PFR TFI i PwC: W '24 skumulowane inwestycje polskich firm za granicą wzrosną do 208 mld zł

Skumulowana wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych może wynieść około 208 mld zł na koniec 2024 roku - wynika z raportu przygotowanego przez PFR TFI oraz PwC.

(fot. photobyphotoboy / YAY Foto)

"Zakładając stabilny rozwój polskiej gospodarki, skumulowana wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych może wynieść około 208 mld zł na koniec 2024 roku" - napisano w raporcie "Polskie inwestycje zagraniczne - jak pomóc przedsiębiorcom w ekspansji”.

Autorzy raportu szacują, że skumulowana roczna stopa wzrostu strumieni polskich BIZ może w ciągu najbliższych pięciu lat przekraczać 10 proc., co oznacza, że na koniec 2024 roku polskie BIZ powinny osiągnąć wartość około 19,6 mld zł.

"Polskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne w 2017 r. wyniosły nieco ponad 8 mld zł. Zdecydowana większość zainwestowanych środków była przeznaczona na nowe inwestycje. Co czwarta firma inwestycje lokuje w krajach, z którymi Polska sąsiaduje. Z naszych analiz wynika jednak, że relacja inwestycji zagranicznych polskich przedsiębiorców do PKB kraju nadal utrzymuje się poniżej średniej unijnej. Pełne wykorzystanie możliwości rozwojowych polskich firm i potencjału rynków zagranicznych zależy także od odpowiedniej polityki publicznej i dostępności instrumentów wsparcia" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Dionizy Smoleń, dyrektor w zespole ds. sektora publicznego w PwC.

Autorzy raportu poinformowali, że na koniec 2017 roku skumulowana wartość polskich BIZ wyniosła 102 mld zł, z czego 27 proc. było ulokowane u bezpośrednich sąsiadów Polski.

"Stosunek skumulowanych BIZ polskich inwestorów do PKB Polski jest śladowy - pomiędzy 2008 i 2017 rokiem wzrósł on co prawda z 1,5 proc. do 5,4 proc., ale wciąż jest to zdecydowanie mniej niż w rozwiniętych krajach zachodnich" - czytamy w raporcie.

Wskazano, że rosnąca rola internetu i usług opartych o internet pozwalają oczekiwać, iż coraz większe znaczenie dla gospodarki będą odgrywali przedsiębiorcy wykorzystujący w swojej działalności e-commerce.

PFR TFI zarządza Funduszem Ekspansji Zagranicznej (FEZ). Rolą FEZ jest współfinansowanie ekspansji inwestycyjnej polskich firm na rynki zagraniczne, zwłaszcza w krajach wysokiego ryzyka.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.