PBKM kupi portugalską spółkę Stemlab

Polski Bank Komórek Macierzystych podpisał w czwartek umowę nabycia większościowego pakietu akcji portugalskiej spółki Stemlab za 16,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 71 mln zł, skorygowane o dług netto spółki - poinformował PBKM w komunikacie.

"Umowa z akcjonariuszami spółki Stemlab dotyczy przejęcia przez PBKM 88 proc. udziałów spółki od funduszu private equity Riverside Company oraz 7,6 proc. udziałów od założycieli i kierownictwa spółki (akcjonariusze mniejszościowi). Po transakcji PBKM będzie w posiadaniu 95,6 proc. akcji spółki Stemlab. Pozostałe 4,4 proc. akcji spółki Stemlab będzie należało do członka Rady Dyrektorów, pełniącego funkcję dyrektora zarządzającego (CEO) Stemlab, Pana Andre Gomes, a 0,01 proc. akcji do jeszcze jednego włoskiego akcjonariusza mniejszościowego. PBKM ma opcję odkupu pozostałego pakietu akcji Stemlab, które będą w posiadaniu Andre Gomes" - napisano w komunikacie prasowym spółki.

Transakcja dojdzie do skutku pod warunkiem uzyskania finansowania na akwizycję przez PBKM i wydania zgody na przejęcie przez portugalski urząd antymonopolowy. PBKM spodziewa się zamknięcia transakcji w terminie do 60 dni od daty podpisania umowy.

PBKM poinformował, że transakcja będzie sfinansowana środkami zewnętrznymi. W dniu 14 maja 2018 r. spółka ustanowiła program emisji obligacji na okaziciela, w którym łączna kwota nominalna obligacji nie przekroczy 100 mln zł. Zgodnie z deklaracjami PBKM, pozyskane z emisji obligacji środki finansowe zostaną wykorzystane na inwestycje w dalszy rozwój grupy, przede wszystkim na planowane akwizycje podmiotów prowadzących banki komórek macierzystych w Europie. Niewykluczone, że zamiast emisji obligacji PBKM skorzysta z opcji zaciągnięcia kredytu lub finansowania mieszanego.

Stemlab jest spółką zajmującą się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i przechowywaniem komórek macierzystych oraz rozwojem zaawansowanych produktów związanych z terapią komórkową.

"Przejęcie spółki Stemlab wzmocni pozycję Grupy Famicord w Europie, a szczególnie w Portugalii, gdzie Stemlab ma pozycję lidera. Ponadto widzimy istotne synergie kosztowe wynikające z możliwości współpracy pomiędzy naszymi laboratoriami, w szczególności w Szwajcarii oraz połączeniem spółek zależnych PBKM i Stemlab działających w Hiszpanii" - powiedział Jakub Baran, prezes PBKM, cytowany w komunikacie.

"(...) Stemlab oprócz bankowania krwi pępowinowej, jest także zaangażowany w badania z wykorzystaniem komórek macierzystych w terapiach eksperymentalnych. Potencjał i doświadczenie Stemlabu w tym obszarze będziemy chcieli wykorzystać do przyspieszenia oraz optymalizacji kosztów badań prowadzonych przez PBKM” - dodał.

Grupa Stemlab prowadzi działalność w Portugalii (ponad 60 proc. udział w rynku bankowania komórek macierzystych - łącznie w sektorze B2B i B2C), Hiszpanii i Szwajcarii oraz poprzez partnerów biznesowych we Włoszech.

Na koniec 2017 roku Stemlab przechowywał łącznie ok. 98 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek oraz ok. 120 tys. wszystkich rodzajów materiałów biologicznych. Według szacunków spółki, Stemlab ma ok. 7-proc. udział w pozyskiwaniu nowych próbek krwi pępowinowej na rynku europejskim, licząc kanały B2C i B2B.

W 2017 roku Stemlab miał 6,1 mln euro skonsolidowanych przychodów i 1,5 mln euro EBITDA gotówkowej (skorygowana o zdarzenia jednorazowe). "Zgodnie z szacunkowymi projekcjami finansowymi przychody Stemlab w roku 2018 wyniosą 7,3 mln Euro, a oczyszczona EBITDA gotówkowa 2,1 mln Euro" - napisano w komunikacie. (PAP Biznes)

osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl