK i IC już za 19 zł.

doa/ gor/ pif/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (20)

dodaj komentarz
lebero654
Polska dziwna kraj. Nie jeżdżę intercity a płacę (dopłata z budżetu czyli moich podatków). Nie chcę sponsorować polskich kopaczy płacę w cenach benzyny (bo Orlen sponsoruje). Nie czytam gazet lokalnych (płacę j.w. bo Orlen wykupił).
Nie chcę dotować Willa + (dopłata z budżetu czyli moich podatków).
forfun
wszyscy zapłacimy za to w inny sposób - pieniądze nie biorą się z powietrza nawet jeśli są dodrukowywane ktoś za to płaci
binokl
Oczywiście różnice pokryją z budżetu państwa a to odbije się na podatkach. Zapłacimy my wszyscy by propaganda sukcesu dalej mamiła elektorat PiS. Jest to uwłaczające, że w XXI w. kiedy edukacja jest powszechna, wciąż jest taki niski poziom wiedzy i świadomości, a wysoki tępoty.
humanres
wiedziałem ze tak będzie-zbyt duzo ludzi (czytaj elektoratu) jeździ pociągami i by się ciemny lud zdenerwował. recepta jest więc prosta- wystąpi się w TV, powie ze to ich zasługa i że to dobry rzond obniżył ceny biletów dla ludu, a po cichy zrobi się dotacje dla PKP IC z dodrukowanej kasy lub kasy zabranej najlepiej zarabiającym wiedziałem ze tak będzie-zbyt duzo ludzi (czytaj elektoratu) jeździ pociągami i by się ciemny lud zdenerwował. recepta jest więc prosta- wystąpi się w TV, powie ze to ich zasługa i że to dobry rzond obniżył ceny biletów dla ludu, a po cichy zrobi się dotacje dla PKP IC z dodrukowanej kasy lub kasy zabranej najlepiej zarabiającym (polski ład) i się biznes wyborczy kręci (ale smaczna ta kiełbasa!)
wyborca-pis-ale-nie-glupi
Ciemny lud to PO było, teraz jest wszystko git.nie widzisz? czy nie chcesz widziec?
inwestor.pl
Co się stanie, kiedy rząd nakaże przedsiębiorstwu cenę poniżej kosztów produkcji/usług?

Zielony - firma zbankrutuje lub zamknie działalność
Czerwony - będzie powszechny dobrobyt, bo cena spadnie

(SONDA NIESPONSOROWANA)
men24a
Polak się bogaci i stać go na przejazd pociągiem z Warszawy do Gdańska za 260 zł jednorazowo. Nie to co w biednych Niemczech.
Nabywcy biletu za 49 euro miesięcznie będą mogli korzystać z pociągów regionalnych, linii metra, tramwajów i krajowych autobusów – czytamy w oświadczeniu ministerstwa transportu
loool
Następny krok , państwowe ceny detaliczne na wszystko i puste półki
lement
Kupię miesięczny bilet za 200zł ważny na całą komunikację zbiorową w kraju.
bha
Oby więcej takich było rynkowych obniżek ,decyzji. Cóż...szczególnie dużo ,dużo etc. więcej w najmocniej od dawna dojonym cenami ,opłatami do bólu większość % osób prawie codziennie sekretną ,wysoką inflacją w rynkowym Detalu !!!.OBY?.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki