REKLAMA

Orlen przejmie KGHM? Prezes Zdzikot komentuje

2022-11-23 06:47, akt.2022-11-23 08:06
publikacja
2022-11-23 06:47
aktualizacja
2022-11-23 08:06

Prezes KGHM-u Tomasz Zdzikot udzielił wywiadu "DGP". W rozmowie mówił o tym, czy spowolnienie gospodarki i sytuacja w Chinach wpłynie na produkcję spółki, a także skomentował spekulacje na temat ewentualnego połączenia z Orlenem.

Orlen przejmie KGHM? Prezes Zdzikot komentuje
Orlen przejmie KGHM? Prezes Zdzikot komentuje
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Tomasz Zdzikot został powołany na stanowisko prezesa KGHM-u na początku listopada, zastępując dotychczasowego prezesa - Marcina Chludzińskiego, którego ze stanowiska odwołała rada nadzorcza. Wcześniej (dwa miesiące) pełnił funkcję wiceprezesa spółki. W marcu 2020 roku stanął na czele Poczty Polskiej, gdzie przeszedł z Ministerstwa Obrony Narodowej.

"Jak na plany produkcji może ewentualnie wpłynąć spowolnienie gospodarcze czy wręcz recesja w niektórych krajach? Jaki to będzie miało wpływ na strategię?" – pyta "DGP".

"To nie wpłynie na naszą produkcję. Nawet w czasach covidowych produkcja nie spadła, choć spowolnienie gospodarki może mieć wpływ na sprzedaż i na kierunek tej sprzedaży. Zawsze myślimy o rynku chińskim i to akurat w Chinach COVID-19 wraca. Więc zadajemy sobie pytania o popyt w tym kraju" – odpowiada Zdzikot.

A na pytanie, czy KGHM może być aktywny na rynku fuzji i przejęć, prezes podkreśla, że spółka jest zawsze otwarta na dobre projekty. Zaznacza, że muszą one pasować do modelu biznesu w KGHM i że ważna jest ich lokalizacja.

"W Polsce nie ma z tym problemu. Natomiast globalnie chcielibyśmy koncentrować się na tych lokalizacjach, które znamy, bezpiecznych gospodarczo czy politycznie, więc jeżeli byłyby atrakcyjne projekty, które będą pasowały – po pierwsze do naszego modelu biznesu, po drugie lokalizacyjnie, to czemu nie?" – mówi.

Dziennik dopytuje: "A co pan odpowiedziałby tym, którzy po przejęciach Orlenu rysują nowy scenariusz, w którym kolejny będzie KGHM?".

"Nie słyszałem o takich projektach. Kiedy się spotkam z Danielem (Obajtkiem – red.), to go zapytam. Nic mi nie mówił do tej pory" – zapewnia prezes KGHM.

To, że Orlen chce powołać do życia "silny multienergetyczny koncern", nie jest żadną tajemnicą. Prezes Obajtek używa tego sformułowania od dłuższego czasu: "Buduję multienergetyczny koncern, na transformacji chcemy robić też biznes" – mówił w 2020 roku.

Orlen przejął już PGNiG, Lotos i Energę. jednak - jak pisał niedawno Michał Kubicki - od światowych gigantów nadal dzieli go przepaść.

oprac. PAP, DU

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lancealot
Prawdziwy PiSi "specjalista". Od MONu, przez Pocztę po KGHM.
Oby nie skończyło się tak jak z Pocztą. Od państwowego monopolisty z 90% pokryciem rynku po firmę przynoszącą straty i żyjąca dzięki dofinansowaniu państwa.
ministerprawdy
Państwowy Orlen (który tak na prawdę nie jest państwowy bo państwo ma mniej niż połowę) przejmuje inne państwowe firmy (gdzie państwo ma często 90% akcji) i żeby je przejąć musza one sprzedać dziwnym podmiotom część majątku a potem państwo musi sprzedać kolejne akcje Orlen żeby nie przekroczyć połowy udziałów. Tak wycieka majątek Państwowy Orlen (który tak na prawdę nie jest państwowy bo państwo ma mniej niż połowę) przejmuje inne państwowe firmy (gdzie państwo ma często 90% akcji) i żeby je przejąć musza one sprzedać dziwnym podmiotom część majątku a potem państwo musi sprzedać kolejne akcje Orlen żeby nie przekroczyć połowy udziałów. Tak wycieka majątek państwa w imię budowy mega koncernu którego akcje i tak po wyborach zostaną sprzedane żeby dziurę w budżecie łatać.
ronald_tysk
To wreszcie ten Orlen jest państwowy czy nie?
300_pala odpowiada ronald_tysk
Jest
bgiem
Polakom nie podeszła nazwa "Polin" która ich rozgrabiała, wolą "Silny Multienergetyczny Koncern" chociaż to w zasadzie to samo.
ronald_tysk
Podobno to nieprawda, że Zdzikot jest spokrewniony z Palikot :)
sterl
Od każdego przejęcia coś do wzięcia...

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki