Oto największe spółki w Europie. Jak wypada Polska?

Kapitalizacja czternastu spółek notowanych na europejskich giełdach przekracza poziom 100 mld dolarów. Giganci z rodzimej GPW na tym tle rysują się jako łatwi do przeoczenia przeciętniacy.

Kryzys bankowy i bessa surowcowa sprawiły, że w czołówce największych europejskich spółek dominują mniej oczywiste wybory niż banki czy górniczy giganci. Pierwsze dwa miejsca przypadły producentom żywności i napojów – Nestle i AB InBevowi. Pierwsza w swoim portfelu posiada m.in. takie marki jak Gerber, Nescafé, Nałęczowianka, Lion, Nesquik czy Maggi. Nestle to także jeden z głównych akcjonariuszy – 23% akcji – francuskiego L’Oreala (15. miejsce na naszej liście). AB InBev to z kolei największy światowy browar z blisko 25% udziałem w rynku. Produkuje on m.in. Budweisera, Coronę, Stellę, czy Jupilera. Spółka właśnie finalizuje przejęcie swojego największego konkurenta – SAB’a Millera, który w ramach przygotowania do transakcji musiał się pozbyć niektórych aktywów w tym m.in. rodzimej Kompanii Piwowarskiej (Tyskie, Lech, Żubr etc).

Piętnastka największych giełdowych spółek w Europie
Spółka Kraj Kapitalizacja (w mld dol.)
1 NESTLE SA Szwajcaria 219,71
2 ANHEUSER-BUSCH INBEV NV Belgia 199,11
3 ROCHE HOLDING AG Szwajcaria 197,14
4 NOVARTIS AG Szwajcaria 170,79
5 HSBC HOLDINGS PLC Wielka Brytania 162,68
6 BB BIOTECH AG Szwajcaria 140,28
7 UNILEVER NV/PLC Holandia/Wielka Brytania 122,03
8 ROYAL DUTCH SHELL PLC Wielka Brytania 119,94
9 TOTAL SA Francja 119,45
10 BP PLC Wielka Brytania 115,85
11 BRITISH AMERICAN TOBACCO PLC Wielka Brytania 105,88
12 SAP SE Niemcy 105,23
13 INDITEX SA Hiszpania 104,09
14 SANOFI SA Francja 101,87
15 L'OREAL SA Francja 99,07
Źródło: Notoria EquityRT. Dane za grudzień 2016

W czołówce silnie reprezentowana jest także branża farmaceutyczna. Miejsca 3., 4. oraz 6. okupują szwajcarscy przedstawiciele tego sektora: Roche, Novartis oraz BB Biotech. W drugiej dziesiątce pojawia się także francuski Sanofi. Ostatnie miejsca TOP10 zajmują firmy naftowe i petrochemiczne: BP, Shell oraz Total. Jedyny bank w czołówce to brytyjski HSBC, drugi przedstawiciel sektora zajął dopiero 26. miejsce (hiszpański Santander z kapitalizacją 77 mld USD).

Różne marki, jedna firma

W czołówce nie brakuje firm, których nazwy niewprawionym konsumentom niewiele powiedzą, choć posiadają one marki, które Polacy spotykają w codziennym życiu. Przykładami niech będą choćby Inditex (m.in. Zara, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius) czy British American Tabacco (m.in. Lucky Strike, Pall Mall, Viceroy). Warto także zauważyć, że spółki te posiadają po kilka różnych marek, które na pierwszy rzut oka mogą być przez klienta postrzegane jako konkurujące ze sobą. W rzeczywistości jednak przykładowy palacz porzucający Lucky Strike dla Viceroy czy klient kupujący w Zarze zamiast Bershce, pozostaje „w objęciach” tej samej firmy.

Za najciekawszy przykład „kolekcjonera marek” może na naszej liście uchodzić Unilever. W jego portfelu znajdują się takie marki jak Axe, Dove, Rexona, Timotei, Signal, Cif, Domestos, Flora, Kasia, Rama, Hellmann’s, Tortex, Saga, Lipton, Amino, Knorr, Algida oraz wiele innych. Wielu Polaków z produktów Unilevera korzysta więc nawet kilka razy dziennie, często nie mając świadomości, że ich pastę do zębów, dezodorant, zupkę, herbatę czy keczup dostarcza jedna i ta sama firma.

Niemcy poza pierwszą piątką

Z Unileverem wiąże się również inna ciekawa historia. Ma on podwójną strukturę, na którą składają się dwie osobne spółki – holenderski Unilever NV oraz brytyjski Unilever PLC. Spółki mają m.in. różne struktury akcjonariatu, różne notowania, zarejestrowane są w różnych krajach, a jeszcze kilka lat temu miały nawet osobnych szefów. Obie działają jednak na zasadzie partnerstwa i żadna nie jest nadrzędna względem drugiej. W Polsce także notowane są spółki, które obecne są na zagranicznych giełdach np. Santander czy UniCredit. Dwójka ta nie uznaje jednak polskiego rynku za macierzysty, stąd też nie są one ujmowane w statystykach jako polskie. Unilever zaś można traktować zarówno jako przedstawiciela rynku brytyjskiego, jak i holenderskiego.

Kraje według kapitalizacji największej spółki w nich notowanej
Kraj Spółka Kapitalizacja (w mld dol.)
1 Szwajcaria NESTLE SA 219,35
2 Belgia ANHEUSER-BUSCH INBEV NV 199,11
3 Wielka Brytania HSBC HOLDINGS PLC 162,68
4 Holandia UNILEVER NV 122,03
5 Francja TOTAL SA 119,45
6 Niemcy SAP SE 105,23
7 Hiszpania INDITEX SA 104,09
8 Dania NOVO NORDISK A/S 72,15
9 Rosja ROSNEFT 68,54
10 Norwegia STATOIL ASA 57,59
11 Włochy ENI SPA 56,66
12 Szwecja NORDEA BANK AB 44,67
13 Finlandia NOKIA OYJ 28,35
14 Irlandia RYANAIR HOLDINGS PLC 19,12
15 Luksemburg SES SA 12,21
16 Austria ERSTE GROUP BANK AG 12,15
17 Portugalia GALP ENERGIA SGPS SA 12,01
18 Turcja KOC HOLDING 9,55
19 Czechy CEZ AS 8,73
20 Polska PKN ORLEN SA 8,72
21 Węgry OTP BANK PLC 7,80
22 Grecja HELLENIC TELECOMMUNICATION ORGANIZATION SA 4,45
23 Chorwacja INA-INDUSTRIJA NAFTE DD 4,30
24 Rumunia OMV PETROM S,A, 3,41
25 Islandia MAREL HF 1,53
26 Słowacja SLOVNAFT AS 0,96
27 Malta BANK OF VALLETTA PLC 0,92
28 Litwa ENERGIJOS SKIRSTYMO OPERATORIUS AB 0,79
29 Słowenia PETROL DD LJUBLJANA 0,68
30 Estonia TALLINK GRUPP AS 0,62
31 Ukraina ARCELORMITTAL KRYVIY RIH PJSC 0,58
32 Łotwa AS LATVIJAS GAZE 0,36
33 Cypr VASILICO CEMENT WORKS PUBLIC CO LTD 0,21
34 Bułgaria MONBAT AD 0,20
Źródło: Notoria EquityRT. Dane za grudzień 2016

Dla Holandii Unilever jest największą notowaną spółką na tamtejszym rynku. Tylko w trzech europejskich można znaleźć większe podmioty (Szwajcaria, Wielka Brytania i Belgia). Niemcy – kreowane na giełdowego lidera kontynentalnej Europy – na liście tej zajmują dopiero miejsce szóste. Sam skład pierwszej dziesiątki ciężko jednak uznać za zaskakujący.

Polska w drugiej połowie zestawienia

W Polsce największą spółką jest PKN Orlen, którego kapitalizacja sięga 8,7 mld dolarów. Daje mu to 306. miejsce w rankingu największych spółek notowanych na Starym Kontynencie, a Polsce pozwoliło rzutem na taśmę wskoczyć do drugiej dziesiątki europejskich krajów. Wynik ten należy za lekko rozczarowujący. Większe spółki na swoich rynkach mają np. Czesi, Turcy, Portugalczycy, Luksemburczycy, czy Irlandczycy. Wyprzedziliśmy tylko kraje albo wyraźnie mniejsze, albo wyraźnie biedniejsze plus poturbowaną kryzysem Grecję.

Wyraźnie większym od Polski krajem, który posiada wyraźnie słabszy rynek kapitałowy jest Ukraina. Większe spółki niż w Kijowie są notowane np. w małej Estonii, Słowenii czy nawet na Malcie. Nie oznacza to jednak, że za naszą wschodnią granicą brak jest dużych firm – albo oligarchowie/politycy nie chcą wypuszczać ich z rąk, albo notowane są one na innych giełdach np. w Warszawie. Jeszcze słabiej w spółkowym zestawieniu wypadła Bułgaria, w której największa giełdowa spółka  wyceniana jest na 203 mln dolarów. Dla porównania Unimot i Cloud, a więc największe spółki z polskiego rynku NewConnect, warte są blisko 100 mln dolarów.

Choć w Polsce brak jest gigantów, którzy mogliby podjąć walkę z europejskimi tuzami, warto zauważyć, że stawka największych spółek na naszym rynku jest mocno wyrównana. Orlen jeszcze niedawno był poza podium, a w 2016 roku lider zmieniał się kilkukrotnie. Łącznie przy Książęcej notowanych jest sześć podmiotów z kapitalizacją przekraczającą poziom 5 mld dolarów (Orlen, PZU, Pekao, PKO BP, BZ WBK, PGNiG). Tyle samo spółek przekraczających tę barierę znajduje się na giełdzie irlandzkiej, o dwie mniej na portugalskiej, a o cztery na czeskiej. Polska pod tym względem zajmuje szesnaste miejsce w Europie, a więc o cztery oczka wyżej niż w rankingu biorącym pod uwagę kapitalizację największej spółki.

Od liderów nadal odstajemy jednak wyraźnie. Gdyby w Wielkiej Brytanii panował podobny podział na indeksy co w Polsce (WIG20, mWIG40, sWIG80), to – patrząc jedynie na kapitalizację – połowa członków tamtejszego sWIG-u mogłaby się pochwalić wartością przekraczającą 5 mld dolarów. Tymczasem w Polsce w grudniu w połowie sWIG-owej stawki znajdowało się MCI, którego wartość nie przekraczała nawet 130 mln dolarów. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 4 ~hredaktor

nasz REDAKTORZYNA wyjsciowy nie jest tak jak nasze spolki z GPW.

Niestety jezeli REDAKTORZYNA liczyc nie potrafi to jutro PKN moze zaczac lykac te wszystkie 14 najwiekszych spolek jedna po drugiej skoro ich kapitalizacja to tylko 100 mld PLN.


REDAKTORZYNO do lawki osle i matematyki sie poducz bo cos kwasna masz mine

! Odpowiedz
10 12 ~jarulki64

artykuł raczej bez sensu bez zastrzeżenia że najpierw porównujemy historię gospodarki. Rynek nie istniał w komunizmie więc Polska czy Węgry, Czechy albo Chorwacja są w innej lidze od Szwajcarii albo Niemiec. Ile lat ma Mercedes, Nestle albo Total? Najpierw pomyśleć potem pisać i kopiować tabele z netu (niepolskiego).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~Maz

Każdy kto skończył podstawówkę o tym wie, nie róbmy z ludzi idiotów

! Odpowiedz
7 9 ~PAWŁOW

Niniejszy wykres bardzo wiele mówi o tym, gdzie dzisiaj jesteśmy.
Mówienie o powstawaniu z kolan, zaklinanie rzeczywistości, że nie możemy być montownią dla Europy, to czcze gadanie, Fakty są jakie są.
17 miejsce w Europie, a po latach rządów populistów, do czołówki będzie jeszcze dalej.

! Odpowiedz
2 8 ~Perico1984

Mali jesteśmy, nie ma co..6-7 spółek.
Wielka Brytania ponad 100...

! Odpowiedz
0 4 ~123

A to jest tylko kapitalizacja na gieldzie! Jak bysmy sprawdzali wartosc ksiegowa lub przychody, to byloby jeszcze gorzej.

W innych krajach dochodza jeszcze spolki nienotowane na gieldzie... wiele duzych firm jest odpowiednikami spolek Z O.O.

Takze wtedy wypadamy jeszcze slabiej...

! Odpowiedz
4 32 ~PLanktON

Fajne zestawienie. Dobre opracowanie panie Adamie.

! Odpowiedz
2 13 newconnect

Tak ja powiem szczerze że jestem trochę zaskoczony bo jakby mnie ktoś przed przeczytaniem tego artykułu spytał to bym raczej powiedział że w czołówce będzie dużo banków. A tu zaskoczenie że aż taką kasę można np. na lekach robić ... no i jakiś np. "szmatach" ;-).

! Odpowiedz
WIG -1,13% 63 745,00
2017-10-19 17:15:00
WIG20 -1,39% 2 467,49
2017-10-19 17:15:00
WIG30 -1,08% 2 838,04
2017-10-19 17:15:00
MWIG40 -0,55% 4 820,03
2017-10-19 17:15:00
DAX -0,41% 12 990,10
2017-10-19 17:36:00
NASDAQ -0,51% 6 590,61
2017-10-19 20:06:00
SP500 -0,09% 2 558,95
2017-10-19 20:06:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl