Oszust wyłudzał kody do BLIKA i wypłacał pieniądze. Podawał się za pracownika banku

analityk Bankier.pl

W ręce policjantów z KWP w Lublinie trafił oszust, który, podając się za pracownika banku, wyłudzał od klientów kody do BLIKA. Później używał ich do wypłat gotówki z bankomatów.

Policjanci zatrzymali oszusta, który podając się za pracownika banku wyłudzał od swoich ofiar dane osobowe i kody Blik. Plan jego działania podzielony był na kilka etapów. Najpierw zamieszczał w serwisie OLX ogłoszenie o pracę. Od potencjalnych kandydatów zbierał dane osobowe – w tym numer dowodu i PESEL.

W ramach podpisywania umowy o pracę wyłudzał też m.in. numer rachunku bankowego i telefon do kontaktu. Dane te wykorzystywał do zaciągania kredytów w firmach pożyczkowych.

Oszust wyłudzał kody do BLIKA i wypłacał pieniądze
Oszust wyłudzał kody do BLIKA i wypłacał pieniądze (YAY Foto)

Drugą część planu realizował po kilku miesiącach. Kontaktował się z telefonicznie z ofiarą, podając się za pracownika banku. Podczas rozmowy informował o rzekomym obciążeniu rachunku rozmówcy egzekucją komorniczą. Dodawał przy tym, że rozmówca padł ofiarą najnowszej fali fałszerstw i egzekucję można anulować. W tym celu prowadził proces „weryfikacji” telefonicznej klienta, podając wcześniej pozyskane dane osobowe. Ofiara miała je tylko potwierdzić. W ten sposób wzbudzał zaufanie, ale przy okazji uzyskiwał kolejne ważne dla niego informacje pozwalające autoryzować operacje w ramach bankowości mobilnej.

Do procesu „finalizacji” reklamacji potrzebował kodu BLIK wygenerowanego przez aplikację mobilną. Prosił więc swoją ofiarę o podanie sześciocyfrowego kodu. Wyłudzony kod wykorzystywał od razu do wypłat pieniędzy z bankomatów. Prosił ofiarę o zatwierdzenie dyspozycji kodem PIN na swoim telefonie. Pobierał niewielkie kwoty – łącznie udało mu się wypłacić około 10 tys. zł. Oszust wpadł w ręce policjantów na gorącym uczynku, kiedy wypłacał pieniądze w jednym z bankomatów na terenie Świdnika.

29-latek został aresztowany pod koniec września. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, wcześniej był już aresztowany za wyłudzanie danych osobowych i zakładanie kont tzw. metodą na przelew. Później rachunki te służyły mu do wyłudzania kredytów.

Polski Standard Płatności, operator systemu Blik przypomina, że klienci powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa obowiązujących w bankach i nie udostępniać osobom postronnym informacji poufnych. - Informujemy także, że w kwestii związanej z wyłudzaniem danych do celów nadużyć finansowych, jako Polski Standard Płatności, operator systemu BLIK, nie pozyskujemy i nie przetwarzamy danych, dotyczących klientów banków - napisała firma w oświadczeniu przesłanym do redakcji.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Tomek

Banki są bardzo narażone na ataki hakerów. Mają dużo ważnych danych
WWW.CERTYFIKATYDO.PL

! Odpowiedz
0 0 ~Jan

http://certyfikatydo.pl/

! Odpowiedz
6 7 ~Wojtek

Po użyciu kodu BLIK w bankomacie trzeba potwierdzić sumę pieniedzy w aplikacji w telefonie.
Więc ta historyjka z kodem BLIK się nie kleji. Wygląda na oczernianie od strony konkurencji.

! Odpowiedz
4 5 ~miro

złodziejowi uciąć recei skonfoskować majątek, to byla by odpowiednia kara i przestroga dla innych

! Odpowiedz
17 6 ~Liszka

Instrukcja obsługi ,opisana super,następny oszust świetnie poinformowany!
Gratulacje dla durnego autora tego artykułu !
Trzeba teraz czekać na następne ofiary przestępców !

! Odpowiedz
1 17 ~elo_morelo

To jest informacja dla ludzi, żeby nie podawać swoich danych osobowych i innych ważnych danych każdemu komu popadnie.

! Odpowiedz
5 2 ~Liszka odpowiada ~elo_morelo

Informacja ze szczegółami to jest instrukcja,ostrzeżenie wygląda inaczej!

! Odpowiedz
2 5 ~znudzony

Jak to możliwe? Wystarczy spojrzeć na polityków

! Odpowiedz
6 13 ~endi

A śmialiście się z Kaczora bo nie miał konta , a tu proszę - wizjoner . Swoją drogą powinien powstać ogólnokrajowy system powiadamiania każdego pożyczkobiorcy o zaciągniętym kredycie - np listem poleconym na wskazany adres do korespondencji

! Odpowiedz
4 1 zielaczek

A o BIKu słyszałeś?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne