REKLAMA

PGNiG w 2022 r. zamierza przesłać przez Baltic Pipe ok. 800 mln m sześc. gazu

2022-08-18 14:45, akt.2022-08-18 15:26
publikacja
2022-08-18 14:45
aktualizacja
2022-08-18 15:26
PGNiG w 2022 r. zamierza przesłać przez Baltic Pipe ok. 800 mln m sześc. gazu
PGNiG w 2022 r. zamierza przesłać przez Baltic Pipe ok. 800 mln m sześc. gazu
fot. Mircea Moira / / Shutterstock

PGNiG planuje w tym roku przesłać przez gazociąg Baltic Pipe do Polski ok. 800 mln m sześc. gazu z szelfu norweskiego - poinformowali w czwartek przedstawiciele zarządu spółki. PGNiG negocjuje dostawy gazu od innych producentów na szelfie.

Jak powiedział na konferencji wynikowej wiceprezes ds. finansowych Przemysław Wacławski, po uruchomieniu częściowych zdolności przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, w IV kwartale 2022 r. PGNiG zamierza wykorzystać całą dostępną przepustowość i do końca roku przesłać nim do Polski ok. 800 mln m sześc. gazu.

Jak podkreślił, spółka cały czas rozmawia z dostawcami gazu z szelfu norweskiego o dostawach w 2023 r., jednak nie udziela na ten temat żadnych informacji. "Jesteśmy w mocno zaawansowanych rozmowach z co najmniej kilkoma podmiotami na Szelfie. Nie możemy i nie chcemy ujawniać ich przebiegu" - powiedział Wacławski. Zapewnił jednocześnie, że na najbliższy sezon grzewczy PGNiG ma zabezpieczony odpowiedni wolumen gazu, którego - jak podkreślił - na pewno nie zabraknie.

"Kontrakty zawarto z kilkoma producentami i firmami aktywnymi na norweskim szelfie. Jedyną z nich jest Total" - dodał.

Przedstawiciele PGNiG zwracali uwagę, że z powodu wysokich cen gazu w Polsce można już zaobserwować naturalny spadek popytu na paliwo. Zgodnie z opublikowanymi w czwartek wynikami półrocznymi, w pierwszej połowie roku sprzedaż gazu przez PGNiG w Polsce spadła o 7 proc. Całkowita sprzedaż spółki spadła o 3 proc., ale - jak podkreślił Wacławski - jest to efekt zwiększonego wydobycia i sprzedaży na szelfie, dzięki przejęciu aktywów firmy INEOS.

Wiceprezes ds. strategii i regulacji Artur Cieślik przypomniał, że od września wchodzi w życie ustawa o bezpieczeństwie gazowym, która podnosi do 55 mld zł limit gwarancji Skarbu Państwa, jakie może dostać PGNiG na działalność. "Dzięki temu będziemy mieć zabezpieczony kapitał obrotowy" - podkreślił Cieślik, zauważając, że w warunkach obecnego kryzysu nikt nie zna górnej granicy ceny gazu na rynku.

Wacławski poinformował też, że PGNiG rozmawia z Prezesem URE na temat taryf gazowych spółki PGNIG Obrót Detaliczny, i - jak to określił - patrząc na to co się dzieje na rynku, wzrost taryf powinien być "istotny". Przypomniał jednocześnie, że w tym roku funkcjonuje ustawowy system rekompensat, w którym budżet państwa pokrywa różnicę między kosztami zakupu gazu po cenach rynkowych a przychodami ze sprzedaży po cenach taryfowanych - regulowanych. "Dla nas system rekompensat się sprawdza. Jest o tyle bezpieczny, że spółka nie ma problemów z płatnościami, klienci są w stanie regulować swoje zobowiązania" - ocenił wiceprezes. Pytany, czy zarezerwowane na ten rok na rekompensaty 10 mld zł wystarczy, podkreślił, że trudno w tej chwili powiedzieć, a wiele będzie zależeć od temperatury, a więc i zużycia gazu w ostatnich tygodniach roku.

PGNiG zwiększył niedawno prognozę wydobycia gazu ze złóż w Norwegii z 2,6 do 3 mld m sześc. w 2022 r. PGNiG ma udziały w 59 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i prowadzi wydobycie z 14 złóż.

W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. Skarb Państwa ma w PGNiG prawie 72 proc. akcji. 15 marca 2022 r. Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen.

Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów pełną przepustowość ma osiągnąć z początkiem 2023 r. Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miał przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie. (PAP)

wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (10)

dodaj komentarz
wibor3m
Zobaczmy, czy te nielegalne wakacje kredytowe wystarczą. Może i przez kilka miesięcy zaoszczędzisz 3000 zł, ale co się stanie, gdy Twoje koszty czynszu wzrosną z kilkuset do 2000 zł? Do wiosny wiele polskich rodzin będzie w trudnej sytuacji, a potem pojawi się bezrobocie.
abcx
0,8 z planowanych 6mld m sześciennych gazu dobre i chociaż to, skręci się o odpowiednią liczbę stopni ogrzewanie w zależności od mroźności zimy i jakoś to będzie :)
arzab
Wydzierał się krzywomordy, że żerują na wojnie i mają się podzielić z nami zyskiem ! No to się podzielili.
samsza
Im bliżej obiecanej daty uruchomienia BP, 1 października, tym bardziej nerwowo.
Jak gaz dotrze do BP to na pewno popłynie dalej, nikogo nie trzeba przekonywać.
Natomiast nikogo nie obchodzi, co pgnig chce, tylko czy ma zapewniony (!) przesył w rurze z Norwegii do RFN na 2022r. Bo jak nie mają, to mimo chciejstwa nic BP nie popłynie.
moshe_klotz
Marzenia o gazie,
przy pustej rurze BalticPipa :)
0,8 mld gazu to dowcip byl by na ca 20 mld, ale nie ma nic na razie

Norwedzy nieco obiecali Niemcom,
ale bez gwarancji, PIS jest na koncu kolejki - bez kontraktów
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nie_strajkuje
Do Rząd Prawicy - róbcie swoje dalej. Uniezależniajmy się od węglowodorów rosyjskich jak najbardziej.
Polska Górą.
grab
A Polska potrzebuje 5-7 mld. m3 gazu. Skąd reszta?
trolley
Znikąd. Przyjdzie 12 stopień zasilania czyli zero gazu w rurach.

Powiązane: Baltic Pipe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki