REKLAMA
WEBINAR

Aramco będzie mogło odsprzedać rafinerię Lotosu? Orlen i minister Sasin zaprzeczają

Michał Kubicki2022-11-18 10:51, akt.2022-11-18 11:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-18 10:51
aktualizacja
2022-11-18 11:36

Według doniesień Business Insider Polska Komisja Europejska miała zmusić Orlen do zmiany umowy z Aramco ws. klauzul dotyczących ograniczenia odsprzedaży przez Saudów nabywanych aktywów Lotosu. Biuro prasowe PKN Orlen nazywa informacje portalu nieprawdziwymi.

Aramco będzie mogło odsprzedać rafinerię Lotosu? Orlen i minister Sasin zaprzeczają
Aramco będzie mogło odsprzedać rafinerię Lotosu? Orlen i minister Sasin zaprzeczają
/ Orlen

Przypomnijmy, że proces konsolidacji sektora paliwowego pod skrzydłami PKN Orlen z formalnego punktu widzenia dobiegł końca. Sąd zarejestrował zarówno połączenie z Lotosem, jak i z PGNiG. Akcje z emisji dotyczącej ostatniej fuzji właśnie dziś, 18 listopada, zostały wprowadzone do obrotu na GPW.

Trwają natomiast procesy wprowadzające tzw. środki zaradcze określone przez Komisję Europejską dotyczące ograniczenia monopolu PKN Orlen po wchłonięciu Lotosu. W najważniejszych punktach koncentrują się one na sprzedaży wskazanych aktywów gdańskiej spółki innym niż Orlen podmiotom.

Partnerów do wdrożenia tych środków prezes Daniel Obajtek wskazał na początku roku. Stronami do zawarcia stosownych umów w najważniejszych kwestiach dotyczących rafinerii i sieci stacji paliw zostały arabski Saudi Aramco i węgierski MOL. 

Jak donosi Bartek Godusławski na portalu Business Insider Polska (BI), Komisja Europejska miała dalej ingerować w ostateczny kształt umowy między PKN Orlen i Aramco w kwestii klauzul ograniczających sprzedaż przez Saudyjczyków nabywanych aktywów.

Chodzi o zapis o okresie zamkniętym, w którym Aramco i Orlen nie mogą zbywać udziałów w rafinerii przez 3 lata oraz tzw. prawo pierwszej oferty, czyli zaproponowanie sprzedaży swoich udziałów w pierwszej kolejności swojemu wspólnikowi.

To miało nie spodobać się KE, w związku z czym umowę - według BI - zmieniono w taki sposób, że Aramco będzie mogło sprzedać swoje udziały na rzecz inwestorów z "uznanym doświadczeniem branżowym". Orlen miałby prawo wskazać tzw. alternatywnego nabywcę w ciągu sześciu miesięcy, jeśli się nie uda, Aramco mogłoby sprzedać udziały wybranemu przez siebie partnerowi - donosi portal.

Do całej sytuacji na Twitterze odniosło się biuro prasowe PKN Orlen, wydając oświadczenie dementujące informacje Business Insider. Rzecznik Orlenu Edyta Olkowicz, oprócz umowy z Aramco, podkreśla znaczenie przepisów prawa ograniczających zbycie akcji spółek o strategicznym charakterze dla polskiej gospodarki.

[Aktualizacja godz. 11.30] Do sprawy odniósł się także wicepremier Jacek Sasin na swoim twitterowym  koncie napisał: "Nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej bez zgody rządu. Obowiązuje ustawa o ochronie strategicznych dla państwa inwestycji, która skutecznie chroni przed takim działaniem". 

Sprawa jest o tyle ważna, że dotyczy kontestowanej przez część ekspertów i polityków fuzji Orlenu z Lotosem. Cena uzgodnienia w umowie, zwłaszcza w czasach koniunktury dla biznesu rafineryjnego, który prowadził Lotos, dla wielu wydawała się za niska.

Za 30 proc. udziałów w rafinerii Aramco miało zapłacić ok. 1,15 mld zł oraz element zmienny zależny m.in. od wysokości długu. Ponadto ustalono dostawy ropy saudyjskiej do Gdańska przez Aramco w wysokości 20 mln ton rocznie, czyli 45 proc. zapotrzebowania połączonych Orlenu oraz Lotosu. Poza tym podnoszony obawy, że aktywa będa mogły być w przyszłości dowolnie zbywane, nawet rosyjskim firmom. 

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (18)

dodaj komentarz
forfun
to rus sk a agentura ile razy trzeba to powtarzać
langdon25
I właśnie okazało się jak PiS pośrednio umożliwi zakup lotosu przez ruskich - bo saudom ostatnio coraz bliżej do ruskich .

I znów będzie wina Tuska że saudowie sprzedali lotos ruskim …
cichutki
zaraz, zaraz ... Czegoś nie rozumiem .... Sprzedają ok. 30% udziałów za 1,5 mld. zł (śmiech na sali te pieniądze, zwłaszcza dla Saudi Aramco) podczas, gdy wcześniej zainwestowano w rozbudowę rafinerii za pieniądze podatnika - czyli NASZE! - coś koło 7 mld. zł ! To Interes dla kogo? Mam tu OGROMNE Wątpliwości ... "WSCHODNIE".zaraz, zaraz ... Czegoś nie rozumiem .... Sprzedają ok. 30% udziałów za 1,5 mld. zł (śmiech na sali te pieniądze, zwłaszcza dla Saudi Aramco) podczas, gdy wcześniej zainwestowano w rozbudowę rafinerii za pieniądze podatnika - czyli NASZE! - coś koło 7 mld. zł ! To Interes dla kogo? Mam tu OGROMNE Wątpliwości ... "WSCHODNIE". W czyim interesie te działania ... ? Na pewno nie dla nas, polskich obywateli. Kariera Nikodema Dyzmy z Pcimia się kłania. Kiedyś ten film wywoływał u mnie wrażenil, że takie coś jest dalekie, Niemożliwe w tzw. "Realu". Niemożliwe? Teraz już MOŻLIWE! To się naprawdę dzieje! We mnie jest wściekłość i bezsilność na takie działania. Do wyborów daleko, i w tym czasie z gospodarki pozostaną tylko "Strzępy" ... Nawiasem, pisałem Wam o dolarze. To będzie konkretne zabezpieczenie dla Was. korzystajcie z akt. promocji. Wkrótce odlot.
janoz_lobolotorant
co do 1,5 mld zł za 30% udziałów, to analogicznie jakby 15 lat temu sprzedać nawet najnowocześniejszą elektrownie opalaną węglem kamiennym za ułamek wartości - dziś bez systemów wsparcia wartość takiej elektrowni (przed i po kryzysie energetycznym) wynosi 0 zł

rafinerie to kurczący się biznes
drabio odpowiada janoz_lobolotorant
Niektórym kurczy się zdrowy rozsądek. Po prostu żenada czytać takie wypierdziny.

Produkcja paliw wodorowych też wymaga ich generowania i rafinacji. Będzie konieczna przebudowa ale sprzedajne dranie plotą takie bzdury byle tylko ryj zamoczyć w korycie...
xxpp
Wszyscy zdrajcy, którzy uczestniczyli w niszczeniu Polski i sprzedaży Lotosu powinni dostać najwyższy wymiar kary. Na stadionie.
darius19
ale oszolomstwo. Tacy jak ty - jesli okolicznosci sprzyja - moga niszczyc ludzi i rodziny. Zalatuje talibanem
drabio
Arabia Saudyjska już teraz lewituje politycznie w kierunku grupy krajów, które mają spójne interesy z Rosją: Reżimowe ciągoty, pośrednie wspieranie działań Rosji. Malutki kroczek dzieli od ubicia dobrego dla nich dealu, rozważmy scenariusz poniżej:

Działania wojenne na Ukrainie zamierają podpisuje się rozejm Ukraina staje
Arabia Saudyjska już teraz lewituje politycznie w kierunku grupy krajów, które mają spójne interesy z Rosją: Reżimowe ciągoty, pośrednie wspieranie działań Rosji. Malutki kroczek dzieli od ubicia dobrego dla nich dealu, rozważmy scenariusz poniżej:

Działania wojenne na Ukrainie zamierają podpisuje się rozejm Ukraina staje się krajem "neutralnym" sankcje na Rosję zostają cofnięte z roku na rok normalizuje się postrzeganie biznesu który robi się z Rosją. Aramco dochodzi do wniosku że transport ropy do Gdańska i je przerób w lotosie mniej się opłaca aniżeli kupno surowca w rosneft. Dodatkowo zapotrzebowanie na mniej opłacalna produkcję Lotosu z ropy arabskiej powoduje że spada produkcję paliw w lotosie w węgierski MOL mający niższe koszty produkcji paliw wspierany przez rabaty na ropę z Rosji ma lepsze ceny i zaczyna zdobywać coraz więcej rynku kontrolowanego przez Orlen. Aramco dochodzi z kolei do wniosku że ich część rafinerii mogłaby produkować więcej produktów naftowych i więcej zarabiać gdyby ceny kontraktowe ropy sprzedawanej prze Aramco Orlenowi były wyższe (powód łatwo znaleźć). Orlen mając droższa produkcję ma do wyboru albo ograniczyć produkcję w Płocku (starsza i mniej wydajna rafineria) i kupować produkty Aramco z Gdańska albo szukać tańszego dostawcę surowca (tutaj też będzie trudniej bo kiedy Aramco nie będzie konkurowało a rosyjskie spółki się przyczyną na okazję nie będzie od kogo kupić wystarczającej ilości ropy po konkurencyjnej cenie. Ropa z surowców własnych jest też dosyć droga bo nie są to najtańsze w eksploatacji miejsca. W wyniku takich okoliczności MOL zdobywa rynek a Aramco dotuje swoją produkcję w lotosie kosztem produkcji w Orlenie. Orlen z kolei się zwija z produkcją własną i produkcję oraz sprzedaż paliw generują coraz mniejszy przychody i zyski... Udział Orlenu w rynku paliw spada na rynkach Europy środkowej jak i w Polsce. Spada taz sila negocjacyjna przy zakupie surowców. Aramco dochodzi do wniosku że lepiej jest zarabiać na bliższych geograficznie i dynamicznie rozwijających się rynkach Azji południowej i postanawia sprzedać lub wymienic swoje udziały w lotosie na bardziej dogodne aktywa tym bardziej, że kupił rafinerie w Gdańsku za grosze i grubo na tej transakcji zarobi. Nadarza się okazja spółka z kapitałem rosyjskim z raju podatkowego proponuję dobrą cenę i dobry układ transakcji...

Lotos przejmuje spółka rosyjska i dumpinguje swoją ropę, kupuje sieć stacji w Polsce i zaczyna wraz z Kołem systematycznie wypychać Orlen. Stacje Orlenu upadają czy zmieniają szyldy na inne zaopatrywane w tańsze surowce na bazie ropy rosyjskiej na których "lepiej" się zarabia bądź pozwalają przetrwać na rynku.

Scenariusz coraz bardziej możliwy.

Nie rozumiem dlaczego rząd tak bardzo ryzykuje bezpieczeństwo paliwowe wyprzedając za zaniżona cenę strategiczne aktywa.

Z głupoty? Chciwości? Aby utrzymać koryto a tym samym władzę?

Kto nami rządzi? Głupcy? A może cwaniacy zapatrzeni głęboko tylko w swoje doraźne potrzeby? Mentalnie to jest Polska jak w XVIII wieku. Żal patrzeć.
markumarku12
Tak czytam komentarze i się zastanawiam. Z tekstu nie dowiedzialem się definitywnie czy mogą sprzedać czy nie. Z komentarzy wynika że mogą. Czyżby to było zwykłe bredzenie frustratow?
tomkooo
ja mysle, ze oni wiedza na ile "profesjonalne" sa kadry pisu ;) i czego sie mozna po nich spodziewac ;)
ale fakt - warto bylo. by miec faktyczne zapisy w umowie, zeby nie bylo niedomowien

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki